Witaminę C stosuje się zarówno przy przeziębieniach, jak i w przebiegu chorób nowotworowych czy reumatoidalnego zapalenia stawów. Często słyszy się, że nawet jej przedawkowanie nie stanowi zagrożenia. Tymczasem witamina C szkodzi chorym na hemochromatozę. W dawce ponadfizjologicznej, powyżej 1 g na dobę (1/4 łyżeczki), może być dla nich naprawdę niebezpieczna [1].
Hemochromatoza występuje stosunkowo często
Nadmiar żelaza uszkadza tkanki
Witamina C przy hemochromatozie
Uwaga na suplementację
Tymczasem mało kto o niej słyszał… Szacuje się, ze nawet 3,8 miliona Polaków może mieć w genach przynajmniej jedną ze zmian odpowiedzialnych za wystąpienie tego schorzenia [2]. Nieleczona hemochromatoza może prowadzić m.in. do marskości wątroby, cukrzycy, zaburzeń płodności, impotencji, chorób serca czy niewydolności nerek. Wielu z tych zmian nie da się już odwrócić.
Ciekawy artykuł: Cierpisz na bóle brzucha? To może być hemochromatoza
Hemochromatoza polega na nadmiernym odkładaniu się żelaza, najczęściej z powodu nieprawidłowego działania genu HFE. Wówczas odkłada się ono w organach i zaburza ich pracę. Początkowo uszkodzeniom ulega wątroba, a później m.in. serce, przysadka mózgowa, trzustka, nerki czy stawy. Większość z tych zmian jest nieodwracalna.
Jeśli wystąpi marskość wątroby, chory jest aż 200 razy bardziej narażony na wystąpienie raka wątrobowokomórkowego. [3]
Witamina C szkodzi chorym, ponieważ ułatwia przyswajanie żelaza. Jest bowiem zdolna do uwalniania tego pierwiastka z ferrytyny (białko, które odpowiada za magazynowanie żelaza), a następnie łączenia go z transferyną (białko, które odpowiada za przemieszczanie się żelaza z krwi do tkanek). Ponadto witamina C, zwiększając wchłanianie żelaza, podwyższa stres oksydacyjny. Prowadzi to do wytwarzania m.in. uszkadzających tkanki wolnych rodników.
Z tego powodu przyjmowanie ponadfizjologicznych dawek witaminy C szkodzi, ponieważ dodatkowo podwyższa poziom żelaza i jest niebezpieczne dla chorych na hemochromatozę.
Na początku hemochromatoza nie daje specyficznych objawów, więc u wielu osób rozwija się w sposób niezauważony. Pierwsze symptomy to m.in. zmęczenie i osłabienie czy bóle brzucha. Jeśli hemochromatoza jest niezdiagnozowana, a chory przyjmuje suplementy (witaminę C, żelazo), schorzenie szybciej postępuje. Jeśli natomiast jesteś w trakcie diagnostyki, dodatkowa suplementację może zaburzać wyniki badań krwi.
Źródła:
[1] K. Jurczyk, Rola żelaza w chorobach wątroby; „Postępy Nauk Medycznych” 1/2000 [2] M. Madej, Hemochromatoza, „Przegląd Reumatologiczny” 2009, nr 1 (25), s. 9. [3] K. Derc, M. Grzymisławski, G. Skarupa-Szabłowska, Hemochromatoza pierwotna (Primary hemochromatosis), „Gastroenterologia Polska” 2001, 8 (2), 181-188.Data publikacji: 25/09/2017, Data aktualizacji: 10/11/2021
Dodaj komentarz