Ta rada odmieniła moje macierzyństwo … - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Ta rada odmieniła moje macierzyństwo…

macierzyństwo

BLOG badaniaprenatalne.pl 

Kiedy byłam jeszcze w ciąży odwiedziliśmy z moim mężem jego kuzyna. Jako doświadczony ojciec trójki dzieci dał nam radę, która okazała się najcenniejszą radą, jaką kiedykolwiek dostaliśmy. Odmieniła nasze rodzicielstwo i pozwoliła nam normalnie żyć i cieszyć się sobą, kiedy nasza latorośl słodko spała. Co to za rada?

„Nie uczcie dziecka ciszy” – tak powiedział kuzyn mojego męża. Dziecko tej ciszy wcale nie potrzebuje, aby spać. To rodzice uczą je spać w absolutnie bezszelestnym otoczeniu.

Wtedy wydawało mi się to absurdem. Doskonale pamiętam rozmowy telefoniczne z moją koleżanką – matką rocznego Jasia. Kiedy Jaś zasnął koleżanka dzwoniła do mnie i pomimo tego, że Jaś spał piętro wyżej ona mówiła szeptem, żeby go nie obudzić. Na dwie godziny cały dom zamierał. Nie wolno było chodzić, oglądać telewizji, nie mówiąc już o jakichkolwiek obowiązkach domowych typu pranie czy gotowanie. Takich rodzin znałam więcej. Jak więc można nie uczyć dziecka ciszy?

Noworodek jest w stanie spać w każdych warunkach

To brzmi dziwnie, ale faktycznie tak jest. Przekonałam się o tym już bezpośrednio po porodzie. Byłam na sali dwuosobowej. Ja i mama Kacperka. Kiedy moja pierworodna zasypiała Kacperek się budził i przez 2-3 godziny płakał. Moja latorośl spała wtedy jak zabita, a ja z oczami jak orbity czekałam, aż Kacperkowi skończą się siły na „śpiewy”.

Kiedy wreszcie ten upragniony moment nastał, ledwo zdążyłam przymrużyć oczy uaktywniała się moja pierworodna. I tym razem to ona zaczynała arie, a Kacperek zmęczony smacznie spał. I tak matki całą noc nie spały, a dzieci nie miały z tym najmniejszego problemu pomimo niesprzyjających warunków.

Podobnie było po powrocie do domu. Pierwszy sen latorośli w domu, a mój maż składał łóżeczko, stukając przy tym młotkiem i przeklinając.

Nie zawsze jednak było łatwo …

Początki były łatwe. Dziecko wcale ciszy nie wymagało. Przychodzi jednak moment, kiedy noworodek nagle zaczyna mieć wyjątkowo wyczulone zmysły. To pierwszy skok rozwojowy. I wtedy się zaczęło… Pierworodna budziła się nawet wtedy, gdy zaszeleściła foliowa reklamówka. To był koszmar. Miałam wtedy pokusę, żeby rzucić tym wszystkim i jednak „zamrozić” dom na te dwie godziny snu, żeby tylko mieć spokój. Mój mąż jednak nie dawał za wygraną i miał rację bo po kilkunastu dniach wszystko wróciło do normy.

Normalne życie

Dzięki temu, że nie nauczyliśmy naszego dziecka spać w absolutnej ciszy możemy żyć normalnie. Kiedy pierworodna zasypia możemy nadrabiać zaległości w obowiązkach domowych. Możemy sobie też pozwolić na wieczorne spotkanie ze znajomymi, a dziecko spokojnie sobie śpi. Rada „żeby nie uczyć dziecka ciszy” okazała się więc jedną z najważniejszych dla naszego rodzicielstwa.

Przeczytaj też: Nie chcę karmić swojego dziecka piersią. Czy jestem złą matką?


Ta rada odmieniła moje macierzyństwo…
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

17/02/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
15 października – Dzień Dziecka Utraconego
15 października – Dzień Dziecka Utraconego

Już od 1988 roku na świecie i 2004 roku w Polsce 15 października obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. To moment pamięci o wszystkich najmłodszych zmarłych i okazja do refleksji na temat problemów ich rodzin. Skąd ta...

Zamknij