Kiedy starać się o dziecko?

kiedy starać się o dziecko

Decyzja o powiększeniu rodziny nie jest łatwa. W końcu odmieni ona całe nasze życie. Dziecko przyniesie nam wiele pięknych chwil, ale także wiele wyzwań. Musi ona być więc dobrze przemyślana. Pomyśleć, powinniśmy nie tylko o tym, kiedy starać się o dziecko, ale także jak to robić, aby szybko zajść w ciążę.

Spis treści:

  1. Najlepszy czas na dziecko
  2. Jak starać się o dziecko?
  3. Przygotowanie do ciąży

Najlepszy czas na dziecko

Niektórzy decydują się na dziecko szybciej, a inni później. Nie ma w tym kompletnie nic złego. Nie istnieje jeden właściwy czas, kiedy należy starać się o dziecko. Wszystko zależy tutaj od nas i od naszej gotowości. Rozważając tę decyzję, polecamy wziąć pod uwagę następujące aspekty:

• Psychiczna gotowość na zmiany
• Warunki mieszkaniowe
• Sytuacja zawodowa i finansowa
• Wsparcie bliskich

Pamiętajmy jednak, że z decyzją o ciąży nie możemy zwlekać zbyt długo. Płodność kobiety zmniejsza się z każdym cyklem miesiączkowym. Możemy mieć więc problemy z zajściem w ciążę, jeśli zdecydujemy się na nią za późno.

Zobacz również: Cykle 40-dniowe a zajście w ciążę

Jak starać się o dziecko?

Starania o dziecko najczęściej trwają kilka miesięcy. Nie jest więc to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Możemy sobie je jednak trochę ułatwić poprzez wyznaczenie dni płodnych. Kobieta najbardziej płodna jest w momencie owulacji. Jej szanse na dziecko są jednak duże także kilka dni przed jajeczkowaniem i kilka dni po nim.

Datę owulacji możemy ustalić za pomocą zwykłego kalendarzyka miesiączkowego. Kobieta jajeczkuje 14 dni przed spodziewaną miesiączką. Prowadząc regularnie kalendarzyk, możemy więc bez problemu wychwycić termin owulacji. W jego ustaleniu pomocne mogą być także pomiary temperatury, obserwacja śluzu oraz apteczne testy owulacyjne.

Starając się o dziecko, nie musimy współżyć tylko w dni płodne. Jak często się kochać, aby zwiększyć szanse na ciążę? Tak często, jak mamy na to ochotę. Starania powinny być przyjemnością. Nie wywierajmy więc na siebie żadnej presji.

Zobacz również: Masz problem z zajściem w ciąże? Pomoże Ci genetyk

Przygotowanie do ciąży

Starania o dziecko to nie tylko współżycie, ale także przygotowywanie się do ciąży. W tym czasie powinniśmy wyjątkowo zadbać o swoją dietę, aktywność fizyczną oraz wysypianie się. Powinniśmy wykonać także szereg badań sprawdzających, czy nic nie wpłynie negatywnie na rozwój dziecka. Kobiecie zalecamy również odwiedzenie gabinetu stomatologicznego i wyleczenie wszystkich ubytków. W trakcie ciąży może nie być to możliwe.

Oceń

Data publikacji: 12/04/2023, Data aktualizacji: 28/04/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *