Badanie NIFTY – na czym polega i gdzie je wykonywać?

Czy na czczo można robić test NIFTY

Test NIFTY to nowoczesne badanie prenatalne, które można wykonywać już od 10 tygodnia ciąży. Opiera się na zaawansowanej analizie materiału genetycznego płodu, który obecny jest w krwi ciężarnej. Test NIFTY nie jest refundowany, jednak na jego wykonanie decyduje się coraz większa liczba par oczekujących potomstwa.

Czy na czczo można robić test NIFTY?
Test NIFTY w ciąży – dlaczego warto go wykonać?
NIFTY kiedy wykonać?
Dlaczego trzeba zwracać uwagę na cenę testu NIFTY?

Czy na czczo można robić test NIFTY?

Test NIFTY można wykonywać zarówno na czczo, jak i po zjedzeniu lekkiego posiłku. Nie ma to żadnego znaczenia dla wyniku badania – analizowane jest wolne płodowe DNA, czyli materiał genetyczny dziecka. Jest on obecny w krwi ciężarnej aż do porodu i na jego wartość nie ma wpływu codzienna dieta w czasie ciąży. To ciężarna powinna zdecydować, czy woli zgłosić się na badanie na czczo (ponieważ np. tego samego dnia wykonuje morfologię) lub po zjedzeniu lekkiego posiłku.

Test NIFTY w ciąży – dlaczego warto go wykonać?

Test NIFTY warto wykonywać w każdej ciąży. Wykrywalność 94 różnych chorób genetycznych w badaniu NIFTY pro kształtuje się na poziomie 99%. Rodzice dziecka po wykonaniu badania mogą uspokoić się odnośnie zdrowia maluszka, badanie jest cenną diagnostyką również wówczas, kiedy np. podczas badania USG wykryto nieprawidłowości w rozwoju płodu.

NIFTY kiedy wykonać?

Test NIFTY może być wykonywany od 10 tygodnia ciąży do 22/24 tygodnia ciąży. Oczywiście większość par decyduje się wykonać badanie jak najwcześniej, by upewnić się co do zdrowego rozwoju maluszka. Bez względu na wiek ciąży podczas którego zostanie wykonane badanie NIFTY, jego znaczenie diagnostyczne jest takie samo.

Dlaczego trzeba zwracać uwagę na cenę testu NIFTY?

Wiele par zastanawia się nad tym, test NIFTY gdzie zrobić? Otóż wybór laboratorium ma równie duże znaczenie, co test NIFTY cena. Należy wybierać sprawdzone placówki, mające doświadczenie. Zwykle cena w takich placówkach jest nieco wyższa, jednak badanie jest kompleksowe i oryginalne. Nie powinno się wybierać badań w niskich cenach, które mogą zawierać tzw. ukryte koszty – wówczas może pojawić się konieczność dopłat, które wcale nie są niskie.

Oceń

Data publikacji: 25/02/2022, Data aktualizacji: 21/03/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *