Planujesz ciążę? Marzysz o dziecku i chciałabyś, aby Twój maluch urodził się zdrowy? Zadbaj o to jeszcze przed ciążą! Wykonaj odpowiednie badania, aby mieć 100% pewność, że nic nie będzie zagrażać rozwijającemu się dziecku.
Jeśli zażywasz tabletki antykoncepcyjne lub korzystasz z wkładki wewnątrzmacicznej na ok. 2-3 miesiące przed planowaną ciążą powinnaś zaprzestać ich stosowania.
Dzięki badaniom przed planowaną ciążą możliwe jest stwierdzenie m.in.: zakażeń układu moczowego, niedokrwistości, chorób wątroby i nerek, cukrzycy i nietolerancji glukozy. Przed ciążą warto wykonać następujące badania: morfologia krwi, badanie biochemiczne krwi (poziom białka, kreatyniny, wapnia, glukozy, mocznika, cholesterolu oraz trójglicerydów), WR i próby wątrobowe oraz badanie moczu. Jeśli zajdzie konieczność warto poszerzyć badanie podstawowe przed ciążą np. o określenie stężenia hormonu tarczycy w surowicy krwi. Przed ciążą wykonuje się też USG jamy brzusznej, jajników oraz macicy, a także cytologię szyjki macicy i badanie czystości pochwy i test na HIV.
Uwaga! Infekcje układu moczowo-płciowego u kobiet w ciąży stanowią realne zagrożenie dla zdrowia i życia płodu. Co gorsza, często tego typu zakażenia przebiegają całkowicie bezobjawowo, a przyszła matka nie ma świadomości istniejącego zagrożenia. Dlatego też to takie ważne, aby przed planowaną ciążą upewnić się, że nic nam nie dolega.
Dowiedz się więcej: Zakażenia układu moczowo-płciowego
Badanie przed ciążą, jakie warto jeszcze wykonać, to określenie grupy krwi oraz współczynnik RH (jeśli do tej pory takie badanie nie było przeprowadzane). Jest to ważne szczególnie wówczas, gdy Ty masz współczynnik RH- natomiast ojciec dziecka RH+ . Jeśli dziecko odziedziczy krew po ojcu wówczas dochodzi do konfliktu serologicznego.
W takiej sytuacji przy drugiej ciąży (nawet jeśli pierwsza zakończyła się poronieniem) organizm matki zaczyna atakować przenikające do jej organizmu krwinki rozwijającego się płodu. Może to z kolei doprowadzić nawet do śmierci dziecka. Dlatego też zaleca się podawanie matce po pierwszej ciąży specjalnego preparatu.
Na około 3 miesiące przed planowaną ciążą powinnaś poddać się badaniu na obecność przeciwciał przeciwróżyczkowych. Jeśli wynik badania będzie ujemny koniecznie zaszczep się przed ciążą na różyczkę. Choroba ta jest bowiem bardzo niebezpieczna dla rozwijającego się dziecka. Przed planowaną ciążą warto też zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
Przeczytaj więcej:
Data publikacji: 04/06/2015, Data aktualizacji: 10/11/2021
Wszystkie pary planujące ciążę zapraszamy do odwiedzenia nowego portalu Prekoncepcja.pl