Wiek kobiety a ciąża – jak wiek wpływa na ciążę?

wiek kobiety a ciąża

Kobiety coraz częściej decydują się na późną ciążę. Przemawiają za tym racjonalne argumenty, lecz wiąże się to także ze zwiększonym ryzykiem powikłań. W jaki sposób wiek kobiety i ciąża są od siebie zależne? Jaki jest najlepszy biologiczny moment na zostanie mamą? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Spis treści:

Wiek kobiety a ciąża – jaka jest zależność między wiekiem a płodnością?
Wiek kobiety a ciąża – jaki jest najlepszy biologiczny moment na zajście w ciążę?
Wiek kobiety a ciąża – jak wiek wpływa na ryzyko powikłań w ciąży?
Wiek kobiety a ciąża – jaka rolę odgrywają badania prenatalne?

Wiek kobiety a ciąża – jaka jest zależność między wiekiem a płodnością?

Wiek kobiety i ciąża są bardzo od siebie zależne, gdyż im kobieta ma więcej lat, tym ma mniejsze szanse na poczęcie dziecka. Płodność kobiety maleje wraz z wiekiem. Dlatego też tak często słyszy się opinie lekarzy, którzy jednoznacznie twierdzą, że kobieta nie powinna zbyt długo zwlekać z decyzją o macierzyństwie.

Wiek 25 lat to czas, kiedy kobieca płodność osiąga maksymalny poziom. Następnie, na skutek starzejących się komórek, stopniowo ulega obniżeniu. W wieku 30 lat słabej jakości komórki mogą wynosić nawet 40%. Wiąże się to z utrudnionym zajściem w ciążę.

Wiek kobiety a ciąża – jaki jest najlepszy biologiczny moment na zajście w ciążę?

Biorąc pod uwagę biologiczny wiek kobiety a ciążę, najlepszym momentem na poczęcie dziecka jest okres między 20 a 30 rokiem życia. Trzecia dekada życia uchodzi za najzdrowszą i najbezpieczniejszą pod względem rodzenia dzieci.

Jednak duża część kobiet odkłada decyzję o zostaniu mamą na późniejszy czas. Statystyki pokazują, że znaczna część Polek ma pierwsze dziecko w wieku 27 lat. Powody bywają bardzo różne, takie jak: kariera zawodowa, chęć ukończenia studiów, brak odpowiedniego partnera.

Wiek kobiety a ciąża – jak wiek wpływa na ryzyko powikłań w ciąży?

Zaawansowany wiek kobiety a ciąża to nie tylko problem zmniejszonej płodności, lecz również większe ryzyko powikłań w ciąży i trudniejszego porodu.

Zwiększone ryzyko powikłań dotyczy:

• przedwczesnego porodu
• poronienia
• cukrzycy ciążowej
• chorób ze spektrum nadciśnienia tętniczego w ciąży (również ze stanem przedrzucawkowym)
• urodzenia dziecka z wadą genetyczną i wrodzoną
• urodzenia dziecka o niskiej masie

Wraz z wiekiem kobiety wzrasta ryzyko pojawienia się nieprawidłowości u malucha. Jednak możliwość urodzenia dziecka obarczonego różnego rodzaju wadami istnieje zawsze, a w bardziej zaawansowanym wieku tylko większe jest jego prawdopodobieństwo. Dlatego też zaleca się przeprowadzanie badań prenatalnych, które mogą być szansą na podjęcie leczenia dziecka już na etapie ciąży.

Wiek kobiety a ciąża – jaka rolę odgrywają badania prenatalne?

Biorąc pod uwagę wiek kobiety i ciążę, nasuwa się pytanie, czy są konkretne zalecenia do wykonania badań prenatalnych? Otóż tak. U kobiet, które ukończyły 35 rok życia nawet niektóre badania prenatalne są refundowane. Przyjmuje się, że w tym wieku znacznie zwiększa się ryzyko wad u rozwijającego się płodu.

Jednak statystyki wskazują, że również przed osiągnięciem tego wieku, zachodzi ryzyko przyjścia na świat dziecka z wadami genetycznymi. Badania jednoznacznie potwierdzają, że aż 70 % dzieci z zespołem Downa zostało urodzonych przez kobiety, które zaszły w ciąże przed 35 rokiem życia.

Specjaliści proponują pacjentkom wykonanie badań prenatalnych bez względu na wiek. Ich zadaniem jest wykluczenie bądź potwierdzenie wad rozwojowych u dziecka jeszcze na etapie życia płodowego. Najczęściej wynik badania nie przedstawia żadnych nieprawidłowości. Z kolei, gdy zostaną zdiagnozowane, daje to możliwość ratowania zdrowia i życia dziecka jeszcze przed narodzinami.

W Polsce dostępne są badania prenatalne nieinwazyjne, które w żaden sposób nie są zagrażające ani dla mamy, ani dla dziecka. Należy do nich tradycyjne USG, jak i test biochemiczny PAPP-A. Ponadto przeprowadza się nowoczesne badania genetyczne z krwi, posiadające wysoką czułość – na poziomie ponad 99%. Testy NIPT wykorzystują wolne płodowe cffDNA. Zaliczamy do nich test NIFTY Pro, który jako pierwszy w Polsce ma tak szeroki zakres badanych chorób, wynoszący aż 94 zaburzeń. Przeprowadzenie tego badania wiąże się najczęściej z odzyskaniem spokoju – tak ważnego i potrzebnego przyszłym rodzicom.

Zdjęcie: pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Oceń

Data publikacji: 28/05/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *