Przodujące łożysko to jeszcze nie powód do paniki, ale wymaga ono od ciebie czujności i opieki lekarza. Zdarza się, że z czasem problem sam ustępuje, ale może też doprowadzić do niepotrzebnych komplikacji.
Bogato unaczynione łożysko łączy mamę z dzieckiem, dostarczając malcowi tlen i substancje odżywcze. Przodujące łożysko występuje po 20 tygodniu ciąży, gdy umiejscawia się ono w dolnej części macicy. Gdy jest tak umieszczone, może zasłaniać całkowicie lub częściowo ujście szyjki macicy. Dolna część macicy robi się cieńsza i jest zbyt rozciągnięta, natomiast skurcze mogą spowodować oddzielenie się łożyska. Może także dojść do uszkodzenia naczyń krwionośnych oraz obfitego krwawienia, co stanowi zagrożenie dla życia matki i dziecka.
Nie oceniaj niczego pochopnie. Łożysko może się przemieszczać w miarę jak rozciąga się i rośnie dolna część macicy. Jeśli jesteś przed 20 tygodniem ciąży, a badanie USG wykazało, że twoje łożysko znajduje się w pobliżu szyjki macicy, wiedz, że to często spotykane zjawisko i zwykle ustępuje samo. Łożysko wraca z powrotem w kierunku trzonu macicy. Lekarz przy następnym badaniu zwróci na ten fakt uwagę.
Gdy śluz znajdujący się w pochwie zmienia barwę i na bieliźnie zauważysz niewielkie plamki, powinnaś skonsultować to jak najszybciej z lekarzem. Nie obawiaj się, że stanie się najgorsze. Gdy przodujące łożysko jest stale monitorowane , a ty będziesz się słuchała zaleceń lekarza, nie masz powodów do obaw.
Gdy nastąpi obfite krwawienie, konieczna będzie hospitalizacja oraz badania sprawdzające kondycję twoją i płodu. Przy znacznym ubytku krwi lekarz może zalecić jej transfuzję i w zależności od tygodnia ciąży zastrzyki ze sterydami. Przyspieszają one rozwój płuc dziecka i umożliwiają jego wcześniejsze przyjście na świat przy pomocy cesarskiego cięcia. Po ustaniu krwawienia będziesz mogła powrócić do domu, ale twój tryb życia zasadniczo się zmieni. Będziesz musiała zrezygnować z dotychczasowej aktywności jak praca, czy sport. Także zaprzestanie współżycia seksualnego i wysokobłonnikowa, zabezpieczająca przed zaparciami dieta umożliwią ci bezpieczne donoszenie ciąży przynajmniej do 36. tygodnia.
Zasad ustalonych przez lekarza powinnaś sumiennie przestrzegać, ale jeśli krwawienie nie ustanie, lekarz z pewnością zadecyduje wcześniejszy poród przez cesarskie cięcie i umieszczenie dziecka w inkubatorze pod opieką neonatologów. Poród fizjologiczny przy przodującym łożysku zazwyczaj jest niemożliwy ze względu na zakrycie ujścia szyjki macicy. Według statystyk cesarskie cięcie przeprowadzane jest u 2/3 kobiet u których występuje przodujące łożysko.
Autor: www.familie.pl portal dla rodziców Zdjęcie: ©coolfonk/Depositphotos.com |
Data publikacji: 31/08/2016, Data aktualizacji: 07/11/2021
Dodaj komentarz