Badania DNA – jak są wykorzystywane? Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Badania DNA – jak są wykorzystywane?

badania DNA

Badania DNA wykorzystuje się w wielu przypadkach, ale nie ma w tym nic dziwnego. W końcu w naszych genach zapisane są różne informacje. Testy genetyczne umożliwiają między innymi realizację badań medycznych, identyfikację osób czy sprawdzenie ojcostwa. Co jeszcze warto wiedzieć?

Badania DNA – pozwalają ustalić ojcostwo i pokrewieństwo

Badania DNA to najpewniejszy sposób, aby sprawdzić ojcostwo czy pokrewieństwo między różnymi osobami. Warto zdawać sobie sprawę, że test na ojcostwo może być zrealizowany jeszcze zanim dziecko się urodzi – od 8 tygodnia ciąży.

W tego typu badaniach ustala się profile genetyczne badanych. Są to tzw. „genetyczne odciski palca” – unikalne dla każdego z nas i ustalone już w życiu płodowym. Sprawdzenie pokrewieństwa badaniem DNA to okazja do unormowania prawnej sytuacji i odzyskania całkowitej pewności. Test wystarczy wykonać raz w życiu.

Badania DNA – umożliwiają wykonanie testów medycznych

Analiza genów pozwala wykonać jednoznaczną, szybką i bezpieczną diagnostykę. Wiele schorzeń ma podłoże genetyczne, więc tylko badania DNA umożliwiają ich wykrycie. Jakie badania są wykonywane? Przykładowo w kierunku celiakii, hemochromatozy czy trombofilii wrodzonej albo predyspozycji genetycznych do zachorowania (np. na chorobę Alzheimera).

Dzięki testom genetycznym można też zbadać dziecko jeszcze zanim się urodzi, np. pod kątem zespołu Edwardsa, Pataua czy Downa albo przebadać tkanki poronne i ustalić płeć. Diagnostyka genetyczna poszerza się o coraz nowsze narzędzia, dzięki którym choroby można wykryć jeszcze zanim wyrządzą nieodwracalne uszkodzenia (np. test NOVA, którym można przebadać malucha zaraz po urodzeniu).

Badania DNA – wykorzystywane przy identyfikacji osób

Głównie w przypadku zaginięć, przestępstw czy wypadków, kiedy konieczna jest identyfikacja osobnicza sprawców i/lub ofiar. Dzięki badaniom DNA sądy czy policja mogą rozwiązać sprawy np. na podstawie materiału znalezionego na miejscu zdarzenia. Można przykładowo wykorzystać włosy czy plamy krwi z miejsca zdarzenia i porównać je z materiałem pozyskanym od rodziny albo bezpośrednio od podejrzanego czy ofiary.

Badania DNA – zawsze pewny wynik

Każda komórka organizmu człowieka zawiera takie samo DNA. Do badania można wykorzystać więc dowolny materiał genetyczny. Rodzaj próbki zależy też od rodzaju badania oraz tego, jaki materiał jest dostępny. Przykładowo, do testu na ojcostwo można wykorzystać np. używany smoczek, gumę do żucia, używaną maszynkę do golenia czy chusteczkę z katarem.


Zobacz też: badania dna Gdańsk, badania dna Kraków, badania dna Poznań, badania dna Warszawa, badania dna Bydgoszcz, badanie ojcostwa BydgoszczBadania DNA – jak są wykorzystywane?
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

17/10/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
zakrzepica w połogu
Zakrzepica w połogu? Zdarza się częściej, niż myślisz!

Każda przyszła mama wie, że podczas ciąży rośnie ryzyko zakrzepicy, m.in. ze względu na zmiany hormonalne. Niewiele zdaje sobie jednak sprawę, że podczas połogu, czyli ok. 6-tygodniowego okresu, gdy kobiece ciało wraca do stanu sprzed...

Zamknij