Prawidłowe zabezpieczenie materiału poronnego jest bardzo istotne, aby możliwe było wykonanie badania genetycznego określającego płeć (nawet przed 16 tc) i badania chorób genetycznych płodu (m.in. zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Patau). Portal poronilam.pl przygotował instrukcję, która krok po kroku pokazuje jak prawidłowo zabezpieczyć materiał, na co zwrócić uwagę i jaki materiał jest najlepszy do badania. Dlaczego badanie genetyczne materiału poronnego jest tak ważne?
Dzięki ustaleniu płci po poronieniu rodzice mogą skorzystać z należnych im praw (rejestracja dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, skrócony urlop macierzyński 56 dni i zasiłek pogrzebowy 4000 zł). Znajomość płci, nadanie imienia dziecku i jego rejestracja w USC dla wielu rodziców ma ogromne znaczenie i pozwala im pogodzić się ze stratą.
Z kolei badanie chorób genetycznych płodu może pozwolić poznać przyczynę poronienia, odzyskać spokój i przygotować się do kolejnej ciąży. Ok. 60-70% poronień samoistnych jest spowodowanych aberracjami chromosowymi płodu i wady te najczęściej nie powtarzają się w kolejnych ciążach.
Badanie materiału poronnego nie jest refundowane i rodzice mogą zlecić je prywatnie. Ważne jest, aby poinformowali personel medyczny o chęci wykonania prywatnych badań genetycznych. W przypadku poronienia w domu można zabezpieczyć próbki samodzielnie i udać się do szpitala.
Pobierz i udostępnij!
Dowiedz się więcej na poronilam.pl
Ważne artykuły:
Data publikacji: 02/03/2018, Data aktualizacji: 08/11/2021
Dodaj komentarz