15 października – Dzień Dziecka Utraconegoo [2018]Badaniaprenatalne.pl

15 października – Dzień Dziecka Utraconego

15 października – Dzień Dziecka Utraconego

Już od 1988 roku na świecie i 2004 roku w Polsce 15 października obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. To moment pamięci o wszystkich najmłodszych zmarłych i okazja do refleksji na temat problemów ich rodzin. Skąd ta data? Do tego dnia teoretycznie trwa ciąża rozpoczęta 1 stycznia…

Dzień Dziecka Utraconego – tradycja od 1988 roku

Idea poświęcenia jednego dnia w roku najmłodszym zmarłym wyszła od Robyn Bear – Amerykanki, która doświadczyła straty dziecka aż 6 razy… I niestety nie spotkała się ze zrozumieniem i wsparciem ze strony otoczenia.
Postanowiła zatem nagłośnić problemy, z jakimi borykają się rodziny po poronieniu i przedwczesnej śmierci dziecka i zwrócić uwagę, jak bardzo wsparcie i pomoc są w takiej sytuacji potrzebne. W USA 15 października to Dzień Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych, w Polsce – Dzień Dziecka Utraconego.

Dzień Dziecka Utraconego – msze, modlitwy, spotkania…

W całym kraju (i na świecie) 15 października odbywają się obchody tego szczególnego święta. Przyjmują różne formy – od modlitw, mszy i pochówków, przez spotkania grup wsparcia, akcje informacyjne i wykłady, aż po wirtualne wydarzenia na portalach społecznościowych czy internetowe rozmowy rodziców. To pozwala stworzyć specyficzną społeczność rodziców i uświadomić innym osobom, z czym tak naprawdę borykają się osamotnieni rodzice.

Na znak solidarności z rodzicami po stracie wiele osób decyduje się też na przypięcie różowo-niebieskiej wstążki – symbolu dzieci utraconych.

Zobacz na poronilam.pl: Dzień Dziecka Utraconego 2018 r. – lista miejsc w całej Polsce, w których obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego, spotykamy się z innymi rodzicami i modlimy

Poronienie i śmierć dziecka – tematy tabu?

Strata dziecka dotyczy wielu rodzin, jednak wciąż mało mówi się o ich problemach: braku wsparcia, niezrozumieniu, osamotnieniu, bagatelizowaniu doświadczeń… Dzień Dziecka Utraconego jest okazją do przełamania tej bariery milczenia – od lat oddzielającej rodziców po stracie od reszty społeczeństwa.

Wciąż mało mówi się też o prawach, jakie przysługują rodzicom po poronieniu – bez względu na moment, w którym doszło do straty. Tymczasem mają oni prawo nie tylko do pochowania dziecka, ale także rejestracji go w Urzędzie Stanu Cywilnego (USC), odebrania zasiłku pogrzebowego (4000 złotych) i skorzystania z urlopu macierzyńskiego (56 dni). Warto – nie tylko 15 października, ale i przez cały rok – o nich pamiętać.

Zobacz więcej: Prawa rodziców po poronieniu


Autor: www.badaniaprenatalne.pl | Zdjęcie: fotoknips/pl.123rf.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

 

15 października – Dzień Dziecka Utraconego
5 Liczba ocen: 3

Przeczytaj również:

12/10/2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Badania prenatalne

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
Badania DNA nie tylko dla ojców
Badania DNA nie tylko dla ojców?

Testy DNA kojarzą nam się przede wszystkim z testami na ojcostwo. Czasem jednak sięgają po nie także kobiety. Nie jest to zaskoczeniem jeśli wykonują je swoim partnerom, aby mieć pewność, że dziecko pochodzi rzeczywiście od...

Zamknij