Urodzenie zdrowego dziecka po poronieniu - badaniaprenatalne.pl

Urodzenie zdrowego dziecka

Witam. Mam 29 lat i dwoje dzieci. Pierwszą ciążę poroniłam w 10 tygodniu ciąży (miałam łyżeczkowaną macicę), druga ciąża na podtrzymaniu (urodziłam zdrową córeczkę), trzecia ciąża(branie tabl.na zajście w ciążę, ciąża na podtrzymaniu od 4 miesiaca w szpitalu,ciąża bliźniacza,dzieci urodzone w 31 tygodniu ciąży, córeczka urodziła się chora zmarła przed ukończeniem roczku, synek zdrowy. Mam pytanie do Pani Doktor – planujemy z mężem następne dziecko czy mam szanse na urodzenie zdrowego dziecka i jakie badania muszę zrobić.

pozdrawiam,
Kamila


Agnieszka Kurczuk-PowolnyODPOWIEDŹ LEKARZA:

Agnieszka Kurczuk-Powolny

Szanowna Pani,

urodziła Pani dwoje zdrowych dzieci, co stanowi niezbity dowód, że są Państwo w stanie mieć dzieci i w dodatku zdrowe. Brakuje mi danych dotyczących choroby i przyczyny śmierci drugiej córeczki.

Jeśli była to przyczyna związana z jej wcześniactwem, zakażeniem lub innymi tego typu sprawami, to wyklucza genetyczne podłoże niepowodzeń.

Taka sytuacja nie musi się powtórzyć. Jedno poronienie przy następnych udanych ciążach nie stanowi podstawy do podejrzewania Państwa o jakieś ukryte wady genetyczne, przenoszone na potomstwo.

Można jednak pokusić się o wykonanie u obojga Państwa badania kariotypu, które wykryłoby takie wady.

Z listu mogę wnioskować, że być może mają miejsce zaburzenia hormonalne, które przyczyniły się do poronienia i wymagały leczenia dla zajścia w kolejna ciążę i jej utrzymania. Wskazane by było zrobienie badań hormonalnych – poziomu TSH, LH, FSH, progesteronu.

Nie wiem też nic o Pani ogólnym stanie zdrowia. Istnieje wiele chorób ogólnych, mogących być przyczyną niepowodzeń ciąży, jak cukrzyca, padaczka, zaburzenia funkcji tarczycy itp.

Reasumując, radziłabym przed kolejną ciążą wykonać następujące badania krwi: TSH, LH, FSH, progesteron, antykoagulant tocznia, przeciwciała antykardiolipinowe IgI, IgM, przeciwciała przeciw cytomegalii, toksoplazmozie, boreliozie, listeriozie – w klasie IgG i IgM, test obciążenia glukozą, a także ewentualnie badania kariotypu obojga rodziców wraz z konsultacją genetyczną.

Z poważaniem,
lek. Agnieszka Kurczuk-Powolny

Zobacz też: Ciąża zaraz po poronieniu – jak się przygotować?


4.5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 16/06/2015, Data aktualizacji: 07/11/2021

2 odpowiedzi na “Urodzenie zdrowego dziecka”

  1. Ciąża po poronieniu Ciąża po poronieniu pisze:

    Dzień dobry. Mam 36 lat i dwie ciąże zdrowe za sobą dwie córki i jedno pół roku temu poronienie chybione wadą genetyczna w 9 tyg. Czy mam szanse jeszcze na ciąże zdrową czy jest ryzyko że dziecko urodzi się chore?

    • admin admin pisze:

      Dzień dobry, bardzo nam przykro z powodu Pani straty. Jak najbardziej jest możliwa ciąża po poronieniu. Bardzo często przyczyną poronienia są właśnie wady genetyczne dziecka, które powstają spontanicznie i na których wystąpienie rodzice nie mają wpływu. Natomiast warto skonsultować się z lekarzem genetykiem oraz rozważyć wykonanie badania kariotypu u obojga partnerów. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem https://badaniaprenatalne.pl/kariotyp/badanie-kariotypu-po-co/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *