Badanie kariotypu – cena badania genetycznego podczas planowania potomostwa

Badanie kariotypu cena - czy można uzyskać dofinansowanie

Wiele osób planujących ciążę, pragnie dobrze się do niej przygotować. Szczególnym aspektem w planowaniu ciąży jest ten zdrowotny, ponieważ w wielu przypadkach na zdrowie płodu wpływa zdrowie obojga partnerów starających się o dziecko. Jeśli chcemy być pewni zdrowia genetycznego naszego dziecka, to z pomocą przychodzi badanie kariotypu, które pomoże wykryć nieprawidłowości w genach badanych oraz potencjalne choroby płodu. Badania kariotypu cena to kwestia, która interesuje wiele osób gotowych do poddania się mu. 

Badanie kariotypu cena – czy można uzyskać dofinansowanie ?
Badanie kariotypu cena – jakie są skutki nieprawidłowego kariotypu ?
Badanie kariotypu cena – jak badany jest kariotyp ?
Badanie kariotypu cena – nieprawidłowy wynik co zrobić ?

Badanie kariotypu cena – czy można uzyskać dofinansowanie?

Badanie kariotypu wykonuje się przeważnie na własną rękę, jednak istnieją sytuacje, w których można uzyskać refundację: w przypadku co najmniej dwóch poronień, w przypadku martwego urodzenia,  nieprawidłowości podczas badania nasienia oraz w każdym przypadku, w którym lekarz genetyk uzna, że są ku temu podstawy.

Badanie kariotypu cena – jakie są skutki nieprawidłowego kariotypu?

Oprócz badanie kariotypu cena kobieta i mężczyzna często obawiają się wyników badania, które może odkryć wady stojące na przeszkodzie w staraniu się o ciążę. Nieprawidłowości dzieli się na ilościowe oraz strukturalne, czyli zmiany w budowie kariotypu. Mogą one prowadzić do bezpłodności, samoistnych poronień lub przeniesienia chorób genetycznych na dziecko. Znaną chorobą przenoszoną przez nieprawidłowy kariotyp jesy np. Zespół Downa i Zespół Edwardsa.

Badanie kariotypu cena – jak badany jest kariotyp ?

Jeśli decydujemy się na badanie, to udajemy się do wybranego laboratorium, gdzie cena badania kariotypu wynosi około 500/600 zł (jeśli nie mamy refundacji) i polega na pobraniu odrobiny krwi żylnej, którą przeanalizuje genetyk. Do badania nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać, jednak na jego wyniki należy poczekać do 21 dni roboczych.

Badanie kariotypu cena – nieprawidłowy wynik co zrobić ?

W przypadku nieprawidłowości nie należy panikować, ponieważ nie jest to jednoznaczny wyrok. Należy skonsultować się z genetykiem, który będzie mógł określić, jaka jest szansa na posiadanie zdrowego potomstwa pomimo odchyleń od normy i zlecić dalsze badania.

Oceń

Data publikacji: 02/05/2023, Data aktualizacji: 31/05/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *