Pierwsze ruchy dziecka odczuwane są od około 20 tygodnia ciąży. Jeśli jest to twoja pierwsza ciąża, możesz odczuwać je trochę później. Około 28-29 tygodnia ciąży aktywność dziecka zwiększa się, a po 36 tygodniu maleje. Dziecko może się przeciągać, obracać i kopać. Pojawiają się też u niego odruch m.in. czkawki. Przeczytaj jak rusza się dziecko w ciąży tydzień po tygodniu.
Spis treści
Ruchy dziecka w ciąży mogą być różnie odczuwane. Początkowo jako uczucie bulgotania, przelewania się w brzuchu i trzepotania skrzydeł aż do czasu, gdy odczuwamy regularne kopnięcia, niewielki dyskomfort, a nawet ból.
Ich nasilenie oraz częstotliwość jest uzależniona od tygodnia ciąży oraz sposobu ułożenia dziecka w macicy. Szczególnie dotkliwe może być ułożenie dziecka głową w dół, wówczas kopniaki w żebra (tzw. ułożenie miednicowe) mogą się stać wyjątkowo dotkliwe. Nie oznacza to jednak, że tak pozostanie do końca ciąży. Twoje dziecko w każdej chwili może się obrócić.
Twoja waga przed ciążą ma również wpływ na to jak odczuwasz ruchy dziecka w ciąży. Jeśli miałaś nadwagę to skupiona wokół brzucha tkanka tłuszczowa staje się dodatkowym amortyzatorem.
…i trwa to przez blisko 2 miesiące. Nie jest to jednak reguła. Należy pamiętać o tym, że nawet kilku godzinna (4-5 godz.) przerwa nie musi oznaczać najgorszego. Po 36. tygodniu dziecko zwykle się uspokaja. Wynika to przede wszystkim z faktu, że ma mniej miejsca i mniej płynu owodniowego, w którym mogłoby się poruszać.
Rozwijające się dziecko zaczyna uczyć się już w brzuchu mamy pewnych ruchów, które ułatwią mu w przyszłości samodzielne życie po narodzinach. Pod koniec drugiego trymestru twój maluch zaczyna się przeciągać, kopać i obracać. Taka prenatalna gimnastyka jest niezwykle ważna, gdyż pozwala na prawidłowy rozwój mięśni, stawów i kości.
U każdego dziecka pojawia się również odruch czkawki. Zjawisko to widoczne zwykle podczas usg, nie zawsze jest wyczuwalne przez przyszłą mamę. Pozwala ono maluchowi nauczyć się samodzielnie oddychać poza organizmem matki. Krótkie, gwałtowne, wyczuwalne czknięcie ułatwia rozwój płuc i kształtowanie się pęcherzyków.
W okolicach 28. tygodnia ciąży wykształca się tzw odruch Ernsta Moro – pojawiający się w chwili, gdy dochodzi do nagłej zmiany w otoczeniu dziecka, np. hałas, ostry dźwięk. W czasie ciąży odruch ten ujawnia się poprzez nagłe rozprostowanie i rozwarcie palców oraz nagłe zaciśnięcie pięści przez malucha. Po urodzeniu odruch Moro zanika zwykle do 4 miesiąca życia noworodka.
Tuż przed porodem liczba ruchów znacznie się zmniejsza, lecz mogą one przybrać na gwałtowności. Każde kopnięcie, wyprostowanie rączek lub nóżek może być odczuwalne znacznie intensywniej.
Jeśli jesteś w ciąży mnogiej możesz odczuwać osobno ruchy każdego z bliźniąt. Każde z nich zajmuje bowiem odrębną pozycję w macicy, co powoduje, że gdy jedno z dzieci będzie spać drugie może żwawo podskakiwać.
Przeczytaj też: Czy USG w ciąży jest szkodliwe?
Każda mama będąca w ciąży po raz pierwszy może mieć na początku problem z odczytaniem ruchów płodu. Wynika to przede wszystkim z braku doświadczenia oraz faktu, że dziecko jest zanurzone w płynie owodniowym, który amortyzuje ruchy dziecka. Dodatkowo gruba i umięśniona ściana macicy chroni twoje narządy wewnętrzne (żołądek, wątrobę, jelita).
Nie należy więc się martwić, jeśli nawet do 22. tygodnia nic nie czujesz, a twoja koleżanka twierdzi, że jej maluch w tym czasie wykonywał już pełne salta w przód i tył. Do tej pory lekarze nie ustalili reguł określających, jak prawidłowo odczuwać ruchy płodu.
Trudno więc odpowiedzieć na pytanie dlaczego niektóre dzieci poruszają się żwawiej niż inne. Istotne jest, aby od 28. tygodnia bacznie obserwować ruchy płodu – pomoże w tym liczenie. Na tym etapie nie musi być ono regularne, jednak od początku 3. trymestru staje się ono koniecznością. Minimalne ruchy płodu po 36. tygodniu powinny być odczuwane od 10 do 12 razy w ciągu godziny.
Pamiętaj, że twoje samopoczucie zarówno to fizyczne, jak i psychiczne jest ściśle związane z samopoczuciem dziecka. To co dzieje się w twoim życiu ma bezpośrednie przełożenie na to jak reaguje twoje dziecko. Zawsze staraj się więc unikać stresowych sytuacji. Jeśli chcesz obejrzeć film to wybierz coś lekkiego, najlepiej komedię.
Thrillery, horrory czy krwawe sensacje w ciąży nie są wskazane. Relaks i śmiech przyszłej mamy są niezwykle ważne w rozwoju dziecka. Zwłaszcza śmiech ma pozytywny wpływ na dotlenienie dziecka i dostarczanie mu substancji odżywczych, a tym samym na jego aktywność.
Lekarze przestrzegają również mamy przed samodzielnym prowadzeniem samochodu w zaawansowanej ciąży. Badania pokazują bowiem, że stres towarzyszący kobiecie podczas kierowania pojazdem odbija się niekorzystnie nie tylko na ruchach dziecka, ale przede wszystkim dostarczaniu mu tlenu.
Każda mama ma świadomość, że brak lub nagły zanik ruchów dziecka może być niebezpieczny. Podobnie jest, gdy dziecko wierci się mocniej niż zwykle. Każda z tych sytuacji może mieć swoje konsekwencje, nie należy jednak popadać w panikę. Dziecko poprzez swoje ruchy przekazuje ci informację o tym, czy jest mu dobrze czy źle. Są to sygnały ostrzegawcze stanowiące podstawy sposób komunikacji między dzieckiem a mamą.
Nadmierny ruch może świadczyć o problemach z oddychaniem lub zaplątaniu się malucha w pępowinę, a jego całkowity zanik lub znaczne ograniczenie o obumarciu ciąży.
Przyczyn zmian ruchomości płodu może być wiele i nie zawsze wymagają one pełnej diagnostyki medycznej. Czasem wynikają one z prowadzonego trybu życia. Zwykle wieczorami odczuwasz zwiększoną aktywność płodu. Jest to związane z faktem, że po ciężkim i męczącym dniu masz chwilę czasu, aby się położyć. Wtedy też zwykle liczysz ruchy płodu.
W ciągu dnia ruchy płodu mają zwykle podobne natężenie i częstotliwość, lecz zapracowana mama nie ma czasu, aby zwracać na nie większą uwagę. Nie należy się więc od razu poddawać czarnym myślom, tylko ze spokojem obserwować swój organizm i zmiany w nim zachodzące.
Przeczytaj też: 8 h pracy i nie więcej. Prawa i przywileje kobiet w ciąży
Pamiętaj! Wizyta u lekarza jest konieczna, gdy minął już 22. tydzień ciąży, a ty nadal nie odczuwasz żadnych ruchów dziecka oraz gdy aktywność dziecka zmienia się gwałtownie z dnia na dzień. Bez względu na to czy maluch całkowicie przestał się ruszać czy też zaczynasz wyczuwać mniej niż 4 ruchy w ciągu godziny powinnaś koniecznie udać się do lekarza. Tylko właściwa diagnoza pozwoli wykluczyć i wyeliminować ewentualne zagrożenia, tak abyś mogła się już wkrótce cieszyć szczęśliwym macierzyństwem.
Autor: www.badaniaprenatalne.pl
Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
Data publikacji: 21/09/2015, Data aktualizacji: 09/11/2021
Dodaj komentarz