Trombofilia wrodzona – 5 znaków, że powinnaś się przebadaćBadaniaprenatalne.pl

Trombofilia wrodzona – 5 znaków, że powinnaś się przebadać

trombofilia wrodzona badanie

Trombofilia wrodzona to genetyczna skłonność do nadkrzepliwości krwi, która nie daje widocznych objawów. Pod wpływem określonych czynników (np. ciąża, korzystanie z antykoncepcji hormonalnej) znacznie podwyższa jednak ryzyko wystąpienia groźnej zakrzepicy i innych powikłań (m.in. poronień). Sprawdź, kiedy szczególnie warto wykonać badanie w kierunku mutacji, które za nią odpowiadają.

1. Planujesz ciążę lub już w niej jesteś

Trombofilia wrodzona powoduje ryzyko poronienia i innych powikłań w ciąży, m.in. hipotrofii płodu czy porodu przedwczesnego. Może ponadto zmniejszać szansę na poczęcie dziecka, m.in. utrudniając zagnieżdżenie zarodka.
Co ważne, będąc w ciąży masz podwyższone ryzyko zachorowania na zakrzepicę, a jeśli masz też trombofilię wrodzoną – rośnie ono jeszcze bardziej! Jeśli masz świadomość obecności tych zmian w genach, możesz zapobiec wielu powikłaniom.

2. Jesteś po poronieniu – mogła odpowiadać za nie trombofilia

Jak już wiesz, za poronienie w wielu przypadkach odpowiada właśnie nieleczona trombofilia wrodzona. Jeśli doświadczyłaś straty dziecka, warto więc przebadać się w jej kierunku. Dzięki temu być może poznasz powody poronienia, a co więcej – lepiej przygotujesz się do kolejnej ciąży.

W tym przypadku wystarczy proste leczenie, by zminimalizować ryzyko. Warto zdawać sobie sprawę, że to badanie jest rekomendowane po poronieniach przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne [1].

3. Chcesz rozpocząć korzystanie z antykoncepcji hormonalnej

Estrogen zawarty w tabletkach, plastrach czy krążkach zwiększają ryzyko wystąpienia u Ciebie zakrzepicy aż 3-6 razy. Jeśli występuje u Ciebie dodatkowo trombofilia wrodzona, rośnie ono… aż 25 razy! [2] Jeśli już korzystasz z antykoncepcji hormonalnej lub dopiero planujesz rozpoczęcie jej stosowania, sprawdź najpierw, czy będzie dla Ciebie bezpieczna.

4. Bolą Cię nogi i/lub masz żylaki

Ból nóg często występuje u ciężarnych, ale nie tylko – wiąże się m.in. z dużym wysiłkiem fizycznym czy stojącą lub siedzącą pracą. Może być również objawem, że w Twoich żyłach obecne są zakrzepy. Jak rozróżnić rodzaje bólu? Przy zakrzepicy obecne są dodatkowo zaczerwienie i/lub zasinienie, zacieplenie, obrzęk. To znak, że jak najszybciej powinnaś udać się do lekarza i sprawdzić przyczynę.

5. W Twojej rodzinie wystąpiły choroby zakrzepowo-zatorowe

Zakrzepica, kłopoty z nadkrzepliwością, udar mózgu, zawał serca, zator płucny… To tylko niektóre schorzenia, które mogą wiązać się z obecnością trombofilii wrodzonej. Pamiętaj, że mutacje genetyczne są dziedziczone – jeśli w Twojej rodzinie wystąpiły tego rodzaju choroby, warto przebadać się w kierunku trombofilii wrodzonej, by w razie czego podjąć działania profilaktyczne i chronić swoje zdrowie.

Zobacz też: Jak zmniejszyć poziom homocysteiny?


Źródła:

[1] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wybranych patologii ciąży oraz postępowania w ciąży po zapłodnieniu in vitro, 2004, s. 10.

[2] C. Cameron i wsp., Hormonal contraception and thrombotic risk, „A multidisciplinary approach. Pediatrics” 2011, 02, 127.


Trombofilia wrodzona – 5 znaków, że powinnaś się przebadać
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

21/11/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
15 października – Dzień Dziecka Utraconego
15 października – Dzień Dziecka Utraconego

Już od 1988 roku na świecie i 2004 roku w Polsce 15 października obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. To moment pamięci o wszystkich najmłodszych zmarłych i okazja do refleksji na temat problemów ich rodzin. Skąd ta...

Zamknij