Badania wolnego płodowego DNA - nowoczesna diagnostyka w ciąży

Badania wolnego płodowego DNA – nowoczesna diagnostyka w ciąży

badanie martwego płodu Gdańsk

Badania wolnego płodowego DNA, czyli badania NIPT należą do najnowocześniejszych analiz, które można wykonywać nawet na wczesnym etapie ciąży. Są nieinwazyjne i dlatego nie trzeba się ich obawiać. Zapewniają wiarygodny wynik, dzięki czemu stanowią alternatywę dla innych badań prenatalnych, w tym również badań inwazyjnych.

Jakie badanie wolnego płodowego DNA wykrywa w ciąży zespół Downa?
Jakie jest optymalne stężenie cffDNA potrzebne do prawidłowego przeprowadzenia badania wolnego płodowego DNA?
Czy w ciąży bliźniaczej można wykonać badanie wolnego płodowego DNA?
Dlaczego test NIFTY pro jest tak często wykonywanym badaniem wolnego płodowego DNA?

Jakie badanie wolnego płodowego DNA wykrywa w ciąży zespół Downa?

Zespół Downa to jedna z najczęściej występujących aberracji chromosomowych – z tego też powodu każdy test NIPT jest w stanie wykryć to schorzenie. Trisomia 21 jest wykrywana z najwyższą skutecznością, sięgającą 99%.  Bez względu na to, który test NIPT zostanie wybrany, z pewnością będzie on obejmował swoi zakresem Zespół Downa.

Jakie jest optymalne stężenie cffDNA potrzebne do prawidłowego przeprowadzenia badania wolnego płodowego DNA?

CffDNA to materiał genetyczny dziecka, który pojawia się w krwi ciężarnej około 7 tygodnia ciąży. Poziom tzw. frakcji płodowej, czyli stężenia cffDNA w krwi matki nie może być niższy niż 3,5%. Po 10 tygodniu ciąży ilość materiału genetycznego dziecka jest wystarczająca do wykonania badania – z pewnością wystarczy on do wykonania badania NIPT. Poziom frakcji płodowej jest udostępniany w wyniku badania.

Czy w ciąży bliźniaczej można wykonać badanie wolnego płodowego DNA?

Ciąża bliźniacza nie jest przeciwwskazaniem do wykonania badań prenatalnych nieinwazyjnych. Nie każdy test NIPT nadaje się jednak do wykonania w ciąży mnogiej – należy skonsultować się w tej sprawie z laboratorium. Wiele badań NIPT analizują próbki, jednak nie są w stanie określić, do którego płodu odnosi się uzyskany wynik. W przypadku np. testu Panorama można uzyskać takie rozdzielenie wyniku – każdy płód można badać z osobna.

Dlaczego test NIFTY PRO jest tak często wykonywanym badaniem wolnego płodowego DNA?

Test NIFTY PRO i test NIFTY w wersji standardowej są najczęściej wykonywanymi badaniami NIPT. Cieszą się zaufaniem pacjentek na całym świecie – autoryzowane placówki NIFTY zapewniają wysoką jakość badania oraz ubezpieczenie wyniku testu NIFTY. Wiarygodność testu NIFTY kształtuje się na poziomie 99%, a zakres badania jest naprawdę szeroki.

Oceń

Data publikacji: 28/03/2022, Data aktualizacji: 07/04/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *