Ile razy w ciąży robi się badania prenatalne?

ile razy w ciąży robi się badania prenatalne

Badania prenatalne to wspaniałe narzędzia diagnostyczne. Pozwalają one sprawdzić, czy dziecko jest zdrowe jeszcze przed porodem. Dzięki temu możemy oczekiwać przyjścia maluszka na świat bez stresu i nerwów. Zobacz, ile razy w ciąży robi się badania prenatalne!

Spis treści:

  1. Jakie badania prenatalne wykonuje się w ciąży?
  2. Ile razy w ciąży robi się badania prenatalne?

Jakie badania prenatalne wykonuje się w ciąży?

Diagnostykę prenatalną w ciąży rozpocząć należy od nieinwazyjnych badań. Jeśli wykażą one jakiekolwiek nieprawidłowości, to diagnostykę będzie można rozszerzyć o bardziej inwazyjne testy. Wcześniej jednak nie ma takiej potrzeby.

Do nieinwazyjnych badań prenatalnych zalicza się:

  • Test PAPP-a – jest to test wykonywany z krwi matki między 10 a 14 tygodniem ciąży. Może on wykryć takie schorzenia jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Patau.
  • USG genetyczne – jest to badanie ultrasonograficzne wykonywane za pomocą nowoczesnego sprzętu. W trakcie badania wykonywane są takie pomiary jak np. przezierność karkowa czy kość udowa, dzięki którym możliwe jest zdiagnozowanie nieprawidłowości anatomicznych.
  • Test NIFTY pro – jest to nieinwazyjne badanie charakteryzujące się ogromną czułością. Test NIFTY pro, dzięki niemu jesteśmy w stanie wykryć aż 94 choroby. Do wykonania analizy potrzebna jest jedynie próbka krwi.

Jeśli wykażą one nieprawidłowości, to wykonuje się badanie inwazyjne. Zwykle jest to amniopunkcja, czyli analiza płynu owodniowego. Pobiera się go poprzez nakłucie powłok brzusznych jałową igłą. Cały zabieg jest kontrolowany poprzez badanie USG, co zapewnia bezpieczeństwo dziecku i matce.

Zobacz również: Gdzie zrobić badania prenatalne? Lista placówek

Ile razy w ciąży robi się badania prenatalne?

Badania prenatalne w zdrowo rozwijającej się ciąży wykonuje się trzy razy. Po razie w każdym trymestrze. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników pierwsze badanie należy wykonać między 10 a 14 tygodniem ciąży. Powinno być to przesiewowe badanie z krwi matki, czyli test PAPP-a lub badanie NIFTY. Od 13 tygodnia ciąży możliwe jest wykonanie amniopunkcji. Na to badanie ciężarna powinna się zgłosić, jeśli badanie przesiewowe wykaże jakiekolwiek wady. Dzięki amniopunkcji potwierdzimy diagnozę.

W drugim trymestrze ciąży należy wykonać USG genetyczne. Ciężarna powinna się na nie zgłosić między 20 a 23 tygodniem ciąży. USG powinno zostać wykonane także w trzecim trymestrze, najlepiej do 30 tygodnia ciąży.

Oceń

Data publikacji: 01/02/2023, Data aktualizacji: 14/03/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *