Kiedy współżyć, żeby zajść w ciążę?

kiedy współżyć żeby zajść w ciążę

Zdecydowaliście się na dziecko? To świetna wiadomość! Czas rozpocząć starania. Nie powinniśmy jednak robić tego po omacku. O dziecko najlepiej starać się wtedy, kiedy nasze szanse na dziecko są najwyższe. Zobacz, kiedy współżyć, żeby zajść w ciążę!

Spis treści:

  1. Kiedy szanse na zajście w ciążę są najwyższe?
  2. Jak często się kochać, aby zajść w ciążę?

Kiedy szanse na zajście w ciążę są najwyższe?

Kobieca płodność nie jest taka sama w trakcie całego cyklu miesiączkowego. W jednej fazie jesteśmy bardziej płodne, a w innej mniej. Największe szanse na zajście w ciążę mamy w czasie owulacji (jajeczkowania), ale płodne jesteśmy także około dwa dni przed nią i dwa dni po niej.

  • Owulacja występuje na 14 dni przed spodziewaną miesiączką. Przy regularnych cyklach bez problemu wyłapiemy ten moment, jeśli będziemy prowadzić kalendarzyk miesiączkowy. Inne popularne metody na stwierdzenie zbliżającej się owulacji to:
    Codzienne mierzenie temperatury – gdy kobieta jest płodna, jej temperatura ciała wzrasta o około 0,2°C. Jest to bardzo niewielki skok. Zauważyć możemy go, tylko jeśli będziemy mierzyć temperaturę regularnie o tej samej godzinie. Najlepiej robić to rano jeszcze przed wstaniem z łóżka.
  • Obserwacja śluzu – wydzielina z pochwy w trakcie dni płodnych staje się przezroczysta i rozciągliwa. Swoją konsystencją przypomina ona białko jaja kurzego. Obserwując swój śluz codziennie, z pewnością uda nam się określić dzień owulacji.

Jeśli podejrzewamy, że nasza płodność wzrosła, to możemy wykonać test owulacyjny. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasze szanse na zajście w ciążę są wysokie właśnie teraz.

Zobacz również: Co oznacza niepłodność? Co powoduje niepłodność u mężczyzn i kobiet? Wyjaśniamy

Jak często się kochać, aby zajść w ciążę?

Często słyszy się, że seks w trakcie starań o dziecko należy uprawiać tylko w dni płodne. Podobno ma to oszczędzać plemniki. Jest to ogromny mit. Faktycznie prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe podczas owulacji, ale nie jest ono zerowe w trakcie pozostałych faz cyklu.
Pary starające się o dziecko powinny się o nie starać, kiedy tylko mają na to ochotę. Najlepiej, aby do zbliżeń w okresie owulacji dochodziło codziennie. W pozostałym czasie wszystko zależy od naszych preferencji. Pamiętajmy, aby nie doprowadzać do zbliżeń na siłę. Taka presja nie tylko nie ułatwi, ale wręcz utrudni poczęcie dziecka. Starania powinny być dla nas przyjemnością. Dajmy więc sobie czas i poczekajmy na bardziej sprzyjający moment.

Oceń

Data publikacji: 31/03/2023, Data aktualizacji: 28/04/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *