U kobiet, które są w ciąży, już w pierwszych tygodniach ciąży lekarz zleca wykonanie całego szeregu badań. Czym jest badanie hCG? Jakie inne badania krwi wykonuje się w ciąży? Zapraszamy do lektury naszego artykułu poruszającego zagadnienie badań krwi w ciąży.
Najważniejsze informacje:
1. Badanie krwi w ciąży – czym jest badanie hCG?
2. Kiedy wykonać badanie hCG w ciąży?
3. O czym może świadczyć nieprawidłowy wynik badania hCG?
4. Jakie inne badania krwi wykonuje się w ciąży?
Badanie hCG (inaczej badanie beta hCG) to badanie, mające na celu określić poziom gonadotropiny kosmówkowej w organizmie. To hormon, który jest produkowany najpierw przez rozwijający się zarodek, a następnie przez łożysko – z tego też powodu jego stężenie w ciąży wzrasta. Hormon hCG jest konieczny, by organizm mógł wytwarzać inny hormon – progesteron, odpowiedzialny za prawidłowy przebieg ciąży. Można go wykryć w badaniu krwi ciężarnej.
Badanie hCG wykonuje się, by potwierdzić lub wykluczyć, czy pacjentka jest w ciąży. Test potrafi wykryć ciążę już w około 7 – 10 dni po zapłodnieniu, jednak, by wynik badania był wiarygodny, najlepiej wykonać je po terminie spodziewanej miesiączki. Jeśli badanie beta-hCG w moczu i badanie krwi wykazały ciążę, w następnej kolejności wykonuje się badanie ultrasonograficzne (USG).
Badanie hCG stosuje się również na późniejszych etapach w ciąży, w celu monitorowania rozwoju dziecka, jest ono wykonywane także u kobiet niebędących w ciąży oraz u mężczyzn, w diagnostyce nowotworów (np. przy podejrzeniu raka jajnika lub raka jąder).
Zbyt niski lub zbyt wysoki poziom hCG może świadczyć o ciąży bliźniaczej lub o tym, że wystąpiły pewne nieprawidłowości w przebiegu ciąży. Zbyt niski poziom hCG może wskazywać na poronienie lub ciążę pozamaciczną, natomiast zbyt wysoki jest charakterystyczny dla zespołu Downa oraz chorób nowotworowych trofoblastu.
Poza badaniem HCG w ciąży wykonuje się także inne badania krwi, takie jak:
WAŻNE: Niewykonanie podstawowych badań krwi w czasie ciąży może zwiększyć ryzyko wystąpienia powikłań okołoporodowych, a także ryzyko poronienia i utraty ciąży. Jeśli podejrzewasz u siebie ciążę lub jesteś w ciąży, zgłoś się niezwłocznie do lekarza ginekologa.
Zdjęcie: pixabay.com
Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
Data publikacji: 28/04/2020, Data aktualizacji: 08/11/2021
Dodaj komentarz