Ile dni po okresie są dni płodne?

ile dni po okresie są dni płodne

Kobieca płodność jest na różnym poziomie w zależności od fazy cyklu miesiączkowego. Największe szanse na ciąże kobieta ma w okolicy owulacji, czyli jajeczkowania. Właśnie wtedy najlepiej starać się o dziecko. Kiedy występuje ta faza cyklu miesiączkowego? Ile dni po okresie są dni płodne? Przeczytaj w naszym najnowszym artykule!

Spis treści:

  1. Dni płodne a cykl miesiączkowy
  2. Kiedy występują dni płodne?
  3. Jak rozpoznać dni płodne?

Dni płodne a cykl miesiączkowy

Typowy cykl menstruacyjny trwa średnio od 28 do 32 dni. Zdarza się jednak, że trwa on krócej lub dłużej. Na jego długość wpływ mają różne czynniki, takie jak sytuacje stresowe, dieta czy infekcje.

Cykl menstruacyjny rozpoczyna się pierwszym dniem miesiączki, kiedy to poziom hormonów jest niski. Wraz z końcem miesiączki, poziom hormonów zwanych estrogenami zaczyna wzrastać, co powoduje dojrzewanie pęcherzyka jajnikowego. Dojrzała komórka jajowa uwolniona zostaje dopiero w trzeciej fazie cyklu, którą jest owulacja. Faza ta trwa około 24 godziny.

Zobacz również: Mierzenie temperatury w pochwie – sposób pomiaru i interpretacja wyników

Kiedy występują dni płodne?

Ile dni po okresie są dni płodne? Odpowiedź na to pytanie zależy od długości cyklu menstruacyjnego oraz od tego, kiedy następuje owulacja. U kobiet o regularnym cyklu 28-dniowym, owulacja zazwyczaj ma miejsce około 14. dnia cyklu (licząc od pierwszego dnia miesiączki).

Jeśli więc założymy, że owulacja występuje na 14. dniu cyklu, to dni płodne rozpoczynają się kilka dni przed nią. Trwają one mniej więcej od 10. do 15. dnia cyklu.

Jak rozpoznać dni płodne?

Podczas dni płodnych pojawić mogą się pewne charakterystyczne symptomy, takie jak:

  • Zmiana wyglądu śluzu – staje się on przeźroczysty i bardziej rozciągliwy, a swoją konsystencją przypomina białko jaja kurzego.
  • Podwyższenie temperatury ciała – wzrost ten jest niewielki. Temperatura ciała kobiety wzrasta zaledwie o około 0,2-0,4°C. Zauważymy go tylko w przypadku regularnego monitorowania temperatury ciała.
  • Ból owulacyjny – jest to niewielki ból w podbrzuszu, który pojawia się najczęściej tylko po jednej ze stron. Zazwyczaj trwa on maksymalnie kilka godzin.
  • Wrażliwość piersi – stają się one bardziej tkliwe ze względu na wzrost poziomu estrogenów w organizmie. Wrażliwość piersi znika wraz z pojawieniem się krwawienia miesiączkowego.
  • Wzrost libido – w okresie owulacji możesz mieć zwiększoną ochotę na współżycie
Oceń

Data publikacji: 03/03/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *