Ciąża krok po kroku – jak wygląda 9 wyjątkowych miesięcy

Ciaza-krok-po-kroku-jak-wyglada-9-wyjatkowych-miesiecy

Ciąża najczęściej kojarzy się ze szczęściem, radością, spełnieniem marzeń, lecz nie są jej również obce uczucia strachu, lęku i niepewności, przed tym co nowe i nieznane. Jest to czas wyjątkowy dla mamy i rozwijającego się dziecka. Czas, kiedy mama i dziecko zaczynają się uczyć siebie nawzajem. Poniżej opisujemy najważniejsze zagadnienia związane z tym szczególnym okresem, jak wygląda ciąża krok po kroku i jak przygotować się do porodu.

  1. Objawy ciąży – jak wyglądają?
  2. Pierwsza wizyta u lekarza – co należy o niej wiedzieć?
  3. Przebieg ciąży – ciąża krok po kroku, czyli co się dzieje w kolejnych trymestrach?
  4. Jak się przygotować do porodu? Jakie są objawy porodu?

Objawy ciąży – jak wyglądają?

Objawy ciąży są kwestią bardzo indywidualną i u każdej kobiety mogą wyglądać inaczej. Czasami mogą być bardzo łagodne i trudne do rozpoznania lub wręcz przeciwnie – zdarza się, że ich nasilenie bywa intensywne. Jednak to, co jest wspólne dla wszystkich kobiet to brak miesiączki. Drugim, często mylonym właśnie z menstruacją, objawem jest krwawienie implantacyjne. Towarzyszy procesowi zagnieżdżania się zapłodnionego jajeczka w macicy. Jest jednak mniej intensywne i krótsze od normalnej miesiączki (nawet  przez część kobiet nie jest dostrzegane), występuje również na kilka dni wcześniej przed jej właściwym terminem. Pozostałe objawy ciąży to: wrażliwość na zapachy i mdłości, wymioty, zmiany apetytu, zawroty głowy i omdlenia, zmęczenie i senność,  obniżenie nastroju i apatia, powiększenie i tkliwość piersi, częste oddawanie moczu.

Pierwsza wizyta u lekarza – co należy o niej wiedzieć?

Pierwsza wizyta u lekarza powinna odbyć się zaraz po zauważeniu wczesnych symptomów. Znaczna część kobiet wykonuje najpierw samodzielnie test ciążowy. Jednak należy pamiętać, by do lekarza zgłosić się najpóźniej do 10 tygodnia ciąży. Ważny jest również wybór specjalisty, który będzie przechodził razem z mamą i jej dzieckiem ciążę krok po kroku. Pierwsza wizyta wiąże się z przeprowadzeniem wywiadu położniczego. Dotyczy on przebytych chorób, chorób genetycznych występujących w rodzinie pacjentki, itp. Podczas pierwszej wizyty lekarz wykonuje badanie USG, bada piersi, mierzy ciśnienie, sprawdza wagę ciała i pobiera wymaz cytologiczny do analizy. Pyta również o datę ostatniej miesiączki. Pacjentka otrzymuje skierowanie na badania, kartę ciąży (w niej będą zapisywane wyniki badań na kolejnych wizytach, dlatego zawsze należy mieć ją przy sobie). Lekarz wyznacza planowany termin porodu. Pierwsza wizyta to odpowiedni czas, by ginekolog odpowiedział na wszystkie nurtujące przyszłą mamę pytania.

Przebieg ciąży – ciąża krok po kroku, czyli co się dzieje w kolejnych trymestrach?

Ciążę dzielimy na 3 trymestry, a te na poszczególne tygodnie ciąży. Każdy tydzień ciąży to nowe osiągnięcia malucha, nowe etapy rozwoju i nowe umiejętności. Jak wygląda ciąża krok po kroku w każdym trymestrze?

