Wpis sponsorowany, aktualizacja: 14 listopada 2022 r.
Poznanie przyczyny poronienia, to nieraz najistotniejsza rzecz przed rozpoczęciem starań o kolejne dziecko. Na pełną diagnostykę składa się czasem nawet kilkadziesiąt badań, które nie zawsze dają gwarancję rozpoznania przyczyn, które doprowadziły do poronienia. Ponad 60% poronień spowodowanych jest wadami genetycznymi płodu.
Badaniem, które pozwala poznać genetyczne przyczyny poronienia jest badanie materiału poronnego. Dzięki temu badaniu, rodzice bardzo często mogą uniknąć dalszej zbędnej diagnostyki.
Badania dowodzą, że największy odsetek poronień spowodowany jest przez nieprawidłowości w strukturze lub liczbie chromosomów. Zmiany chromosomowe zachodzące u dziecka w czasie ciąży, są nieodwracalne i powodują bardzo ciężkie schorzenia, takie jak: zespół Downa, zespół Patau, zespół Edwardsa, zespół Turnera i wiele innych. Większość z nich powoduje przedwczesne obumarcie ciąży i poronienie.
Badania genetyczne materiału z poronienia, w celu wskazania jego przyczyny możesz wykonać:
Czy wiesz, dlaczego badanie płci płodu po poronieniu jest taka istotna?
Dowiedz się więcej!
Rozpoznanie wad genetycznych u płodu, to najistotniejsza informacja, która praktycznie zawsze wskazuje przyczynę poronienia. Co więcej wystąpienie większość takich wad, nie wpływa na dalsze szanse posiadania zdrowego potomstwa przez rodziców. Dzięki wiedzy uzyskanej lekarz genetyk może przygotować odpowiednie zalecenia dla rodziców i przygotować ich do kolejnej ciąży.
Diagnostyka wyżej wymienionych przyczyn poronienia może, odbyć się tylko poprzez analizę próbek pochodzących bezpośrednio od płodu. Badania genetyczne po poronieniu wciąż nie są w Polsce popularne tak jak na zachodzie.
Liczba par decydujących się na to badanie nie jest wysoka, jednak od pewnego czasu można zauważyć wzrost zainteresowania oraz liczby wykonywanych badań. To przede wszystkim zasługa lekarzy, ginekologów i szpitali, które zaczynają traktować to badanie jako podstawę skutecznej diagnostyki poronienia.
Jeżeli jesteście zainteresowani badaniem przyczyn poronienia na materiale poronnym uzupełnij poniższy formularz badania. Nasz konsultant medyczny skontaktuje się z Tobą, poprowadzi Cię krok po kroku przez całą realizacje badania oraz udzieli odpowiedzi na Twoje pytania.
Dokładną instrukcja i opis krok po kroku znajdziecie poniżej. Zapraszamy również do kontaktu telefonicznego lub na czacie z naszym konsultantem medycznym.
1.Zabezpieczenie materiału
Do badania wykorzystywany jest materiał poronny, który zabezpieczany jest podczas zabiegu łyżeczkowania czyli oczyszczania macicy. Lekarz powinien umieścić materiał w jałowym pojemniku i zalać go solą fizjologiczną. Następnie szczelnie zamknąć pojemnik i zabezpieczyć go np. taśmą. Jeżeli istnieje taka możliwość, lekarz powinien zabezpieczyć kosmówkę, która najlepiej nadaje się do badania.
Jeżeli do poronienia doszło w domu, materiał można zebrać samodzielnie i zabezpieczyć go w pojemniku. Instrukcja zabezpieczenia dostępna jest na dole strony.
2.Przesłanie materiału do laboratorium
Kiedy materiał jest zabezpieczony, należy pobrać wymaz z policzka od matki oraz wypełnić formularz zlecenia badania. Wymaz pobieramy za pomocą zwykłego patyczka kosmetycznego. Należy dziesięciokrotnie potrzeć patyczkiem po wewnętrznej stronie policzka. Należy pamiętać o dobrym zabezpieczeniu próbki oraz paczki.
Bezpłatny odbiór próbki można zamówić TUTAJ.Do czasu odebrania próbki przez kuriera, materiał należy trzymać w lodówce. Kurier może odebrać paczkę bezpośrednio ze szpitala, przychodni lub domu.
3. Przebieg badania
Wynik badania (zarówno w przypadku MLPA jak i QF-PCR) jest dostępny w przeciągu 6-15 dni roboczych od momentu dotarcia próbki do laboratorium, przy czym wynik dot. płci materiału z poronienia, rodzice otrzymują już w ciągu 6 dni roboczych.
Analiza badania podzielona jest na dwa etapy. Podczas pierwszej określana jest płeć dziecka ( wynik wydawany na życzenie rodziców) oraz jakość próbki – od niej zależy możliwość przeprowadzenia drugiego etapu badania.
Drugi etap polega na badaniu genetycznym określającym genetyczne przyczyny poronienia. Podczas tej procedury porównujemy profil genetyczny matki i dziecka, by mieć pewność, że badany materiał pochodzi od dziecka.
4. Otrzymanie wyniku i konsultacja genetyczna
Wynik otrzymają Państwo on-line w Panelu Pacjenta, dzięki czemu można go pobrać od razu i załatwić formalności
W przypadku nieprawidłowego wyniku badania zagwarantowana jest telefoniczna konsultacja z lekarzem genetykiem, dzięki której poznacie zalecenia diagnostyczne oraz uzyskacie odpowiedzi na wszystkie pytania. Podczas takiej konsultacji, istnieje także możliwość omówienia wyników innych badań genetycznych.
5. Płatność za badanie
Płatność za badanie należy uregulować po przekazaniu próbki do badania wykonując tradycyjny przelew/toggle]
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o badaniu, masz pytania dotyczące procedury, albo jeżeli chcesz zamówić badanie genetycznych przyczyn poronienia – zadzwoń pod numer 665 761 161 lub odwiedź stronę www.testdna.pl
Masz pytanie dotyczące badania przyczyn poronienia? Zapytaj konsultanta na czacie i dowiedz się wszystkiego!
.
Data publikacji: 04/03/2016, Data aktualizacji: 19/06/2024
Dodaj komentarz