Waga w ciąży - prawidłowa waga w ciąży, ile przybieramy na wadzeBadaniaprenatalne.pl

Waga w ciąży

Waga w ciąży

Wzrost wagi w ciąży jest zjawiskiem normalnym. Rozwijający się płód powoduje, iż wzrasta nam apetyt. Mamy ochotę na różne produkty, których nie jadłyśmy wcześniej. Wiele mam zadaje sobie pytane: ile powinnam przytyć i czy jeśli bardzo przytyję to dziecko będzie duże, a poród trudniejszy? Czy można być na diecie w ciąży? Jakie ryzyko niesie za sobą niedowaga i znaczna nadwaga w ciąży? Czy po porodzie łatwo pozbyć się zbędnych kilogramów?

Na te i na inne nurtujące nas pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Dlaczego przybieramy na wadze w ciąży?

Będąc w ciąży należy pamiętać, iż pojawiające się dodatkowe kilogramy spowodowane są głównie rozwojem płodu, łożyska i przyrostem płynu owodniowego. Stanowią one blisko 1/3 przyrostu wagi. Reszta przypada na powiększenie piersi i macicę, dodatkową tkankę tłuszczową, zwiększoną ilość krwi i zatrzymanie płynów w organizmie.

Prawidłowa waga w ciąży

Waga w ciąży i jej przyrost zależą głównie od budowy ciała, a więc wzrostu i wagi przed ciążą. Zwykle przyrost wagi waha się od 10 do 14 kg. W ciąży bliźniaczej przyrost nie jest podwójny i przeciętnie wynosi do 18 kg. Aby precyzyjnie ustalić ile maksymalnie kilogramów powinnaś przytyć podczas ciąży możesz obliczyć swój wskaźnik masy ciała BMI (Body Mass Index). BMI służy do ustalenia prawidłowych wartości masy ciała, które mają znaczenie podczas ustalania ryzyka chorób związanych z nadwagą i otyłością takich jak cukrzyca i choroby serca.

.bmi

  • Jeśli miałaś więc niedowagę przed ciążą (BMI poniżej 20) to w pierwszym trymestrze powinnaś przytyć ok. 2-3kg, w drugim i trzecim ok. 0,5 kg na tydzień osiągając maksymalnie od 12 do 18 kg.
  • Jeśli przed ciążą twoja waga była prawidłowa (BMI 20-26) to w pierwszym trymestrze powinnaś przytyć do 1,5 kg, a w drugim i trzecim ok. 0,4 kg na tydzień osiągając maksymalnie od 12 do 15 kg.
  • Jeśli przed ciążą miałaś nadwagę (BMI 26,1 – 30) to w pierwszym trymestrze powinnaś przytyć maksymalnie do 1 kg, a w drugim i trzecim ok. 0,3 kg na tydzień osiągając maksymalnie 7 do 12 kg.
  • Jeśli przed ciążą byłaś otyła (BMI powyżej 30) to lekarz powinien ustalić ile możesz przybrać na wadze w czasie ciąży.

informacjaPamiętaj! Prawidłowo przybierając na wadze możesz być spokojna o właściwy rozwój dziecka. Dieta redukcyjna w czasie ciąży jest zabroniona. Niedożywienie może bowiem spowodować problemy w rozwoju płodu i niską wagę urodzeniową dziecka. Zbyt duży przyrost wagi może powodować bóle pleców, żylaki i inne dolegliwości okołoporodowe.

Czy jeśli bardzo przytyję to dziecko będzie duże, a poród trudniejszy?

Pokutujący od wielu lat mit o tym, że w ciąży powinno się jeść za dwoje upadł już jakiś czas temu. Lekarz lub położna nie będą specjalnie zwracali uwagi na to ile przytyłaś, jeśli twoja waga nie wzrośnie znacząco. Niemniej jednak, jeśli bardzo przytyjesz w ciąży twój poród nie będzie trudniejszy. Wszystkie nadmierne kilogramy przejmuje bowiem mama. To czy dziecko będzie małe czy duże, zazwyczaj warunkowane jest przez inne czynniki niż ilość spożywanego jedzenia.

Czy po porodzie łatwo pozbyć się zbędnych kilogramów?

Czas potrzebny na zrzucenie zbędnych kilogramów i odzyskanie figury sprzed ciąży jest różny. Niektóre kobiety odzyskują ją już w kilka tygodni po porodzie, innym zajmuje to znacznie więcej. Stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety w trakcie ciąży i po porodzie oraz zalecane przez lekarzy ćwiczenia fizyczne sprzyjają utracie zbędnych kilogramów.

Karmienie piersią to także naturalny i szybki sposób na schudnięcie. Pamiętajmy, że zdrowie odżywianie i uzupełnianie właściwych mikroelementów w diecie stanowi podstawę zdrowia mamy i dziecka.


Waga w ciąży
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

20/08/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Badania prenatalne

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
15 października – Dzień Dziecka Utraconego
15 października – Dzień Dziecka Utraconego

Już od 1988 roku na świecie i 2004 roku w Polsce 15 października obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. To moment pamięci o wszystkich najmłodszych zmarłych i okazja do refleksji na temat problemów ich rodzin. Skąd ta...

Zamknij