Pierwszy trymestr to czas od 1 do 14 tygodnia ciąży. W pierwszym tygodniu kobieta nie wie, że jest w ciąży, gdyż aktualnie trwa ostatnie krwawienie miesięczne. Od  daty rozpoczęcia miesiączki liczy się kolejne tygodnie ciąży (wiek ciążowy różni się od wieku zapłodnienia o około 14 dni). Pod koniec drugiego tygodnia ciąży dochodzi do owulacji, więc jeśli nastąpi zbliżenie, to jest duża szansa na poczęcie dziecka. W 3 tygodniu następuje zapłodnienie, zarodek mierzy 0,1 mm i czasami pojawia się krwawienie implantacyjne. W kolejnym tygodniu dziecko jest wielkości ziarenka maku, kobieta zaczyna odczuwać lekkie zmęczenie, delikatną tkliwość piersi, huśtawkę nastrojów. Występuje opóźnienie miesiączki, następnie mogą pojawić się uporczywe wymioty, częstsze zmęczenie. 6 i 7 tydzień to odpowiedni czas na wizytę u lekarza i wykonanie zleconych badań (będą odbywały się już regularnie, odpowiednio do konkretnego tygodnia ciąży). Warto również zaplanować kontrolną wizytę u stomatologa. W kolejnych tygodniach dziecko cały czas rośnie, a mama coraz bardziej odczuwa różne objawy ciąży.  W 10 tygodniu maleństwo ma już do 35 mm, wewnętrzne organy się uformowały, serduszko bije z częstotliwością 140 do 180 uderzeń na minutę. W 11 tygodniu kończy się okres zarodkowy, a zaczyna płodowy, intensywnie rozwija się układ nerwowy. W 12 tygodniu dziecko zaczyna się gwałtownie ruszać, a w 14 ćwiczy mimikę twarzy i ssie kciuk. Pod koniec tego trymestru mierzy już 10 centymetrów. Samopoczucie mamy ulega poprawie, zwiększa się apetyt i ochota na zbliżenia.

Drugi trymestr ciąży to okres między 15 a 27 tygodniem. Wiele kobiet już na początku zaczyna odczuwać obrzęki nóg, wzdęcia, zgagę, zaparcia, cały czas zwiększa się parcie na mocz, podczas szczotkowania zębów mogą krwawić dziąsła, a u części mam pojawia się hormonalny nieżyt nosa. Narządy u dziecka podejmują swoją funkcję, przygotowując się do pracy po porodzie. Ponadto, maleństwo doskonale wyczuwa już nastroje mamy, a ta z kolei miewa problemy z koncentracją. Lekarz zleca kolejne badania, kontrolując cały czas przebieg ciąży. Wykonuje USG połówkowe, na którym może rozpoznać płeć dziecka. Z  każdym kolejnym tygodniem maluch rośnie, jego twarz, kończyny i tułów są w pełni ukształtowane. W 18 tygodniu mierzy już do 15 cm. W 20 tygodniu, czyli na półmetku ciąży, kobieta zaczyna odczuwać delikatne ruchy dziecka. Pojawiają się również skurcze przepowiadające Braxtona-Hicksa (trwają od kilku sekund do kilku minut). Brzuszek mamy staje się coraz bardziej okrągły, a skóra na nim napięta i sucha. Zaleca się stosowanie delikatnych kosmetyków (przeznaczonych dla kobiet w ciąży), by ją nawilżyć. U dziecka rozwija się układ odpornościowy, a dzięki temu, że pije wody płodowe, potrafi rozróżniać już smaki: słodki, gorzki, kwaśny, słony. W 23 tygodniu dziecko wyglądem przypomina  noworodka. W 25 tygodniu maluch coraz lepiej słyszy dźwięki z wnętrza organizmu mamy, jak i świata zewnętrznego. Pod koniec drugiego trymestru kobieta może mieć kłopoty z bezsennością i odczuwać bóle kręgosłupa. Pojawiają się problemy z trzymaniem moczu, w związku z tym zalecane są ćwiczenia mięśni Kegla.

Trzeci trymestr ciąży to czas od 28 do 40 tygodnia. Na początku tego okresu maluszek może mieć już około 38 cm i ważyć około 1 kilograma. Bardzo ważne jest zwracanie uwagi na ruchy dziecka, powinno się je odczuwać około 10 razy na godzinę, czasami mogą być już trochę bolesne. Lekarz zleca kolejne badania odpowiednie do tego okresu ciąży, wykonuje również trzecie badanie USG. Dzidziuś rozpoznaje już głos mamy i zaczyna miewać sny, rozwija się także zmysł węchu, odczuwa temperaturę, a oczka zamyka tylko do snu. W 30 tygodniu rozwija się coraz bardziej mózg i organy płciowe. W 31 tygodniu pojawia się sieć połączeń między neuronami, co oznacza, że dziecko potrafi już myśleć. W 33 tygodniu waga dziecka osiąga ponad 2 kilogramy i maluszek ma już około 50 cm wzrostu. Z każdym tygodniem przybiera około 250 gramów, głównie tkanki tłuszczowej. Jego ruchy stają się bardziej powolne i delikatne. W 34 tygodniu ćwiczy oddychanie i rozciąga się, gdyż ma coraz mniej miejsca. W kolejnym tygodniu dojrzewają  płuca, dzięki czemu dziecko może oddychać już samodzielnie po porodzie. Ćwiczy wszystkie niezbędne czynności do życia. Pod koniec trzeciego trymestru brzuszek mamy obniża się i pojawiają się skurcze przepowiadające – mijają po około 2 godzinach.  Ostanie tygodnie ciąży to czas, kiedy mama musi być w pełni przygotowana na powitanie dziecka na świecie.

Jak się przygotować do porodu? Jakie są objawy porodu?

Przygotowanie do porodu warto rozpocząć od wyboru miejsca, w którym przyszła mama chce urodzić. Można dowiedzieć się, czy przy porodzie lub w pierwszych dniach życia dziecka będzie mógł być obecny tata maleństwa. Do szpitala należy ze sobą zabrać dokumenty: dowód osobisty, kartę ciąży i wyniki badań, wypisy ze szpitala. Konieczna jest też odpowiednia wyprawka, torbę do porodu najlepiej spakować kilka tygodni przed planowanym terminem, by była już gotowa. Powinny się tam znaleźć artykuły potrzebne zarówno dla mamy, jak i malucha. Wymaganą wyprawkę można sprawdzić na stronie internetowej szpitala, w którym kobieta chce urodzić.

Natomiast, by jak najlepiej przygotować się do porodu psychicznie i fizycznie, należy od początku ciąży dbać o swoją aktywność fizyczną, która musi być skonsultowana z lekarzem prowadzącym. Odpowiednie ćwiczenia, również relaksacyjne i oddechowe, ułatwią poród mamie i dziecku. Warto jest skorzystać ze spotkań w szkole rodzenia, dzięki którym można zdobyć cenną wiedzę na temat przebiegu samego porodu, jak i opieki nad narodzonym dzieckiem.

Gdy już wiadomo, jak wygląda ciąża krok po kroku, jak rozpoznać objawy porodu? Przede wszystkim kobieta odczuwa regularne skurcze co 10 minut, które trwają ponad pół godziny. Czasami zdarza się, że zanim pojawią się skurcze, pęka pęcherz płodowy i odpływa płyn owodniowy. Objawem rozpoczynającego się porodu może być również plamienie. Część kobiet odczuwa kołatanie serca oraz ból, uderzenie krwi do głowy, ucisk w okolicy nerwu kulszowego, nawracające bóle w okolicy krzyżowej. Symptomy te oznaczają, że maluch już na poważnie myśli o przyjściu na świat i wkrótce rozpocznie swą podróż, by wtulić się w objęcia mamy.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 02/02/2021, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *