Witamina C szkodzi? Niektórym tak! Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Witamina C szkodzi? Niektórym tak!

witamina c szkodzi

Witaminę C stosuje się zarówno przy przeziębieniach, jak i w przebiegu chorób nowotworowych czy reumatoidalnego zapalenia stawów. Często słyszy się, że nawet jej przedawkowanie nie stanowi zagrożenia. Tymczasem witamina C szkodzi chorym na hemochromatozę. W dawce ponadfizjologicznej, powyżej 1 g na dobę (1/4 łyżeczki), może być dla nich naprawdę niebezpieczna [1].

Hemochromatoza występuje stosunkowo często
Nadmiar żelaza uszkadza tkanki
Witamina C przy hemochromatozie
Uwaga na suplementację

Hemochromatoza to jedna z najczęstszych chorób genetycznych

Tymczasem mało kto o niej słyszał… Szacuje się, ze nawet 3,8 miliona Polaków może mieć w genach przynajmniej jedną ze zmian odpowiedzialnych za wystąpienie tego schorzenia [2]. Nieleczona hemochromatoza może prowadzić m.in. do marskości wątroby, cukrzycy, zaburzeń płodności, impotencji, chorób serca czy niewydolności nerek. Wielu z tych zmian nie da się już odwrócić.

Ciekawy artykuł: Cierpisz na bóle brzucha? To może być hemochromatoza

Gdy nadmiar żelaza uszkadza tkanki…

Hemochromatoza polega na nadmiernym odkładaniu się żelaza, najczęściej z powodu nieprawidłowego działania genu HFE. Wówczas odkłada się ono w organach i zaburza ich pracę. Początkowo uszkodzeniom ulega wątroba, a później m.in. serce, przysadka mózgowa, trzustka, nerki czy stawy. Większość z tych zmian jest nieodwracalna.
Jeśli wystąpi marskość wątroby, chory jest aż 200 razy bardziej narażony na wystąpienie raka wątrobowokomórkowego. [3]

Dlaczego witamina C szkodzi przy hemochromatozie?

Witamina C szkodzi chorym, ponieważ ułatwia przyswajanie żelaza. Jest bowiem zdolna do uwalniania tego pierwiastka z ferrytyny (białko, które odpowiada za magazynowanie żelaza), a następnie łączenia go z transferyną (białko, które odpowiada za przemieszczanie się żelaza z krwi do tkanek). Ponadto witamina C, zwiększając wchłanianie żelaza, podwyższa stres oksydacyjny. Prowadzi to do wytwarzania m.in. uszkadzających tkanki wolnych rodników.

Z tego powodu przyjmowanie ponadfizjologicznych dawek witaminy C szkodzi, ponieważ dodatkowo podwyższa poziom żelaza i jest niebezpieczne dla chorych na hemochromatozę.

 

REKLAMA

Nie wiesz, czy masz hemochromatozę? Uważaj na suplementację

Na początku hemochromatoza nie daje specyficznych objawów, więc u wielu osób rozwija się w sposób niezauważony. Pierwsze symptomy to m.in. zmęczenie i osłabienie czy bóle brzucha. Jeśli hemochromatoza jest niezdiagnozowana, a chory przyjmuje suplementy (witaminę C, żelazo), schorzenie szybciej postępuje. Jeśli natomiast jesteś w trakcie diagnostyki, dodatkowa suplementację może zaburzać wyniki badań krwi.

 

hemochromatoza

Źródła: 

[1] K. Jurczyk, Rola żelaza w chorobach wątroby; „Postępy Nauk Medycznych” 1/2000

[2] M. Madej, Hemochromatoza, „Przegląd Reumatologiczny”  2009, nr 1 (25), s. 9.

[3] K. Derc, M. Grzymisławski, G. Skarupa-Szabłowska, Hemochromatoza pierwotna (Primary hemochromatosis), „Gastroenterologia Polska” 2001, 8 (2), 181-188.Witamina C szkodzi? Niektórym tak!
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

25/09/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
zakrzepica w połogu
Zakrzepica w połogu? Zdarza się częściej, niż myślisz!

Każda przyszła mama wie, że podczas ciąży rośnie ryzyko zakrzepicy, m.in. ze względu na zmiany hormonalne. Niewiele zdaje sobie jednak sprawę, że podczas połogu, czyli ok. 6-tygodniowego okresu, gdy kobiece ciało wraca do stanu sprzed...

Zamknij