Mierzenie temperatury w pochwie – sposób pomiaru i interpretacja wyników

mierzenie temperatury w pochwie

Temperatura ciała to jeden ze wskaźników, który pokazuje, że w kobiecym organizmie właśnie ma miejsce owulacja. Powinna być ona mierzona codziennie tym samym termometrem i o tej samej porze. Mierzenie temperatury w cyklu kobiecie znacznie ułatwi termometr do owulacji. Jak go używać? Podpowiadamy poniżej!

Spis treści:

1. Mierzenie temperatury a dni płodne
2. Jak mierzyć temperaturę owulacyjną?
3. Termometr owulacyjny – jak używać?
4. Jak głęboko mierzyć temperaturę w pochwie?

Mierzenie temperatury a dni płodne

Temperatura ciała doskonale odzwierciedla płodność kobiety. W trakcie owulacji wzrasta ona o około 0,2°C. Utrzymuje się ona na takim poziomie przez 2-3 dni na skutek działania progesteronu, czyli jednego z hormonów.

Jak mierzyć temperaturę owulacyjną?

Regularne mierzenie temperatury ciała może nam podpowiedzieć, kiedy nasze szanse na ciążę są najwyższe. Jednak aby metoda ta była skuteczna, musimy robić to codziennie o tej samej porze. Zaleca się mierzenie temperatury ciała jeszcze w łóżku zaraz po przebudzeniu. Przez cały cykl należy robić to na czczo i za pomocą tego samego termometru. Dzięki temu wynik będzie najbardziej miarodajny.
Temperaturę ciała możemy mierzyć doustnie, dopochwowo, doodbytniczo oraz pod pachą. Jednak zawsze musimy wybierać ten sam sposób. Najbardziej zalecane jest mierzenie temperatury w pochwie za pomocą termometru do owulacji. Jest to bardzo dokładne urządzenie, które może wykryć zmianę temperatury nawet o 0,05°C.

Zobacz również: Dni płodne po okresie – kiedy kobieta ma dni płodne i niepłodne?

Termometr owulacyjny – jak używać?

Termometr owulacyjny to bardzo proste urządzenie. Temperaturę mierzymy nim w dokładnie taki sam sposób jak zwykłym termometrem. Wykonane pomiary należy dokładnie zapisywać. Dzięki temu bez problemu zauważymy, kiedy i o ile temperatura naszego ciała wzrasta. Oprócz pomiaru warto także zanotować wszelkie czynniki, które mogły zaburzyć jego wynik np. infekcję, mniejszą ilość snu, częste wstawanie w nocy, czy alkohol wypity dzień wcześniej.

Termometr do owulacji możemy zakupić w aptekach i sklepach medycznych. Znajdziemy w nich dwa rodzaje termometru – elektroniczny oraz galowo-indowy. Do pomiaru możemy użyć także niedostępnego już do zakupu termometru rtęciowego, jeśli taki posiadamy.

Zobacz również: Czy kalkulator dni płodnych jest wiarygodny?

Jak głęboko mierzyć temperaturę w pochwie?

Mierzenie temperatury w pochwie jest najbardziej wskazane do oceny kobiecej płodności. Inne sposoby wykonywania pomiaru mogą być mniej skuteczne. Nie poleca się szczególnie pomiaru pod pachą, ponieważ jest on najmniej dokładny.

Temperatura w pochwie zależy od głębokości. Termometr do pochwy należy więc wprowadzić odpowiednio głęboko. Powinien on być oparty o jej sklepienie i lekko wypychany przez znajdujące się w pochwie mięśnie. W trakcie pomiaru termometr najlepiej jest przytrzymywać za pomocą ręki, aby nie wysunął się zbytnio z pochwy. W taki sposób temperaturę w pochwie należy mierzyć przez około 5 minut i od razu odczytać pomiar.

 

Oceń

Data publikacji: 20/11/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *