Czy wiesz, jaki jest najlepszy wiek na zostanie mamą?

jaki jest najlepszy wiek na zostanie mamą

Czy wiesz jaki jest najlepszy wiek na zostanie mamą? Maksimum płodności u kobiety przypada na 25. rok życia. Tymczasem wiele Polek decyduje się na pierwsze dziecko później, nierzadko odkładając decyzję o macierzyństwie na kolejne lata. Jeśli i Ty należysz do tego grona kobiet, pamiętaj, że płodność z wiekiem spada, a ryzyko pojawienia się wad u dziecka – rośnie.

27 lat – to średni wiek, w którym Polki rodzą pierwsze dziecko

Jednak wbrew pozorom porównaniu z innymi europejskimi krajami jest całkiem dobrze! Jaki jest zatem średni wiek, w którym kobiety mieszkające w Unii Europejskiej rodzą pierwsze dziecko? Badania wykazują, że to aż 28,9 lat. Istnieją również kraje (np. Włochy i Hiszpania), gdzie ten wiek przekracza 30 lat.

Tymczasem styl życia i zmieniający się świat nie mają wpływu na kobiecy zegar biologiczny, który działa tak samo jak setki lat temu. Najlepszy wiek na zostanie mamą to więc nadal 20-25 lat. Pamiętaj o tym, jeśli chcesz odłożyć macierzyństwo na później.

Wraz z wiekiem płodność spada

Już po 25. roku życia dochodzi do powolnego jej obniżenia, a po 35. roku życia szanse na dziecko spadają jeszcze bardziej. Co na to wpływa? Im wyższy wiek kobiety, tym więcej cykli bezowulacyjnych, czyli takich, w czasie których zajście w ciążę jest niemożliwe. Spada również jakość komórek jajowych.

Badania mówią jasno: u 30-latek nieprawidłowe komórki jajowe stanowią do 40%, a u 40-latek aż 80%. Co więcej, z szacunków wynika, że 20-letnie kobiety mają 20-25% szans na ciążę w czasie każdego cyklu, 30-latki ok. 15-20%, a kobiety w późniejszym wieku – jeszcze mniej.

Dziecko po trzydziestce – wyższe ryzyko…

…przede wszystkim wystąpienia u niego wad genetycznych, np. zespołu Downa. Im wiek matki jest wyższy, tym to prawdopodobieństwo niestety rośnie: u 40-latek to aż 1:100. Kobieta zachodząca w ciążę w późniejszym wieku jest też bardziej narażona na poronienie. Przykładowo, w wieku 35-37 lat ryzyko wynosi aż 16%, a w wieku 30-35 lat – 12%. Dla kontrastu, ryzyko poronienia u 20-latki jest mniejsze niż 10%.

Chcesz mieć dziecko? Przygotuj się do ciąży

Nawet w przypadku, gdy na razie wcale go nie planujesz! To ważne, ponieważ Twoje decyzje teraz w znaczny sposób wpłyną na płodność w przyszłości. Pamiętaj o zbilansowanej diecie, aktywności fizycznej i ograniczeniu używek, które powodują ogromny spadek jakości komórek jajowych.

Warto wykonać też badania profilaktyczne, m.in. hormonalne, anatomiczne oraz genetyczne. Jeśli jakaś nieprawidłowość zostanie wykryta teraz, być może możliwe stanie się skrócenie starań o potomstwo w przyszłości.

Zobacz też: Jak przygotować się do ciąży – poradnik PDF

Zdjęcie: famveldman/pl.123rf.com


5/5 - (4 głosów / głosy)

Data publikacji: 05/07/2018, Data aktualizacji: 07/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *