Test owulacyjny - jak wybrać i kiedy go wykonać?

Test owulacyjny – jak wybrać i kiedy go wykonać?

test owulacyjny

Testy owulacyjne kupują najczęściej pary, które starają się o dziecko. Z ich pomocą owulacyjnego można bowiem określić, kiedy kobieta ma dni płodne. Jaki test owulacyjny wybrać i kiedy go wykonać? Podpowiadamy.

Spis treści:

1. Test owulacyjny – co to takiego?
2. Jak działają testy owulacyjne? Jak odczytać wynik?
3. Test owulacyjny – kiedy go wykonać?
4. Testy owulacyjne – jaki wybrać?
5. Testy owulacyjne – kiedy może dać nieprawidłowy wynik?
6. Często zadawane pytania o test owulacyjny

Test owulacyjny – co to takiego?

Test owulacyjny to inaczej test płodności. Zakupiony w aptece test pozwala określić stężenie hormonu luteinizującego (inaczej lutropiny) w moczu kobiety i wyznaczyć, kiedy jest największe prawdopodobieństwo, że zajdzie ona w ciążę [1]. Najwyższe stężenie lutropiny (LH) jest obserwowane tuż przed owulacją, na około 24-48 godzin przed jajeczkowaniem [2] [3].

Jak działają testy owulacyjne? Jak odczytać wynik?

Testy owulacyjne są bardzo proste w użyciu. W opakowaniu znajdują się paski testowe, które należy zanurzyć do wyznaczonego poziomu w próbce moczu. Wynik należy odczytać po czasie określonym w instrukcji. Jak go interpretować? Na teście owulacyjnym pojawiają się dwie linie – jedna z nich to kontrola, która wskazuje na to, że test został wykonany poprawnie. Natomiast druga odnosi się do poziomu lutropiny w organizmie. Jeśli jest ona tak samo ciemna lub ciemniejsza niż linia kontrolna, oznacza to dobry czas na starania o dziecko. Natomiast gdy linia jest jaśniejsza lub nie zabarwiła się, należy ponownie wykonać test owulacyjny w kolejnym dniu.

Zobacz również: Arytmia i kołatanie serca w ciąży

Test owulacyjny – kiedy go wykonać?

W przypadku kobiet, które miesiączkują regularnie, należy wykonać test owulacyjny około 10-14 dni po pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego [4]. Pora dnia jest dowolna, natomiast przed wykonaniem badania nie należy zbyt dużo pić. W przypadku, gdy cykle są krótsze niż 28 dni, należy także wykonać badanie na kilka dni przed planowaną owulacją – w tym przypadku od 6 do 10 dnia po pierwszym dniu krwawienia.

Zobacz również: Przygotowanie mężczyzny do ciąży – 5 najważniejszych wskazówek

Testy owulacyjne – jaki wybrać?

Testy owulacyjne są dostępne w każdej w aptece bez recepty. Można je kupić także w drogeriach. Niektóre z testów owulacyjnych wykrywają tylko stężenie LH w moczu, natomiast inne mogą posłużyć także do zidentyfikowania metabolitów estrogenu. Dostępne są także testy owulacyjne oznaczające stężenie progesteronu, służą one ocenie, czy wystąpiła owulacja. Niektóre z nowoczesnych testów oferują możliwość skanowania pasków testowych i wprowadzania wyniku do aplikacji – dzięki temu można skutecznie monitorować cykl owulacyjny kobiety.

Testy owulacyjne – kiedy może dać nieprawidłowy wynik?

Test owulacyjny może się pomylić. Tak się dzieje np. u kobiet z zespołem policystycznych jajników, u których poziom hormonu lutropiny zwiększa się kilka razy w ciągu jednego cyklu miesiączkowego [5]. Podobnie wygląda sytuacja w przebiegu zespołu luteinizacji niepękniętego pęcherzyka (LUF), a także u kobiet, które są tuż przed menopauzą [6].

Często zadawane pytania o test owulacyjny

 

1. Kiedy należy zrobić test owulacyjny?

Jeśli kobieta miesiączkuje regularnie, co 28 dni, powinna wykonać test owulacyjny około 10-14 dni po pierwszym dniu krwawienia menstruacyjnego.

2. Kiedy najlepiej współżyć po teście owulacyjnym?

Największe szanse na poczęcie daje współżycie 1-2 dni przed owulacją.

3. Czy po owulacji test owulacyjny jest pozytywny?

Test owulacyjny powinien dawać pozytywny wynik dopiero w fazie owulacyjnej. Jeśli test owulacyjny dał pozytywny wynik po owulacji, oznacza to, że został on użyty niezgodnie z zaleceniami producenta lub u kobiety występują zaburzenia hormonalne, które zaburzają pomiar.


Źródła:

1. https://www.healthline.com/health/womens-health/when-to-take-an-ovulation-test

2. https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/173855,hormon-luteinizujacy-lutropina

3. https://www.chcemybycrodzicami.pl/hormon-lh-pod-lupa-co-warto-wiedziec-o-owulacji/

4. https://www.webmd.com/parenting/how-to-use-an-ovulation-test#1

5. https://www.verywellhealth.com/ovulation-kit-tips-for-pcos-patients-2616458

6. https://www.ruthieharper.com/ovulation-tests-fertility-prediction-austin/

 

Oceń

Data publikacji: 27/03/2022, Data aktualizacji: 30/03/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *