Czym może grozić żółtaczka w ciąży?

żółtaczka w ciąży

Żółtaczka to wirusowe zapalenie wątroby. Może ono występować pod kilkoma postaciami – WZW typu A, WZW typu B oraz WZW typu C. Choroba ta bardzo często atakuje kobiety w ciąży. Co to oznacza dla przyszłej mamy? Czy żółtaczka ciążowa może negatywnie wpłynąć na płód? Podpowiadamy poniżej!

Spis treści:

1. Rodzaje żółtaczki ciężarnych
2. Żółtaczka w czasie ciąży a zdrowie dziecka
3. Diagnoza i leczenie żółtaczki ciążowej
4. Zapobieganie żółtaczce ciężarnych

Rodzaje żółtaczki ciężarnych

Żółtaczka jest chorobą, która dzieli się na kilka rodzajów. U kobiet ciężarnych najczęściej diagnozuje się:

● WZW typu A – choroba ta oprócz zażółcenia skóry może powodować zwiększoną męczliwość, bóle brzucha oraz nudności. WZW typu A zarażamy się głównie drogą pokarmową np. przez brudne ręce.
● WZW typu B – jest to cięższa postać WZW typu A. Objawy w tym przypadku są bardziej nasilone, a sama choroba trwa dłużej. WZW typu B zarazić można się głównie przez kontakt z krwią oraz kontakty seksualne.
● WZW typu C – schorzenie to zwykle rozwija się bezobjawowo. Najczęściej chorobą tą możemy się zarazić przez kontakt z krwią osoby chorej.

Żółtaczka w czasie ciąży a zdrowie dziecka

Jeśli chorujemy na żółtaczkę ciążową, to możemy zarazić nią nasze maleństwo. Dzieci matek chorych na WZW po porodzie powinny niezwłocznie otrzymać szczepionkę oraz zastrzyk z immunoglobuliny. Dzięki temu choroba u dziecka się nie rozwinie, a matka będzie mogła bez obaw karmić je piersią.

Żółtaczka w ciąży nie zwiększa ryzyka wystąpienia takich powikłań jak poronienie czy przedwczesny poród. Może ona być jednak niebezpieczna dla dziecka, jeśli nie zostanie wykryta. W takiej sytuacji dziecko nie otrzyma odpowiednich leków, przez co choroba może się u niego rozwinąć.

Zobacz również: Kolka nerkowa w ciąży – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Diagnoza i leczenie żółtaczki ciążowej

Żółtaczkę w ciąży możemy wykryć, wykonując następujące badania krwi:

● Antygen HBsAg
● Antygen HBeAg
● Przeciwciała anty-HBc
● Przeciwciała anty-HBe
● Przeciwciała anty-HBs
● Przeciwciała anty-HCV
● Przeciwciała anty-HAV

Pełen komplet badań nie jest potrzebny w każdym przypadku. Listę testów do wykonania otrzymamy od naszego lekarza.
Po potwierdzeniu zakażenia wdrażane jest leczenie. Ma ono na celu złagodzenie objawów choroby. Ciężarnym chorym na żółtaczkę zwykle przepisuje się leki przeciwwirusowe, które mają zmniejszyć jego ilość w organizmie. Zmniejszają one także ryzyko zarażenia dziecka.

Zobacz również: Ból krocza w ciąży – co oznacza? Jak sobie poradzić z tą dolegliwością?

Zapobieganie żółtaczce ciężarnych

Kobiety mogą uniknąć żółtaczki w ciąży poprzez szczepienie. Szczególnie poleca się ciężarnym szczepienie na WZW typu B. Zaleca się, aby szczepionkę w kierunku WZW przyjąć już na etapie planowania ciąży. Dzięki temu ochronimy przed żółtaczką siebie i dziecko.

Szczepionkę na żółtaczkę przyjąć możemy także w trakcie ciąży. Podawany preparat w żaden sposób nie zagraża dziecku, dlatego szczepionkę można przyjąć bez żadnych obaw. Jest to szczególnie zalecane w przypadku zaplanowanego cesarskiego cięcia.

 

Oceń

Data publikacji: 30/10/2022, Data aktualizacji: 31/10/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *