Dzięki badaniom prenatalnym możemy skontrolować stan zdrowia naszego dziecka jeszcze przed jego narodzinami. 21 tydzień ciąży to dobry moment na wykonanie jednych z ostatnich testów prenatalnych. W tym czasie przeprowadzić można USG prenatalne oraz badanie wolnego płodowego DNA, jeśli wcześniej tego nie zrobiliśmy. Sprawdź, na czym polegają te badania!
Spis treści:
USG prenatalne to badanie, które wykonać można między 18 a 22 tygodniem ciąży. 21 tydzień jest więc już ostatnim momentem na wykonanie tego badania. Jest ono nazywane także USG połówkowym, ponieważ termin jego wykonania przypada mniej więcej na połowę ciąży.
W 21 tygodniu ciąży podczas USG prenatalnego lekarz może dokładnie przyjrzeć się rozwojowi dziecka, jego ruchom oraz stanowi łożyska. Dokonuje on także kilku niezbędnych pomiarów, które pozwalają mu wykryć u dziecka ewentualne wady wrodzone, takie jak wady serca, wady cewy nerwowej czy zespół Downa.
USG prenatalne przeprowadzane jest niemal tak samo, jak standardowe badanie USG. Używa się jednak do tego bardziej nowoczesnego sprzętu. Dzięki temu lekarz może dokładniej przyjrzeć się rozwojowi naszego dziecka i szybko wychwycić ewentualne problemy zdrowotne.
Zobacz również: Badania w ciąży: Kalendarz badań w ciąży
W 21 tygodniu ciąży możemy jeszcze wykonać badania wolnego płodowego DNA. Są one powszechnie znane jako testy typu NIPT. Są one wykonywane na podstawie próbki DNA płodu, które znajduje się w krwiobiegu kobiety ciężarnej (cffDNA).
Do przeprowadzenia testu NIPT wystarczy próbka krwi przyszłej mamy. Badanie to jest więc nieinwazyjne. Nie powoduje ono ryzyka pojawienia się żadnych powikłań. Jest także całkowicie bezbolesne dla kobiety.
Istnieje kilka rodzajów testu typu NIPT. Jednym z nich jest NIFTY pro. Ma on najszerszy zakres spośród wszystkich badań wolnego płodowego DNA. W sumie dzięki niemu u płodu wykryć można aż 94 choroby, takie jak:
W teście NIFTY pro możliwe jest także ustalenie płci dziecka.
Data publikacji: 20/08/2023, Data aktualizacji: 04/10/2023
Dodaj komentarz