Sport i zabiegi kosmetyczne w ciąży

Sport i zabiegi kosmetyczne w ciąży

Kobiety w ciąży powinny dbać nie tylko o zdrowe odżywianie się ale także o dobre samopoczucie. Odpowiednio dobrana aktywność fizyczna i zabiegi kosmetyczne pozwalają kobiecie zrelaksować się, czuć się bardziej atrakcyjnie i łatwiej wrócić do formy po porodzie. Ciąża przecież nie jest chorobą i powodem do rezygnacji ze wszelkich form ruchu.

Sport w czasie ciąży

Aktywność fizyczna ma duży wpływ na rozwój dziecka, organizm ciężarnej a także na sam poród. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma przeciwwskazań medycznych, nie warto zaniedbywać sportu – pod warunkiem, że jest bezpieczny i dopasowany do kondycji kobiety.

Jakie korzyści przynoszą ćwiczenia w ciąży? Ruch pozwala spalić kalorie, poprawia krążenie i wpływa pozytywnie na funkcjonowanie organizmu – m.in. na pracę serca, sen i trawienie. Ponadto zmniejsza stres i pomaga walczyć z uczuciem zmęczenia.

Sprzyja też przygotowaniu mięśni krocza i miednicy do porodu, a także pozbyciu się ciążowych dolegliwości takich jak bóle pleców, obrzęki czy zaparcia.

Jakie sporty są odpowiednie dla kobiet w ciąży?

Każdy rodzaj aktywności fizycznej najlepiej jest skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Dla kobiet ciężarnych dozwolone są takie sporty jak:

  • pływanie i aqua aerobic,
  • spacery,
  • jazda na rowerze stacjonarnym,
  • fitness (odpowiedni program),
  • joga,
  • body Ball i pilates.

Ćwiczenia nie mogą być zbyt intensywne, a jeśli pojawią się niepokojące objawy, należy zaprzestać ich wykonywania. Po 16 tygodniu ciąży kobieta nie powinna wykonywać ćwiczeń leżąc płasko na ziemi, z nogami w górze – macica może wtedy powodować ucisk na główne naczynia krwionośne, co sprzyja uczuciu słabnięcia.

W ostatnim trymestrze zaleca się zmniejszenie intensywności ćwiczeń, nawet jeśli kobieta czuje się dobrze. W tym czasie może spacerować i wykonywać spokojne ćwiczenia rozciągające.

Rodzaje aktywności fizycznej, których należy unikać w ciąży

Zdrowie i dziecko są najważniejsze, trzeba więc zrezygnować z takich sportów, które mogą prowadzić do powstania urazu. Warto mieć na uwadze, że kiedy macica znacznie się powiększa, rośnie zagrożenie w razie upadku ciężarnej. Kobieta w ciąży powinna unikać sportów takich jak:

  • jazda na nartach,
  • jazda konna,
  • sporty motoryzacyjne,
  • gry zespołowe i sporty walki
  • nurkowanie,
  • wspinaczka

oraz każdego rodzaju aktywności, który może prowadzić do wstrząsu, upadku i nadmiernego przemęczenia.

Do przeciwwskazań do uprawiania ćwiczeń w ciąży należą m.in.: cukrzyca, choroby serca, astma, krwawienie i plamienie, nadciśnienie, niedokrwistość ciężarnych dużego stopnia, zapalenie nerek, infekcje bakteryjne i wirusowe, anemia, zagrożenie przedwczesnym porodem, ciąża mnoga i poronienia poprzednich ciąż.

Wizyta u kosmetyczki w czasie ciąży

W czasie ciąży jak najbardziej można korzystać z niektórych zabiegów oferowanych przez gabinety kosmetyczne, gdyż wpływają pozytywnie nie tylko na urodę, ale również na samopoczucie. Powodują, że kobieta czuje się pięknie i atrakcyjnie, ułatwią też późniejszy powrót do formy. Powinny one być jednak odpowiednio dobrane – najlepiej delikatne i mało inwazyjne.

Zwykle lekarze zalecają, aby w pierwszym trymestrze ograniczyć używanie kosmetyków do minimum, aby zminimalizować kontakt płodu z substancjami chemicznymi w czasie wykształcania organów. Skóra w ciąży jest skłonna do podrażnień i łatwiej wtedy wywołać reakcję uczuleniową, której leczenie może być problematyczne.

Lepiej więc unikać eksperymentów w tym szczególnym czasie. Zawsze przed skorzystaniem z zabiegu należy poinformować kosmetyczkę o tym, że jest się w ciąży.

Zabiegi kosmetyczne dozwolone w ciąży

  • maseczki owocowe,
  • henna,
  • oczyszczanie twarzy,
  • zabiegi dotleniające na twarz,
  • zabiegi przeciw rozstępom,
  • nawilżanie i relaksujący masaż stóp,
  • pedicure i manicure,
  • relaksacyjny masaż twarzy, szyi i dekoltu (w przypadku masażu całego ciała, decyzję najlepiej skonsultować z lekarzem).

Wybierając salon warto zwrócić uwagę na czystość (dezynfekcja narzędzi) i odpowiednią wentylację (nie powinno być duszno i pachnieć intensywnie lakierem itp.).

Zabiegi kosmetyczne, których ciężarna nie powinna wykonywać

  • Solarium, intensywne opalanie na słońcu i sauna. Istnieje ryzyko przegrzania organizmu i zasłabnięcia. Ponadto – ze względu na hormony ciążowe – skóra w czasie opalania zabarwia się nierównomiernie i mogą powstać nieestetyczne plamy.
  • Zabiegi z użyciem prądu i ultradźwięków (takie jak: jonoforeza, elektroforeza, galwanizacja i depilacja). Prąd przenikający przez skórę może mieć negatywny wpływ na płód, natomiast ultradźwięki mogą wywołać silne skurcze macicy, a przez to doprowadzić do poronienia.
  • Depilacja woskiem i pastą cukrową. Istnieje ryzyko powstania żylaków, a ból może być odczuwany bardziej intensywnie.
  • Zabiegi laserowe (np. depilacja). Skóra jest po nich mocno uwrażliwiona i istnieje ryzyko powstania przebarwień. W ciąży trudniejsze może być leczenie ewentualnych powikłań w postaci poparzeń. Kobieta może odczuwać zabiegi jako bardziej bolesny.
  • Zabiegi wyszczuplające i drenujące (takie jak np. drenaż limfatyczny, endermologia). Mogą powodować podwyższenie ciśnienia, co jest niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Składniki o wysokiej aktywności łatwiej przenikają przez skórę i trafiają również do krwioobiegu, co nie jest obojętne dla płodu.
  • Zabiegi upiększające i odmładzające (np. lifting, endermologia, zabiegi z retinolem, hormonami i kwasami). Składniki zawarte w tych preparatach są silnie skoncentrowane, mogą przenikać do krwiobiegu i wpływać na rozwój płodu.
  • Aromatoterapia. Nawet ulubione olejki eteryczne, w czasie ciąży mogą powodować złe samopoczucie oraz mdłości. Dotyczy to również zapachu perfum i kosmetyków.

Nie należy ponadto stosować okładów rozgrzewających, korzystać z kriokomory, wykonywać makijażu permanentnego i tatuaży, zażywać długich i gorących kąpieli a także poddawać się zabiegom kosmetologii estetycznej.

Dowiedz się więcej: Paracetamol w ciąży – czy można stosować?

Jak wybierać kosmetyki w czasie ciąży?

Należy unikać silnie działających kosmetyków – również tych zakupionych w drogerii, do użytku domowego. Obecnie dostępnych jest wiele preparatów zaawansowanych technologicznie, które działają głęboko i zawierają również szkodliwe składniki, wchłaniające się przez skórę i przenikające z krwią przez łożysko.

Należą do nich przede wszystkim preparaty przeciwtrądzikowe i przeciwzmarszczkowe. Należy zwrócić uwagę na maści antybiotykowe, dostępne bez recepty. Nawet popularne kosmetyki dostępne w drogerii mogą być niewskazane dla kobiet w ciąży, jeśli zawierają substancje takie jak:

  • witamina A i jej pochodne (retinol i retinoidy),
  • ftalany (np. lakiery do paznokci, mydła, szampony, lakiery do włosów),
  • triclosan (np. mydła antybakteryjne, płyny do kąpieli),
  • kwasy owocowe (np. kremy do twarzy, kosmetyki wykorzystywane do profesjonalnych zabiegów złuszczania skóry),
  • hydrochinon (kremy wybielające),
  • kofeina – (np. kremy antycelulitowe),
  • tetracyklina (np. leki przeciwtrądzikowe),
  • fluor (np. płyny do płukania jamy ustnej, zabieg fluoryzacji),
  • kwas salicylowy i jego pochodne (np. pilingi, kosmetyki przeciwtrądzikowe).

Zobacz też: Ból nóg w ciąży. Co oznacza i czy może być niebezpieczny?

Wizyta w salonie fryzjerskim w czasie ciąży

W czasie ciąży nie zaleca się farbowania włosów. Zawarty w farbach amoniak przenika do krwioobiegu przez łożysko. Istnieje też ryzyko wywołania reakcji uczuleniowej, również u kobiet, u których wcześniejsze zabiegi farbowania nie wywoływały uczulenia.

Jeśli jednak ciężarna decyduje się na zmianę koloru włosów, najlepiej zastosować delikatny szampon, piankę koloryzującą lub hennę.

Zabiegiem zdecydowanie odradzanym podczas ciąży jest trwała ondulacja – wdychanie oparów wytwarzanych podczas tego zabiegu, może wywołać zawroty głowy, mdłości, a nawet omdlenia.

Weekend w SPA w czasie ciąży

Wizyta w SPA w czasie ciąży sprzyja relaksowi i dobremu samopoczuciu. Najlepszy czas na nią wypada w drugim trymestrze- wcześniej kształtują się organy dziecka i dla bezpieczeństwa nie należy w żaden sposób zakłócać ich rozwoju, natomiast po 34 tygodniu ciąży kobieta powinna szczególnie dbać o siebie i unikać ryzyka przedwczesnego porodu.

Podobnie jak w przypadku gabinetów kosmetycznych, coraz więcej ośrodków SPA oferuje zabiegi dostosowane specjalnie dla kobiet w ciąży. Chociaż korzystnym wyborem z pewnością są miejsca nad morzem (ze względu na zwiększone zapotrzebowanie ciężarnej na jod), należy kierować się przede wszystkim bliskością do miejsca zamieszkania, żeby unikać długich podróży a także, aby mieć szybki kontakt z lekarzem prowadzącym.

Jeżeli jednak kobieta chce pojechać dalej, a lekarz wyrazi na to zgodę, warto wybrać ośrodek z lekarzem na miejscu i w bliskiej odległości od szpitala. Dobrze jest też sprawdzić, czy osoby prowadzące zabiegi mają doświadczenie w opiece nad ciężarnymi.

Obsługa ośrodka powinna zrobić krótki wywiad i wymagać okazania zgody lekarza prowadzącego (zawierającej opinię na temat stanu zdrowia kobiety, ewentualne zalecenia i przeciwwskazania). Wszystko to świadczy o profesjonalizmie i pozwala zachować maksymalne bezpieczeństwo.

Jeżeli kobieta chce zapewnić sobie relaks oraz pielęgnację w domu i bez większych nakładów finansowych, może zorganizować domowe SPA. Należy przy tym pamiętać, że ciężarne nie mogą zażywać gorących i długich kąpieli (maksymalnie 20 minut w 380C).

Do wody można dodać płyn o delikatnym zapachu, pod głowę włożyć poduszeczkę a na dno wanny – matę antypoślizgową lub ręcznik dla bezpieczeństwa. W tym czasie można skorzystać z maseczki na twarz, kompresu pod oczy, delikatnego peelingu, a po kąpieli można delikatnie wmasować krem np. przeciw rozstępom, pamiętając o odpowiednim doborze kosmetyków dla kobiet w ciąży.

Czytaj też: Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu


Zdjęcie: lunamarina/depositphotos.com

5/5 - (3 głosów / głosy)

Data publikacji: 10/06/2015, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *