Badania po poronieniu – jak zabezpieczyć próbki dziecka?

Badania po poronieniu jak zabezpieczyć próbki dziecka

.

Gdy do poronienia dochodzi w pierwszych tygodniach ciąży, określenie płci dziecka na podstawie badań organoleptycznych może być utrudnione. Wtedy rodzice mogą zdecydować się na realizację badań genetycznych określających płeć po poronieniu.

Do ich wykonania potrzebne są próbki z materiałem poronnym – odpowiednio przygotowywane i zabezpieczone przez personel medyczny w szpitalu.

Zabezpieczenie próbek od dziecka przez personel medyczny w szpitalu
Samodzielne zabezpieczenie próbek w domu
Badanie płci a skorzystanie z praw po poronieniu
Badanie DNA a poznanie genetycznych przyczyn poronienia

Instrukcja zabezpieczenia materiału poronnego do badań genetycznych

  Przeczytaj instrukcję w PDF

Poronienie w szpitalu – zabezpieczenie próbek przez personel medyczny

Najlepszym materiałem do przeprowadzenia badań genetycznych po poronieniu jest fragment kosmówki, pępowina, kosmki kosmówki, fragmenty tkanek płodu, pęcherzyk płodowy oraz przypępowinowe fragmenty łożyska.

Prawidłowe zabezpieczenie próbki polega na umieszczeniu jej w sterylnym pojemniku i zalaniu solą fizjologiczną, a także oklejeniu zakrętki plastrem, taśmą klejącą bądź parafilmem. Przed przekazaniem jej do laboratorium najlepiej przechowywać pojemnik w temperaturze 4-8oC.

Badanie określające płeć może zostać wykonane także na podstawie bloczku parafinowego z tkanką płodową, który pacjentka może wypożyczyć ze szpitala.

badania po poronieniu

Poronienie w domu – samodzielne zabezpieczenie materiału do badań

Gdy poronienie miało miejsce w domu, istnieje możliwość samodzielnego zabezpieczenia materiału. Warto zrobić to podobnie jak personel medyczny w szpitalu, kupując w aptece potrzebne elementy (sól fizjologiczną, sterylny pojemnik) i mocno dokręcając zakrętkę.

Warto pamiętać, by po poronieniu w domu pojechać do szpitala. Lekarz będzie mógł sprawdzić, czy doszło do prawidłowego oczyszczenia macicy, a także odnotuje fakt utraty ciąży.

Badania płci – dzięki nim można skorzystać z należnych praw

Żeby rodzice mogli odebrać kartę martwego urodzenia ze szpitala (a potem zarejestrować dziecko w USC i skorzystać z reszty praw), lekarz musi znać płeć dziecka.

Jeśli poronienie ma miejsce do 16 tygodnia ciąży, najczęściej określić ją mogą tylko genetyczne badania płci po poronieniu.

Z tego powodu odpowiednie zabezpieczenie materiału poronnego jest tak ważne. Odebranie karty martwego urodzenia umożliwia rejestrację dziecka w USC, przejście na skrócony urlop macierzyński (56 dni) oraz otrzymanie zasiłku pogrzebowego (4000 złotych).

Czytaj więcej: Prawa rodziców po poronieniu

Badania DNA wykażą genetyczne przyczyny poronienia

Genetyczne badania po poronieniu określające jego przyczynę również są realizowane na podstawie materiału poronnego. Dlaczego warto je wykonać już po pierwszym poronieniu?

Za ok. 70% wszystkich utrat ciąży odpowiedzialne są spontaniczne wady genetyczne dziecka.

Zwykle są losowe, niezależne od rodziców i prawdopodobnie nie pojawią się już w kolejnej ciąży. Wykonanie takiego testu często pozwala skrócić diagnostykę i szybciej uzyskać harmonię wewnętrzną.

REKLAMA


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 11/04/2017, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *