USG we wczesnej ciąży - na czym polega? Kiedy warto je wykonać?

USG wczesnej ciąży – kiedy warto je wykonać?

wczesna ciąża usg

USG to jedno z najważniejszych badań ciążowych. Pierwszy raz powinno zostać wykonane między 5 a 10 tygodniem. Jest to tzw. USG wczesnej ciąży. Może ono wiele powiedzieć o ciąży i stanie zdrowia dziecka, dlatego nie warto z niego rezygnować. Zobacz, jak przebiega USG we wczesnej ciąży!

Spis treści:

1. Wczesna ciąża a USG
2. Kiedy wykonać USG wczesnej ciąży?
3. Jak wykonuje się USG we wczesnej ciąży?

Wczesna ciąża a USG

USG to badanie przynoszące wiele cennych informacji na każdym etapie ciąży. Pierwsze wykonanie tego badania pozwala przede wszystkim na ocenę, czy ciąża na pewno rozwija się w macicy kobiety. Testy ciążowe i badanie krwi pod kątem obecności hormonu beta-hcg są w stanie potwierdzić ciążę, ale nie wykażą, czy na pewno rozwija się ona w prawidłowym miejscu. Potwierdzić możemy to jedynie poprzez wykonanie badania USG wczesnej ciąży.

Lekarz, wykonując USG wczesnej ciąży, będzie mógł także oszacować jej wiek. Jest to możliwe dzięki określeniu parametru CRL, czyli długości ciemieniowo-siedzeniowej zarodka. Jest to długość dziecka mierzona od czubka głowy do najniżej położonego punktu miednicy. Na tej podstawie lekarz wyliczy później przybliżoną datę porodu. Oszacowanie wieku ciąży podczas USG jest szczególnie ważne w przypadku kobiet z nieregularnymi cyklami miesiączkowymi.

Zobacz również: Anemia w ciąży

Kiedy wykonać USG wczesnej ciąży?

USG wczesnej ciąży powinno wykonać się między 5 a 10 tygodniem ciąży. Warto udać się na nie, kiedy stężenie beta-hcg we krwi pacjentki będzie wynosiło 750-1500 mlU/ml. W tym czasie pęcherzyk ciążowy będzie już widoczny na obrazie wyświetlanym na monitorze. Wykonywanie badania wcześniej nie ma większego sensu, ponieważ pęcherzyk ciążowy jeszcze nie będzie widoczny, a lekarz nie będzie mógł ocenić niezbędnych parametrów.

USG wczesnej ciąży nie należy mylić z pierwszą wizytą u ginekologa. Na nią należy zgłosić się od razu po potwierdzeniu ciąży poprzez test ciążowy czy badanie krwi. Podczas wizyty ginekolog zaplanuje odpowiedni termin pierwszego USG.

Zobacz również: Na czym polegają badania prenatalne?

Jak wykonuje się USG we wczesnej ciąży?

USG wczesnej ciąży wykonywane jest za pomocą sondy dopochwowej. Jest to całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka. Badanie USG w późniejszym okresie będzie wykonywane już przez powłoki brzuszne. Jednak na tak wczesnym etapie ciąży zarodek jest jeszcze zbyt mały, aby mógł być widoczny w takim badaniu. Może być to możliwe jedynie u bardzo szczupłych kobiet. Ginekolodzy jednak rzadko się na to decydują.

Podczas badania USG lekarz oceni długość parametru CRL, wielkość pęcherzyka ciążowego i obecność pęcherzyka żółtkowego. Sprawdzona zostanie również budowa trzonu i szyjki macicy. Jeśli z USG wczesnej ciąży zaczekamy do 6-7 tygodnia, to możliwe będzie także usłyszenie bicia serduszka dziecka. Jest to bardzo wzruszający moment dla przyszłych rodziców, dlatego warto zaczekać do tego momentu.

Oceń

Data publikacji: 27/11/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *