Prawidłowy poród – w którym tygodniu ciąży powinnam rodzić?

w którym tygodniu poród

Standardowo ciąża trwa 40 tygodni. Czas ten liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. To właśnie w 40 tygodniu ciąży powinno nastąpić rozwiązanie. Jednak mało które dziecko przychodzi na świat w wyznaczonym terminie. Więc w którym tygodniu ciąży jest poród? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników.

Spis treści:

1. Poród – w którym tygodniu ciąży?
2. Terminowy poród – co to oznacza?
3. W którym tygodniu poród – od czego zależy termin rozwiązania?
4. Poród przed lub po terminie – czym grozi?

Poród – w którym tygodniu ciąży?

Przyjmuje się, że ciąża trwa 40 tygodni i po tym czasie powinno nastąpić rozwiązanie. Termin porodu oblicza się na tej podstawie za pomocą reguły Naegelego. Według niej za początek ciąży przyjmuje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki.

Tak skonstruowana reguła Naegelego ma zastosowanie tylko w przypadku kobiet, które mają regularne, 28-dniowe cykle miesiączkowe. Jeśli są one dłuższe, to do wyliczeń dodaje się odpowiednią liczbę dni. W przypadku krótszych cykli liczba dni jest odejmowana.
W przypadku kobiet, które znają dokładną datę zapłodnienia, przyjmuje się, że poród nastąpi po 38 tygodniach ciąży.

Terminowy poród – co to oznacza?

Wyznaczony termin porodu, a poród terminowy to nie do końca te same rzeczy. Termin wyznaczony to ten wyliczony za pomocą reguły Naegelego. Poród odbywa się w takim terminie jedynie w przypadku 4% ciąż. Poród terminowy z kolei to rozwiązanie między 38 a 42 tygodniem ciąży. Pojawienie się dziecka na świecie 2 tygodnie przed terminem lub 2 tygodnie po nim nie stwarza żadnego zagrożenia. Jest to prawidłowy termin porodu.

Zobacz również: Poród ambulatoryjny – co to takiego? Na czym polega?

W którym tygodniu poród – od czego zależy termin rozwiązania?

Na to, kiedy dzidziuś pojawi się na świecie, wpływ ma wiele czynników. Należy do nich:
Wiek matki
• Tryb życia ciężarnej
• Ilość przeżywanego w ciąży stresu
• Mnogość ciąży
• Liczba ciąży kobiety
• Anatomia macicy
• Problemy zdrowotne

Zobacz również: Plan porodu – co to jest? Jak go napisać?

Poród przed lub po terminie – czym grozi?

Każda ciężarna kobieta zastanawia się, co może się stać, jeśli dziecko nie urodzi się w terminie. Jeśli pojawi się ono za wcześnie, to będzie wcześniakiem. Z kolei w przypadku porodu po 42 tygodniu mówi się o ciąży przenoszonej. O porodzie przedwczesnym mówi się w przypadku ciąż, które zakończyły się między 23 a 37 tygodniem. Dziecko urodzone wcześniej traktowane jest jako poronione, ponieważ nie jest w stanie przeżyć samodzielnie. Od 23 tygodnia ciąży wcześniak jest w stanie przeżyć samodzielnie, ale potrzebuje specjalistycznej opieki i ciągłego monitorowania jego stanu zdrowia. Grożą mu także powikłania zdrowotne.

Ciąża, która nie zakończyła się po 42 tygodniu, określana jest jako przenoszona. Wynika ona z reguły z braku gotowości przyjścia dziecka na świat lub nieprecyzyjnego wyliczenia daty porodu. Ciąża przenoszona może być bardzo niebezpieczna. Na takim etapie ciąży czynności łożyska mogą wygasnąć, przez co dziecko będzie niedotlenione i niedożywione. W takiej sytuacji należy więc częściej wykonywać badanie USG i KTG dziecka. Konieczne może być również farmakologiczne wywołanie porodu.

 

Oceń

Data publikacji: 13/06/2022, Data aktualizacji: 17/06/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *