Jak wyliczyć dni płodne?

jak wyliczyć dni płodne

Umiejętność wyliczenia dni płodnych przyda się każdej kobiecie. Jest ona jednak szczególnie przydatna, jeśli planujemy powiększenie rodziny. Umiejętność ich wyliczenia może bardzo nam to ułatwić. Sprawdź, jak wyliczyć dni płodne!

Spis treści:

  1. Dni płodne a cykl miesiączkowy
  2. Jak wyliczyć dni płodne? Sprawdzone metody

Dni płodne a cykl miesiączkowy

Do wyliczenia dni płodnych potrzebujemy podstawowej wiedzy na temat cyklu miesiączkowego kobiety. U większości kobiet trwa on od 21 do 35 dni, przy czym średnio trwa około 28 dni. Pierwszego dnia cyklu uznaje się dzień, w którym rozpoczyna się miesiączka.
Cykl miesiączkowy kobiety składa się z czterech faz: menstruacji, fazy folikularnej, owulacji oraz fazy lutealnej. Kobieta najbardziej płodna jest w trakcie owulacji, kiedy z jajnika uwalniana jest gotowa do zapłodnienia komórka jajowa. Do owulacji dochodzi mniej więcej na 14 dni przed spodziewaną miesiączką.

Zobacz również: Ile dni po okresie są dni płodne?

Jak wyliczyć dni płodne? Sprawdzone metody

W wyliczeniu dni płodnych pomocne będą następujące metody:

  • Metoda kalendarzykowa – polega ona na śledzeniu daty pierwszego dnia każdej miesiączki i jej regularnym zapisywaniu. Dzięki temu będziemy mogły wyliczyć, ile średnio trwa nasz cykl miesiączkowy, co pozwoli nam oszacować datę wystąpienia owulacji. W stosowaniu metody kalendarzykowej pomocne będą aplikacje, które pobrać możemy na telefon. Wystarczy, że wprowadzimy do nich odpowiednie dane, a one wyliczą wszystko za nas.
  •  Metoda śluzu szyjkowego – polega ona na monitorowaniu zmian w konsystencji i ilości wydzielanego śluzu szyjkowego. W okresie płodnym śluz staje się bardziej obfity, elastyczny i przejrzysty, co sprzyja przetrwaniu plemników w drogach rodnych kobiety.
  •  Metoda termiczna – polega ona na codziennym mierzeniu temperatury ciała rano przed wstaniem z łóżka. Wzrost temperatury o około 0,2°C może wskazywać na owulację. Wzrost ten jest bardzo niewielki, dlatego temperatura musi być mierzona regularnie. W innym wypadku nie będziemy w stanie go zauważyć. Codzienne pomiary temperatury warto regularnie notować.
  •  Apteczne testy owulacyjne – testy te wykrywają obecność hormonu luteinizującego (LH) w moczu kobiety. Jego stężenie wzrasta tuż przed owulacją. Wykrycie wzrostu tego hormonu oznacza, że zbliżają się dni płodne. Testy owulacyjne kupimy bez problemu w każdej aptece. Ich użycie jest bardzo proste.
Oceń

Data publikacji: 30/03/2024, Data aktualizacji: 04/04/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *