Kobiety coraz częściej decydują się na późną ciążę. Przemawiają za tym racjonalne argumenty, lecz wiąże się to także ze zwiększonym ryzykiem powikłań. W jaki sposób wiek kobiety i ciąża są od siebie zależne? Jaki jest najlepszy biologiczny moment na zostanie mamą? Podpowiadamy w poniższym artykule.
Spis treści:
Wiek kobiety a ciąża – jaka jest zależność między wiekiem a płodnością?
Wiek kobiety a ciąża – jaki jest najlepszy biologiczny moment na zajście w ciążę?
Wiek kobiety a ciąża – jak wiek wpływa na ryzyko powikłań w ciąży?
Wiek kobiety a ciąża – jaka rolę odgrywają badania prenatalne?
Wiek kobiety i ciąża są bardzo od siebie zależne, gdyż im kobieta ma więcej lat, tym ma mniejsze szanse na poczęcie dziecka. Płodność kobiety maleje wraz z wiekiem. Dlatego też tak często słyszy się opinie lekarzy, którzy jednoznacznie twierdzą, że kobieta nie powinna zbyt długo zwlekać z decyzją o macierzyństwie.
Wiek 25 lat to czas, kiedy kobieca płodność osiąga maksymalny poziom. Następnie, na skutek starzejących się komórek, stopniowo ulega obniżeniu. W wieku 30 lat słabej jakości komórki mogą wynosić nawet 40%. Wiąże się to z utrudnionym zajściem w ciążę.
Biorąc pod uwagę biologiczny wiek kobiety a ciążę, najlepszym momentem na poczęcie dziecka jest okres między 20 a 30 rokiem życia. Trzecia dekada życia uchodzi za najzdrowszą i najbezpieczniejszą pod względem rodzenia dzieci.
Jednak duża część kobiet odkłada decyzję o zostaniu mamą na późniejszy czas. Statystyki pokazują, że znaczna część Polek ma pierwsze dziecko w wieku 27 lat. Powody bywają bardzo różne, takie jak: kariera zawodowa, chęć ukończenia studiów, brak odpowiedniego partnera.
Zaawansowany wiek kobiety a ciąża to nie tylko problem zmniejszonej płodności, lecz również większe ryzyko powikłań w ciąży i trudniejszego porodu.
Zwiększone ryzyko powikłań dotyczy:
• przedwczesnego porodu
• poronienia
• cukrzycy ciążowej
• chorób ze spektrum nadciśnienia tętniczego w ciąży (również ze stanem przedrzucawkowym)
• urodzenia dziecka z wadą genetyczną i wrodzoną
• urodzenia dziecka o niskiej masie
Wraz z wiekiem kobiety wzrasta ryzyko pojawienia się nieprawidłowości u malucha. Jednak możliwość urodzenia dziecka obarczonego różnego rodzaju wadami istnieje zawsze, a w bardziej zaawansowanym wieku tylko większe jest jego prawdopodobieństwo. Dlatego też zaleca się przeprowadzanie badań prenatalnych, które mogą być szansą na podjęcie leczenia dziecka już na etapie ciąży.
Biorąc pod uwagę wiek kobiety i ciążę, nasuwa się pytanie, czy są konkretne zalecenia do wykonania badań prenatalnych? Otóż tak. U kobiet, które ukończyły 35 rok życia nawet niektóre badania prenatalne są refundowane. Przyjmuje się, że w tym wieku znacznie zwiększa się ryzyko wad u rozwijającego się płodu.
Jednak statystyki wskazują, że również przed osiągnięciem tego wieku, zachodzi ryzyko przyjścia na świat dziecka z wadami genetycznymi. Badania jednoznacznie potwierdzają, że aż 70 % dzieci z zespołem Downa zostało urodzonych przez kobiety, które zaszły w ciąże przed 35 rokiem życia.
Specjaliści proponują pacjentkom wykonanie badań prenatalnych bez względu na wiek. Ich zadaniem jest wykluczenie bądź potwierdzenie wad rozwojowych u dziecka jeszcze na etapie życia płodowego. Najczęściej wynik badania nie przedstawia żadnych nieprawidłowości. Z kolei, gdy zostaną zdiagnozowane, daje to możliwość ratowania zdrowia i życia dziecka jeszcze przed narodzinami.
W Polsce dostępne są badania prenatalne nieinwazyjne, które w żaden sposób nie są zagrażające ani dla mamy, ani dla dziecka. Należy do nich tradycyjne USG, jak i test biochemiczny PAPP-A. Ponadto przeprowadza się nowoczesne badania genetyczne z krwi, posiadające wysoką czułość – na poziomie ponad 99%. Testy NIPT wykorzystują wolne płodowe cffDNA. Zaliczamy do nich test NIFTY Pro, który jako pierwszy w Polsce ma tak szeroki zakres badanych chorób, wynoszący aż 94 zaburzeń. Przeprowadzenie tego badania wiąże się najczęściej z odzyskaniem spokoju – tak ważnego i potrzebnego przyszłym rodzicom.
Zdjęcie: pixabay.com
Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
Data publikacji: 28/05/2021
Dodaj komentarz