Trombofilia wrodzona – 5 znaków, że powinnaś się przebadać

trombofilia wrodzona badanie

Trombofilia wrodzona to genetyczna skłonność do nadkrzepliwości krwi, która nie daje widocznych objawów. Pod wpływem określonych czynników (np. ciąża, korzystanie z antykoncepcji hormonalnej) znacznie podwyższa jednak ryzyko wystąpienia groźnej zakrzepicy i innych powikłań (m.in. poronień). Sprawdź, kiedy szczególnie warto wykonać badanie w kierunku mutacji, które za nią odpowiadają.

1. Planujesz ciążę lub już w niej jesteś

Trombofilia wrodzona powoduje ryzyko poronienia i innych powikłań w ciąży, m.in. hipotrofii płodu czy porodu przedwczesnego. Może ponadto zmniejszać szansę na poczęcie dziecka, m.in. utrudniając zagnieżdżenie zarodka.
Co ważne, będąc w ciąży masz podwyższone ryzyko zachorowania na zakrzepicę, a jeśli masz też trombofilię wrodzoną – rośnie ono jeszcze bardziej! Jeśli masz świadomość obecności tych zmian w genach, możesz zapobiec wielu powikłaniom.

2. Jesteś po poronieniu – mogła odpowiadać za nie trombofilia

Jak już wiesz, za poronienie w wielu przypadkach odpowiada właśnie nieleczona trombofilia wrodzona. Jeśli doświadczyłaś straty dziecka, warto więc przebadać się w jej kierunku. Dzięki temu być może poznasz powody poronienia, a co więcej – lepiej przygotujesz się do kolejnej ciąży.

W tym przypadku wystarczy proste leczenie, by zminimalizować ryzyko. Warto zdawać sobie sprawę, że to badanie jest rekomendowane po poronieniach przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne [1].

3. Chcesz rozpocząć korzystanie z antykoncepcji hormonalnej

Estrogen zawarty w tabletkach, plastrach czy krążkach zwiększają ryzyko wystąpienia u Ciebie zakrzepicy aż 3-6 razy. Jeśli występuje u Ciebie dodatkowo trombofilia wrodzona, rośnie ono… aż 25 razy! [2] Jeśli już korzystasz z antykoncepcji hormonalnej lub dopiero planujesz rozpoczęcie jej stosowania, sprawdź najpierw, czy będzie dla Ciebie bezpieczna.

4. Bolą Cię nogi i/lub masz żylaki

Ból nóg często występuje u ciężarnych, ale nie tylko – wiąże się m.in. z dużym wysiłkiem fizycznym czy stojącą lub siedzącą pracą. Może być również objawem, że w Twoich żyłach obecne są zakrzepy. Jak rozróżnić rodzaje bólu? Przy zakrzepicy obecne są dodatkowo zaczerwienie i/lub zasinienie, zacieplenie, obrzęk. To znak, że jak najszybciej powinnaś udać się do lekarza i sprawdzić przyczynę.

5. W Twojej rodzinie wystąpiły choroby zakrzepowo-zatorowe

Zakrzepica, kłopoty z nadkrzepliwością, udar mózgu, zawał serca, zator płucny… To tylko niektóre schorzenia, które mogą wiązać się z obecnością trombofilii wrodzonej. Pamiętaj, że mutacje genetyczne są dziedziczone – jeśli w Twojej rodzinie wystąpiły tego rodzaju choroby, warto przebadać się w kierunku trombofilii wrodzonej, by w razie czego podjąć działania profilaktyczne i chronić swoje zdrowie.

Zobacz też: Jak zmniejszyć poziom homocysteiny?


Źródła:

[1] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wybranych patologii ciąży oraz postępowania w ciąży po zapłodnieniu in vitro, 2004, s. 10.

[2] C. Cameron i wsp., Hormonal contraception and thrombotic risk, „A multidisciplinary approach. Pediatrics” 2011, 02, 127.


5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 21/11/2017, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *