Badanie MTHFR ile kosztuje i na co może wskazywać?

Na co może wskazać wynik badania MTHFR

Dla każdej kobiety planującej zostać mamą zdrowie jej dziecka jest kwestią priorytetową. Już na etapie planowania ciąży warto jest zadbać o kilka kwestii jak np. odpowiedni poziom kwasu foliowego i witaminy B12. Powszechnie wiadomo, że ich niedobór w pierwszych tygodniach ciąży może spowodować wady cewy nerwowej, nawet takie jak rozszczep kręgosłupa, czy bezmózgowie. Niestety, u części kobiet poziom kwasu foliowego może być zaniżony, nawet mimo racjonalnej diety i suplementacji kwasu foliowego. Może być to spowodowane mutacją w genie MTHFR.

Na co może wskazać wynik badania MTHFR?
Badanie MTHFR – ile kosztuje badanie genu MTHFR?
Badanie MTHFR – co oznacza zły wynik badania?
Jaki jest czas oczekiwania na wyniki badania MTHFR?

Na co może wskazać wynik badania MTHFR?

Wynik badania MTHFR może wskazywać na predyspozycje do zaburzeń metabolizmu folianów i witaminy B12. Aby substancje te zostały przekształcone do aktywnej postaci niezbędna jest ich metylacja. Za proces ten odpowiadają enzymy, które są tworzone dzięki genowi MTHFR. Istnieje kilka możliwych genotypów MTHFR, a każdy z nich charakteryzuje się syntezą enzymów metylujących na różnym poziomie, a więc w rezultacie wpływa na ilość kwasu foliowego we krwi. W przypadku niektórych genotypów MTHFR skuteczniejsza może okazać się suplementacja aktywnymi formami folianów.

Ile kosztuje badanie genu MTHFR?

Cena badania MTHFR jest zróżnicowany w zależności od wybranego laboratorium, ale zwykle cena mieści się w granicach 200-300zł. Badanie MTHFR przeprowadzane jest techniką PCR.

Co oznacza zły wynik badania MTHFR?

Zły wynik badania genu MTHFR wskazuje na zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń metabolizmu kwasu foliowego i witaminy B12. Istnieje także wtedy zwiększone ryzyko hiperhomocysteinemii, zakrzepicy i trombofilii. Stany nadkrzepliwości ciężarnych są uznane za jedną z częstszych przyczyn poronień, dlatego MTHFR, które określa zwiększoną skłonność do zakrzepicy, jest badaniem wartym wykonania przed zajściem w ciąże.

Jaki jest czas oczekiwania na wyniki badania MTHFR?

Czas oczekiwania na wynik badania MTHFR różni pomiędzy placówkami medycznymi, natomiast najczęściej nie przekracza on 10-14dni.

Oceń

Data publikacji: 24/08/2022, Data aktualizacji: 12/09/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *