Fizjoterapeuta uroginekologiczny po porodzie – w czym może mi pomóc?

fizjoterapeuta uroginekologiczny po porodzie

Fizjoterapeuta uroginekologiczny to specjalista od profilaktyki, diagnozy i leczenia nieprawidłowości w obrębie miednicy. Można zgłosić się do niego m.in. w ciąży, po porodzie czy z problemem nietrzymania moczu. Jak on może mi pomóc? Kiedy po porodzie udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego? Podpowiadamy poniżej!

Spis treści:

1. Czym zajmuje się fizjoterapeuta uroginekologiczny?
2. Fizjoterapeuta uroginekologiczny – kiedy po porodzie?
3. Fizjoterapeuta uroginekologiczny po cesarskim cięciu
4. Fizjoterapeuta uroginekologiczny w ciąży

Czym zajmuje się fizjoterapeuta uroginekologiczny?

Fizjoterapeuta uroginekologiczny zajmuje się profilaktyką, diagnozą oraz leczeniem schorzeń związanych z miednicą. Wizyta w jego gabinecie jest szczególnie zalecana w przypadku:
● Problemów urologicznych, takich jak nietrzymanie moczu, częstomocz czy nawracające infekcje dróg moczowych
● Problemów ginekologicznych – fizjoterapeuta uroginekologiczny może pomóc kobiecie w szybszym powrocie do formy po porodzie. Zgłosić można się do niego także m.in. z blizną po cesarskim cięciu, rozejściem mięśni brzucha po porodzie czy bolesnymi miesiączkami. Wizytę zaleca się również ciężarnym – fizjoterapeuta pomóc im może w przygotowaniu do porodu oraz zminimalizować ryzyko wystąpienia niektórych powikłań.
● Problemów proktologicznych, takich jak nietrzymanie stolca, nietrzymanie gazów czy zaparcia
● Problemów seksuologicznych, takich jak ból narządów płciowych czy brak satysfakcji seksualnej

Fizjoterapeuta uroginekologiczny – kiedy po porodzie?

Fizjoterapeutę uroginekologicznego po porodzie warto odwiedzić jak najszybciej. Będzie on mógł ocenić stan mięśni dna miednicy po urodzeniu dziecka. Jeśli pojawiły się jakieś nieprawidłowości np. rozejście spojenia łonowego czy przepuklina kresy białej, to zaproponuje pacjentce odpowiednią rehabilitację.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny po porodzie pomoże także pacjentce wrócić do formy sprzed ciąży. W trakcie wizyty będzie on w tym celu masował różne części ciała świeżo upieczonej mamy. Pokaże on jej również w jaki sposób powinna ćwiczyć samodzielnie w domu oraz wykonywać podstawowe czynności, takie jak wstawanie z krzesła czy ubieranie się.

Zobacz również: Połóg – czego się spodziewać, ile trwa?

Fizjoterapeuta uroginekologiczny po cesarskim cięciu

Fizjoterapeuta uroginekologiczny po cc może być bardzo przydatny. Kobiecie po takim zabiegu dużo trudniej jest wrócić do formy niż po porodzie naturalnym. Może także dojść do większej liczby powikłań, takich jak:
Bóle brzucha i kręgosłupa
● Nieprawidłowa postawa i chód
● Bolesne miesiączki
● Ból w trakcie stosunku
● Zrosty
● Problemy trawienne

Fizjoterapeuta uroginekologiczny po cc może pomóc nam uniknąć tych powikłań poprzez terapię blizny. Dzięki temu będzie ona dość elastyczna, ruchoma i zacznie się prawidłowo goić. Terapia blizny po cesarskim cięciu powinna zostać rozpoczęta jak najszybciej.

Zobacz również: Połóg – co to jest?

Fizjoterapeuta uroginekologiczny w ciąży

Odwiedzanie fizjoterapeuty uroginekologicznego jest ważne nie tylko po porodzie, ale także w ciąży. W trakcie oczekiwania na dziecko fizjoterapeuta pomoże nam odpowiednio przygotować się do porodu. Dzięki wybranym ćwiczeniom poród przebiegnie sprawniej i szybciej. Na pierwszą konsultację przyszła mama powinna umówić się na początku drugiego trymestru ciąży.

Wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego przed porodem mogą także zapobiec wystąpieniu powikłań. Wiele kobiet dzięki regularnej fizjoterapii w ciąży uniknęło rozejścia mięśnia prostego brzucha czy nacięcia krocza.

 

Oceń

Data publikacji: 14/07/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *