Sirenomelia - co to za choroba?

Sirenomelia – co to za choroba?

Sirenomelia

Sirenomelia to choroba, która powoduje, że dzieci rodzą się z tzw. syrenim ogonem. Oznacza to, że ich dwie kończyny dolne są połączone w jedną. Sirenomelia jest bardzo rzadką chorobą. Na 100 000 dzieci tylko jedno rodzi się z syrenim ogonem. Na ogół jest to choroba śmiertelna, ale szybka interwencja lekarska może uratować dziecku z sirenomelią życie.

Spis treści:

1. Czym jest sirenomelia?
2. Sirenomelia – objawy
3. Sirenomelia – występowanie
4. Przyczyny sirenomelii
5. Sirenomelia -czy jest śmiertelna?

Czym jest sirenomelia?

Sirenomelia to bardzo rzadka choroba wrodzona. Polega ona na zrośnięciu się dwóch nóg dziecka w jedną kończynę. Choroba ta nazywana jest także zespołem syrenim, ponieważ zrośnięte kończyny przypominają ogon syreny. Kończyny dziecka dotkniętego sirenomelią mogą być zrośnięte całkowicie lub częściowo. Stopień ich zrośnięcia lekarze oceniają według specjalnej skali.

Sirenomelia z reguły diagnozowana jest jeszcze przed porodem. Zrośnięte kończyny lekarz może zobaczyć podczas badania USG już w 14 tygodniu ciąży.

Sirenomelia u większości dzieci współwystępuje z innym wadami rozwojowymi. Niestety większość dzieci dotkniętych tą chorobą umiera do kilku dni po porodzie.

Sirenomelia – objawy

Objawy charakterystyczne dla sirenomelii to:

• Zrośnięte kończyny dolne
• Brak kości ogonowej
• Zrośnięcie odbytu
• Niewykształcenie się narządów płciowych

Sirenomelia z reguły występuje z innymi chorobami. Towarzyszyć jej mogą wady serca, choroby przewodu pokarmowego oraz rozszczep kręgosłupa. Dzieci z sirenomelią często dotknięte są także wadami nerek lub niewykształceniem się tego narządu.

Zobacz również: Najczęstsze wady genetyczne płodu

Sirenomelia – występowanie

Sirenomelia jest bardzo rzadką wadą wrodzoną. Z syrenim ogonem rodzi się jedno na 100 000 dzieci. Choroba ta występuje częściej u chłopców. Ryzyko jej wystąpienia jest aż 3 razy większe niż u dziewczynek. Syreni ogon pojawia się także częściej u dzieci z ciąż bliźniaczych niż ciąż pojedynczych.

Zobacz również: Badanie echokardiograficzne płodu – na czym polega i jak wygląda?

Przyczyny sirenomelii

Współczesna medycyna nie odkryła jeszcze czynnika odpowiadającego za powstanie syreniego ogona. Naukowcy donoszą jednak, że wpływ na powstanie sirmonelli może mieć cukrzyca ciążowa matki.
Specjaliści spekulują również o wpływie zażywania kokainy na powstanie syreniego ogona. Przyczyną może być także niedokrwienie kończyn dolnych lub ekspozycja na teratogen. Żadna z hipotez naukowców nie została do tej pory potwierdzona, dlatego przyczynę sirenomelii uznaje się za nieznaną.

Sirenomelia -czy jest śmiertelna?

Sirenomelia jest chorobą śmiertelną. Istnieją jednak przypadki osób, które żyją, mimo urodzenia się z syrenim ogonem. Najstarsza osoba z sirenomelią zmarła w wieku 27 lat w 2016 roku. Była to Tiffany Yorks.

Konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarska, aby dziecko z sirenomelią nie umarło krótko po porodzie. W leczenie musi być zaangażowany szereg specjalistów. Konieczna będzie m.in. konsultacja u pediatry, chirurga, kardiologa oraz ortopedy. Dziecko z syrenim ogonem będzie musiało przejść operację rozdzielenia złączonych nóg. Z reguły konieczne są także inne rodzaje terapii oraz rehabilitacja. Jest to jednak zależne od stopnia zrośnięcia kończyn dziecka oraz współwystępujących wad wrodzonych.


Źródła:

1.https://www.mjakmama24.pl/dziecko/zdrowie/sirenomelia-dzieci-z-syrenim-ogonem-aa-rTat-NefE-gM8u.html

2.https://zdrowie.parenting.pl/sirenomelia-co-to-za-choroba

 

Oceń

Data publikacji: 26/03/2022, Data aktualizacji: 28/03/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *