Choć niektóre pary decydują się na powiększenie rodziny spontanicznie, lepiej jest wcześniej wykonać odpowiednie badania. Dzięki nim można uniknąć wielu poważnych komplikacji, takich jak ryzyko poronienia. W tym artykule tłumaczymy, jakie badania warto wykonać, planując ciążę.
Spis treści
Stan zdrowia przyszłej mamy trzeba dokładnie sprawdzić, ponieważ jej problemy zdrowotne mogą mieć duży wpływa na rozwój płodu, np. cukrzyca może powodować zbyt duży przyrost masy ciała u płodu, co utrudnia poród. Każda kobieta planująca ciążę powinna udać się do lekarza i poinformować go o swoich zamiarach. Lekarz w takiej sytuacji zbada ją ginekologicznie, pobierze próbkę do cytologii oraz wykona USG transwaginalne. Następnie powinien przekazać pacjentce listę niezbędnych badań, które musi zrobić. Obejmuje ona:
Ponadto przyszła mama powinna także odwiedzić stomatologa i wyleczyć wszystkie ubytki.
Badania genetyczne w zasadzie powinna wykonać każda kobieta planująca ciążę, ponieważ może być nosicielką nieprawidłowej kopii genów, która nie wywołuje u niej objawów choroby (lub nikt ich jeszcze nie zauważył), a u dziecka może powodować liczne problemy zdrowotne. Niektóre z takich “ukrytych” chorób genetycznych może być też przyczyną problemów z zajściem w ciążę. Jedną z nich jest trombofilia wrodzona, która utrudnia zagnieżdżenie się zarodka w macicy oraz jego rozwój. Może nawet spowodować poronienie. Przy planowaniu ciąży warto wykonać następujące badania genetyczne:
Czasami pary bagatelizują wpływ zdrowia mężczyzny na możliwość zajścia w ciążę i urodzenie się zdrowego maluszka. Przyszły tata może nie być świadomy, że w jego organizmie rozwija się choroba, która obniża jakość nasienia, np. cukrzyca. Może też mieć nieprawidłowe geny, więc wykonanie wymienionych wyżej badań genetycznych może dostarczyć ważnych informacji. Natomiast w przypadku, gdy starania o ciążę się przedłużają, mężczyzna powinien sprawdzić jakość nasienia.
Data publikacji: 14/03/2025
Dodaj komentarz