Przyjmuje się, że ciąża powinna zakończyć się między 38 a 42 tygodniem. Niektórym dzieciom jednak za bardzo spieszy się na świat i akcja porodowa rozpoczyna się wcześniej. Część z nich przychodzi na świat w 35 tygodniu ciąży. Co to oznacza? Sprawdź, z czym wiąże się poród naturalny w 35 tygodniu ciąży!
Spis treści:
Dziecko w 35 tygodniu ciąży ma już rozwinięte i pracujące wszystkie narządy wewnętrzne. Wygląda ono już tak, jak noworodek. Mimo tego nie powinno jeszcze przychodzić na świat. Poród w 35 tygodniu ciąży będzie więc zaliczany do porodów przedwczesnych. Dziecko będzie więc wcześniakiem.
Zobacz również: Poród w 34 tygodniu ciąży – zagrożenia i szanse dziecka
Poród naturalny w 35 tygodniu ciąży na szczęście nie zmniejsza szans dziecka na przeżycie. Są one takie same, jak u dzieci, które przyszły na świat w terminie. Maluszek po porodzie będzie już w stanie funkcjonować samodzielnie. Nie ma więc żadnych przeciwwskazań do porodu naturalnego. Mogą jednak pojawić się pewne indywidualne czynniki, które go uniemożliwią. W takiej sytuacji wykonuje się cesarskie cięcie.
Rozpoczęcie akcji porodowej w 35 tygodniu ciąży spowodowane może być przez różne czynniki, takie jak nadciśnienie tętnicze, infekcja, czy stres. Najczęściej jednak jego przyczyną jest ciąża mnoga. Bliźnięta lub trojaczki zwykle przychodzą na świat nieco wcześniej niż dzieci z ciąż pojedynczych.
Zobacz również: Strategie radzenia sobie z lękiem przed porodem – 4 sposoby
Dziecko urodzone w 35 tygodniu ma niemal 100% szans na przeżycie. Wciąż jest jednak wcześniakiem, dlatego wymaga specjalistycznej opieki. Twoje dziecko będzie musiało pozostać w szpitalu nieco dłużej niż dzieci urodzone w terminie, aby lekarze mogli monitorować jego stan zdrowia. Dziecko będziecie mogli zabrać do domu, gdy tylko zacznie prawidłowo przybierać na wadze, a jego funkcje życiowe będą stabilne.
Niektóre dzieci w 35 tygodniu potrzebują nieco wspomagania, aby prawidłowo funkcjonować. Najczęściej konieczne jest wsparcie procesów oddechowych. Czasami jednak konieczne jest również wspomaganie procesów termoregulacyjnych oraz pobierania pokarmów.
Data publikacji: 25/01/2024, Data aktualizacji: 06/02/2024
Dodaj komentarz