Już 21 marca po raz kolejny będziemy obchodzić Światowy Dzień Zespołu Downa. To doskonała okazja, by zwiększyć świadomość społeczną na temat tej wady genetycznej, walczyć ze stereotypami i zwrócić uwagę na problemy, z jakimi na co dzień borykają się posiadacze dodatkowego, trzeciego, chromosomu 21.
Z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. W 2012 roku dzień ten został natomiast objęty patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Z zespołem Downa rodzi się średnio 1 na 600 dzieci [1].
W tym roku hasłem przewodnim jest „What I bring to my community”, czyli „co wnoszę do swojej społeczności”. Chodzi zarówno o społeczność lokalną (szkoła, praca, koła zainteresowań), jak i przestrzeń publiczną (polityki, nauki, sztuki czy kultury). Wiele osób z zespołem Downa – mimo ograniczeń związanych ze zdrowiem – żyje aktywnie, pracuje, rozwija swoje pasje i zainteresowania, funkcjonuje samodzielnie. Organizatorzy akcji chcą, by pokazali to światu.
Zobacz też: Zespół Downa – objawy i diagnostyka
Szalone i kolorowe skarpetki, najlepiej nie do pary – między innymi z ich pomocą 21 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Zakładając dwie (lub trzy, jak trzy chromosomy 21) śmieszne skarpetki, ludzie na całym świecie integrują się z chorymi. Są one również symbolem różnorodności.
W tym szczególnym czasie odbywają się też różnego rodzaju spotkania, pokazy, konferencje, prelekcje czy zajęcia. Od 2017 roku w Polsce organizowana jest też Akcja #LiniaProsta – polegająca na narysowaniu na dłoni prostej linii (która jest jedną z cech ludzi z zespołem Downa) i udostępnieniu zdjęcia w social mediach.
21 marca to po pierwsze najczęściej pierwszy dzień astronomicznej wiosny, który patronuje dodatkowo narodzinom osób niezwykłych. Data wybrana jest jednak również z innego powodu. Zespół Downa wiąże się z obecnością dodatkowego – trzeciego – chromosomu 21. 21 marca (21.03) oznacza więc właśnie 3 chromosomy 21
Źródło: [1] Z myślą o Tobie. Informator dla rodziców i opiekunów dzieci z zespołem Downa, red. A. Suchcicki, Warszawa 2009.
Data publikacji: 15/03/2018, Data aktualizacji: 06/11/2021
Dodaj komentarz