Jakie jest znaczenie badań prenatalnych w trakcie ciąży?

znaczenie badań prenatalnych w trakcie ciąży

Każda kobieta w ciąży zdecydować powinna się na wykonanie badań prenatalnych. Dzięki nim możemy sprawdzić, czy nasze dziecko na pewno rozwija się prawidłowo. Może nam to zagwarantować spokojną ciążę. W jaki sposób? Jakie jest znaczenie badań prenatalnych w trakcie ciąży? Przeczytaj w naszym najnowszym artykule!

Spis treści:

  1. Znaczenie badań prenatalnych w trakcie ciąży
  2. Znaczenie badań prenatalnych w trakcie ciąży – które testy warto wykonać?

Znaczenie badań prenatalnych w trakcie ciąży

Badania prenatalne to niesamowite narzędzia diagnostyczne. Dzięki nim możemy sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo, jeszcze zanim pojawi się na świecie. Pozwala to na wykrycie wad wrodzonych różnego typu. Możemy więc lepiej przygotować się na przyjście na świat dziecka z daną wadą, a w niektórych przypadkach nawet wdrożyć leczenie.

Badania prenatalne mogą podarować nam coś najcenniejszego w ciąży – świadomość, że nasze dziecko rozwija się prawidłowo. Może to znacznie zmniejszyć stres, który w ciąży powinien być zredukowany do minimum.

Zobacz również: Najważniejsze badania prenatalne dla kobiet w ciąży

Znaczenie badań prenatalnych w trakcie ciąży – które testy warto wykonać?

Każde badanie prenatalne w ciąży ma ogromne znaczenie, ponieważ może wykryć wady wrodzone u naszego dziecka. Nie każde badanie jest jednak w stanie wykryć każdy wrodzony problem zdrowotny. Testy prenatalne mają różne zakresy.

Kobietom ciężarnym najbardziej poleca się wykonanie:

  •  USG genetycznego – jest to badanie obrazowe, które wykonuje się między 11 a 13 tygodniem ciąży. Z perspektywy pacjentki przeprowadza się je tak jak zwykłe badanie USG. Używa się jednak do tego dokładniejszego sprzętu, dzięki któremu lekarz może wykonać potrzebne pomiary. Dzięki temu wykryć u płodu można zespół Downa, wady serca czy wady cewy nerwowej.
  •  Test PAPP-A – jest to badanie biochemiczne, do którego wykonania potrzebna jest próbka krwi ciężarnej. Analizuje się ją pod kątem stężenia białka PAPP-A, co pozwala na wykrycie zespołu Downa, zespołu Edwarda oraz zespołu Patau.
  •  Badania wolnego płodowego DNA (testy typu NIPT) – w tych badaniach analizowane jest wolne płodowe DNA, które znajduje się w krwioobiegu matki.

Do przeprowadzenia testu wystarczy więc próbka krwi. Istnieje kilka rodzajów tego typu testów. Najszerszym z nich jest NIFTY pro, dzięki któremu u płodu wykryć można aż 94 choroby wrodzone. W badaniu możliwe jest także ustalenie płci dziecka.

Oceń

Data publikacji: 31/12/2023, Data aktualizacji: 02/01/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *