Celiakia, czyli trwała nietolerancja glutenu, nie jest zwykłą alergią. To poważna choroba autoimmunologiczna, która powoduje wyniszczenie kosmków jelitowych odpowiedzialnych za wchłanianie składników odżywczych, a co za tym idzie – niedożywienie organizmu i liczne niedobory. Poznaj 5 interesujących faktów o celiakii!
Zachorować można tylko wtedy, gdy występują predyspozycje genetyczne do celiakii. Chodzi o geny HLA DQ2.2 i/lub HLA DQ2.5 i/lub HLA DQ8. Jeśli ich nie masz, chorobę można wykluczyć – teraz i w przyszłości. Co ważne, sama obecność tych genów nie świadczy jeszcze, że chorujesz. Mówi o tym, że istnieje możliwość, że trwała nietolerancja glutenu się pojawi. Geny mogą zostać odziedziczone, dlatego jeśli jedna osoba je ma, warto przebadać bliskich.
Chociaż wciąż panuje przekonanie, że chorują wyłącznie dzieci… Tak naprawdę zachorować na celiakię można bez względu na wiek. Co więcej – z celiakii się nie wyrasta. Trwała nietolerancja glutenu może aktywować się u osób z predyspozycjami genetycznymi pod wpływem różnych czynników, np. infekcji układu pokarmowego, ciąży, stresu, spadku odporności, operacji czy podeszłego wieku.
Objawy celiakii najczęściej są nieoczywiste – bóle brzucha, wzdęcia, biegunki etc. nie występują u wszystkich chorych. Zwykle pojawiają się m.in. afty w jamie ustnej, zmęczenie, spadek libido, anemia, kłopoty z płodnością, problemy skórne…
Nieleczona celiakia może wiązać się też z poronieniami, depresją czy powodować kłopoty z rozwojem i wzrostem u dzieci. Czasami celiakia może przebiegać nawet bezobjawowo, jednak niszczyć organizm od środka!
Jedynie 5% chorych ma świadomość choroby i może prawidłowo ją leczyć. Reszta cierpi z powodu nieprzyjemnych objawów i bezskutecznie szuka ich podłoża. Celiakia – z powodu tak różnorodnych objawów – często jest mylona z innymi schorzeniami i nieprawidłowo diagnozowana. Średni czas diagnostyki trwa aż 10-12 lat!
…autoimmunologicznymi. Tego typu schorzenia nierzadko występują razem. Chodzi m.in. o Hashimoto czy cukrzycę typu 1, a także np. łysienie plackowate czy reumatoidalne zapalenie stawów. Przykładem może być Hashimoto: jeśli masz to zapalenie tarczycy, jesteś aż 10 razy bardziej narażona na zachorowanie również na celiakię! Szacuje się ponadto, że nawet połowa chorych na Hashimoto może mieć też trwałą nietolerancję glutenu! [1] Nic więc dziwnego, że zagadnienie „Hashimoto a dieta bezglutenowa” jest tak popularne… Pamiętaj jednak, że gluten zawsze należy wyeliminować dopiero po postawieniu diagnozy w kierunku celiakii.
Aktualizacja: 7 listopada 2018 r.
Źródło: [1] I. Wentz, Hashimoto. Jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie, Kraków 2017.
Data publikacji: 28/11/2017, Data aktualizacji: 08/11/2021
Dodaj komentarz