Cykle 40-dniowe a zajście w ciążę

cykle 40 dniowe a zajście w ciążę

Cykl miesiączkowy kobiety nie działa jak w zegarku. U jednych z Pań jest on krótszy, a u innych dłuższy. Jego długość jest zależna m.in. od hormonów czy ilości stresu. Nasz cykl miesiączkowy ma ogromny wpływ na naszą płodność. Im jest dłuższy, tym rzadziej występuje owulacja. Zobacz, co to znaczy i czy możesz zajść w ciążę przy 40-dniowych cyklach!

Spis treści:

  1. Cykl miesiączkowy – ile powinien trwać?
  2. Długość cyklu a zajście w ciążę
  3. Cykle 40-dniowe a zajście w ciążę
  4. Cykle 40-dniowe cykle a problemy z płodnością

Cykl miesiączkowy – ile powinien trwać?

Uważa się, że cykl miesiączkowy książkowo powinien trwać 28 dni. Jest to jednak wartość uśredniona. Za prawidłowy uznaje się cykl miesiączkowy, który trwa od 21 do 35 dni.
Prawidłowy cykl miesiączkowy powinien być również regularny. Oznacza to, że długość poszczególnych cykli może zmienić się maksymalnie o 8 dni. Jeśli w jednym miesiącu nasz cykl ma 25 dni, w drugim 30, a w trzecim 23 to wszystko jest w porządku. Jeśli jednak w jednym miesiącu ma 30, w kolejnym 20, a w kolejnym 35 to coś jest nie tak.

Zobacz również: Jak prowadzić kalendarz dni płodnych?

Długość cyklu a zajście w ciążę

W każdym cyklu miesiączkowym powinna wystąpić owulacja. Im dłuższe są nasze cykle, tym rzadziej ona występuje. Jajeczkowanie powinno pojawić się na 14 dni przed planowaną miesiączką. Kobieta jest płodna również na dwa dni przed owulacją i dwa dni po niej.

Cykle 40-dniowe a zajście w ciążę

Cykle miesiączkowe powinny trwać maksymalnie 35 dni. Jeśli są one dłuższe, to zajście w ciążę może być nieco trudniejsze. Starania o dziecko będą trwały dłużej, ponieważ szans na zapłodnienie jest nieco mniej.
Problemy z zajściem w ciążę mogą, ale nie muszą się pojawić. Jeśli nie występują dodatkowe trudności, to do zapłodnienia może dojść nawet w pierwszym cyklu. 40-dniowe cykle nie muszą być więc przeszkodą w spełnieniu marzeń o rodzicielstwie.

Zobacz również: Kiedy największa szansa na zapłodnienie? Ile wynosi w dni płodne?

Cykle 40-dniowe cykle a problemy z płodnością

Długie cykle miesiączkowe zwykle mają jakąś przyczynę. Może ona być również przyczyną problemów z zajściem w ciążę. Najczęściej długie cykle i niepłodność powodują zaburzenia hormonalne, takie jak zespół policystycznych jajników (PCOS) czy problemy z tarczycą. Ich przyczyną może być także m.in. torbiel, zbyt intensywny wysiłek fizyczny, choroba nowotworowa czy nieodpowiednia dieta.
Jeśli nasze cykle są zbyt długie i mamy problemy z zajściem w ciążę, to powinnyśmy zgłosić się do ginekologa. Skieruje on nas na odpowiednią diagnostykę, dzięki której poznamy przyczynę problemów z płodnością.

 

Oceń

Data publikacji: 10/03/2023, Data aktualizacji: 23/03/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *