Badanie MTHFR cena. Dlaczego warto wykonać to badanie?

Badanie MTHFR cena - jakie są wskazania do wykonania badania

MTHFR (metylotetrahydrofolian reduktaza) to enzym, który odgrywa ważną rolę w metabolizmie folianów. Badanie MTHFR polega na oznaczeniu poziomu tego enzymu we krwi pacjenta. W szczególności analizuje się poziom zmutowanego genu MTHFR, który może prowadzić do niedoboru lub nadmiaru metylofolianów.

Badanie MTHFR cena – jakie są wskazania do wykonania badania?
Badanie MTHFR cena – ile zapłacimy za badanie?
Badanie MTHFR cena – ile się czeka na wyniki?
Badanie MTHFR cena – czy można wykonać na NFZ?

Badanie MTHFR cena – jakie są wskazania do wykonania badania?

Badanie MTHFR jest przeprowadzane w celu wykrycia dziedzicznej mutacji genu MTHFR, która może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak:

  • Zwiększone ryzyko wystąpienia chorób serca, zakrzepicy
  • Zwiększone ryzyko poronienia
  • Zwiększone ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u płodu
  • Zwiększone ryzyko wystąpienia depresji, trudności z koncentracją, zmęczenie

Badanie MTHFR jest zwykle przeprowadzane u osób, które mają historię rodzinną związaną z chorobami serca, poronieniem, wadami rozwojowymi lub innymi problemami związanymi z metabolizmem folianów.

Wynik badania MTHFR jest interpretowany przez lekarza specjalistę, który może zalecić dalsze badania lub terapię.

Badanie MTHFR cena – ile zapłacimy za badanie?

Ceny badań genetycznych w Polsce zaczynają się od kilkuset złotych. Jednak warto pamiętać, że cena badania MTHFR może być różna dla różnych laboratoriów, dlatego zaleca się wcześniej skontaktować się z laboratorium, w którym planujemy wykonać badanie, aby uzyskać dokładniejszą informację o kosztach.

Badanie MTHFR cena – ile się czeka na wyniki?

Czas oczekiwania na wynik badania MTHFR może się różnić w zależności od laboratorium, w którym jest ono wykonywane. W niektórych przypadkach wynik badania może być dostępny już po kilku dniach, jednak zazwyczaj trwa to od kilku do kilkunastu dni roboczych.

Badanie MTHFR cena – czy można wykonać na NFZ?

Niestety, badanie genu MTHFR nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) w Polsce. Oznacza to, że pacjenci muszą zapłacić za to badanie z własnej kieszeni. Oczywiście, różne laboratoria mogą oferować różne ceny, a niektóre mogą mieć specjalne oferty cenowe, więc warto skontaktować się z kilkoma laboratoriami, aby porównać ceny.

Jednak niektóre badania genetyczne są refundowane przez NFZ, jednak decyzja o refundacji jest podejmowana indywidualnie przez lekarza specjalistę i uzależniona od indywidualnego przypadku pacjenta. Warto też pamiętać, że niektóre prywatne ubezpieczenia zdrowotne mogą pokrywać koszt tego badania.

Oceń

Data publikacji: 24/01/2023, Data aktualizacji: 21/02/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *