Karmienie piersią po cesarce

Karmienie piersią po cesarce

karmienie piersią po cc

Pierwsze karmienie po cesarce może przysporzyć świeżo upieczonej mamie wiele trudności. Aby mleko się pojawiło, czasami konieczna jest stymulacja laktacji. Jak pobudzić piersi do produkcji mleka po cesarskim cięciu? Podpowiadamy.

Spis treści:

  1. Jak wygląda pierwsze karmienie piersią po cesarce?
  2. Karmienie po cesarce – w jakiej pozycji karmić?
  3. Karmienie po cesarce – co zrobić, gdy pokarm się nie pojawia?
  4. Często zadawane pytania o karmienie piersią po cesarce

Jak wygląda pierwsze karmienie piersią po cesarce?

Pierwsze karmienie piersią po cesarce może się okazać problematyczne, ponieważ nie zawsze istnieje możliwość, aby nakarmić malucha od razu po narodzinach. Jeśli dziecko jest wcześniakiem, musi spędzić kilka-kilkanaście pierwszych dni życia w inkubatorze [1]. Natomiast gdy maluch jest razem z mamą na sali operacyjnej, pojawia się kolejna trudność – jego rodzicielka może być oszołomiona, senna oraz zbyt zmęczona, by przystawić go poprawnie do piersi [1]. W tych ważnych chwilach kluczowa jest pomoc doświadczonej położnej.

Zobacz również: Dieta po porodzie – co można a czego nie? Obalamy mity!

Karmienie po cesarce – w jakiej pozycji karmić?

Pierwsze karmienia po cesarce powinny się odbyć w pozycji leżącej, na wznak [1]. Dopiero gdy kobieta będzie w stanie się przekręcić na bok, można zastosować wygodniejsze pozycje, np. leżącą na boku lub spod pachy [1] [2]. Takie ułożenie ciała dziecka i mamy nie powoduje nacisku na bolesną ranę pooperacyjną.

Zobacz również: Połóg – czego się spodziewać, ile trwa?

Karmienie po cesarce – co zrobić, gdy pokarm się nie pojawia?

Poza wymienionymi powyżej trudnościami bardzo istotnym problemem związanym z karmieniem piersią po cesarce jest opóźniona laktacja. Kiedy kontakt „skóra do skóry” rozpoczyna się od razu po porodzie, kobieta karmi po raz pierwszy malucha w ciągu godziny od jego narodzin. W przypadku cesarskiego cięcia jednak kontakt „skóra do skóry” może być uniemożliwiony, co skutkuje opóźnieniem laktacji [3] [4]. W związku z tym kobieta, która urodziła poprzez cesarskie cięcie, często musi dłużej poczekać na pojawienie się pokarmu.

Jak pobudzić piersi do produkcji mleka po cesarskim cięciu? Wskazane jest, aby dostawiać malucha do piersi i pilnować, aby prawidłowo ssał. Jeśli mleko nadal się nie pojawia, lekarze mogą zalecić karmienie specjalnie dobraną mieszanką przy jednoczesnym regularnym odciąganiu kropelek pokarmu [1]. W końcu laktacja się uruchomi i pokarm się pojawi.

Często zadawane pytania o karmienie piersią po cesarce

Po jakim czasie pojawia się pokarm w piersiach po cesarce?

U kobiet, które rodziły przez cesarskie cięcie, może wystąpić niewielkie opóźnienie laktacji. U niektórych na pokarm trzeba poczekać 1-2 doby, u innych mleko pojawia się dopiero po kilku dniach. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość i nie unikać przystawiania malucha do piersi.

Jak rozkręcić laktację po cesarskim cięciu?

Świeżo upieczona mama powinna przystawiać malucha regularnie do piersi, nawet jeśli lecą z niej tylko kropelki. W stymulacji laktacji pomogą pomoc położnej oraz wsparcie partnera – jeśli kontakt „skóra do skóry” z matką nie jest możliwy, powinien on kangurować maluszka. Dodatkowo warto się wyposażyć w akcesoria, które ułatwią przybranie odpowiedniej pozycji do karmienia oraz laktator – urządzenie służące do odciągania pokarmu.

Jaki laktator po cesarce wybrać?

Laktator może znacznie ułatwić karmienie po cesarce. Urządzenie to służy do odciągania pokarmu i co za tym idzie, regulowania laktacji. W warunkach szpitalnych najlepszym wyborem będzie laktator elektryczny – jest on łatwy w obsłudze i bardzo wygodny. Świeżo upieczeni rodzice mogą także skorzystać z laktatorów oferowanych przez placówkę medyczną – wiele szpitali dysponuje wypożyczalnią takiego sprzętu.

 


Źródła:
1. https://mamotoja.pl/karmienie-piersia-po-cesarskim-cieciu,karmienie-piersia-artykul,7897,r1p1.html
2. https://www.mjakmama24.pl/niemowle/karmienie/laktacja-po-cesarce-karmienie-piersia-po-cesarskim-cieciu-moze-sprawiac-klopoty-aa-STES-rUnG-dgXq.html#jak-rozruszac-laktacje-po-cesarce
3. https://www.hafija.pl/2020/04/karmienie-piersia-i-cesarskie-ciecie.html
4.
https://www.healthline.com/health/breastfeeding/breastfeeding-after-c-section

Oceń

Data publikacji: 27/01/2022, Data aktualizacji: 10/03/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *