Rejestracja dziecka po poronieniu w Urzędzie Stanu CywilnegoBadaniaprenatalne.pl

Rejestracja dziecka po poronieniu w Urzędzie Stanu Cywilnego

Rejestracja dziecka po poronieniu

Zgodnie z polskim prawem rodzice mogą zarejestrować dziecko zmarłe w wyniku poronienia w Urzędzie Stanu Cywilnego, niezależnie od momentu zakończenia ciąży. Tę możliwość mają również ci rodzice, w przypadku których poronienie nastąpiło w domu lub poza granicami kraju.

informacja

Zarejestrowanie dziecka umożliwia rodzicom skorzystanie z zasiłku pogrzebowego w wysokości 4000zł oraz 56 dni urlopu macierzyńskiego. Do rejestracji potrzebna jest karta martwego urodzenia, do wydania której konieczne jest określenie płci dziecka.

REKLAMA

Urząd rejestruje dziecko na podstawie dokumentów otrzymanych w szpitalu

Urząd rejestruje dziecko po okazaniu przez rodziców pisemnego zgłoszenia urodzenia dziecka oraz karty zgonu – dokumentów wydanych matce przy wyjściu ze szpitala. Szpital może jednak odmówić wydania niezbędnych zaświadczeń, jeśli płeć dziecka nie została wcześniej ustalona. Wówczas konieczne będą badania genetyczne, które pozwolą jednoznacznie stwierdzić czy niedonoszone przez kobietę dziecko było płci męskiej czy żeńskiej.

W trakcie rejestracji urzędnik spisuje akt urodzenia dziecka

Podczas rejestracji pracownik USC wręcza rodzicom Akt urodzenia dziecka, uzupełniony o informację, że urodziło się martwe. Zastępuje on jednocześnie akt zgonu. Rejestracja dziecka powinna nastąpić do 3 dni od jego śmierci, chyba, że rodzice czekają na wyniki badań DNA.

Akt urodzenia dziecka – pozwala skorzystać rodzicom z określonych praw

Akt urodzenia dziecka jest bardzo ważnym dokumentem z prawnego punktu widzenia. Posiadając go rodzice mogą skorzystać z różnych form wsparcia należących osobom po poronieniach, w tym m. in. z prawa do pochówku i zasiłku pogrzebowego lub skróconego do 56 dni urlopu macierzyńskiego.


Artykuł powstał we współpracy z serwisem www.poronilam.pl.  Dowiedz się więcej:badania genetyczne po poronieniu, badanie płci po poronieniu, określenie płci po poronieniu, poronienie objawy, kolejna ciąża po poronieniu, przyczyny poronień, przyczyny poronienia, poronienia samoistne, poronienia nawracające, badania po poronieniach

Przeczytaj również:

01/12/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Polecany artykuł

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

NOVA

BEZPŁATNY CZAT

Przeczytaj inne:
ciąża ile trwa
Ciąża – ile trwa ten szczególny okres?

Przyjmuje się, że ciąża trwa 40 tygodni, czyli 280 dni. Dziecko może jednak przyjść na świat nawet 2 tygodnie wcześniej lub później. W dniu wyliczonym jako termin porodu przychodzi na świat jedynie 5% maluchów! Ile...

Zamknij