4 najważniejsze fakty o poronieniach nawykowych (nawracających)Badaniaprenatalne.pl

4 najważniejsze fakty o poronieniach nawykowych

poronienia nawykowe

O poronieniach nawykowych, czyli nawracających, można powiedzieć w momencie, gdy utrata ciąży nastąpiła minimum trzy razy pod rząd. Znajdujesz się w grupie kobiet, których ten problem dotyczy? Najpierw skup się na odnalezieniu jego przyczyny. Odpowiednio dobrane leczenie umożliwi Ci poczęcie i urodzenie upragnionego dziecka.

REKLAMA

1. Poronienia nawykowe często spowodowane są wadą genetyczną

Taka wada może występować u Ciebie, partnera lub u Was obojga. Innym czynnikiem genetycznym powodującym poronienia nawykowe jest trombofilia wrodzona. To genetyczna skłonność do nadkrzepliwości krwi, z powodu której możesz nie być w stanie donosić ciąży. Inne możliwe przyczyny poronienia nawykowego to m.in. zaburzenia hormonalne, wady w budowie narządów rodnych czy choroby autoimmunologiczne.

2. W przypadku poronień nawracających ważna jest kompleksowa diagnostyka

Najpierw warto wykonać proste badanie kariotypu u Ciebie i partnera, które wskaże, czy za poronienia nawykowe odpowiadają wady w DNA. Obecna u któregoś z Was (albo obojga) aberracja chromosomalna może nie dawać widocznych objawów, dlatego jej wykrycie jest możliwe tylko w czasie tego badania. Polega ono na analizie budowy, liczby, struktury etc. wszystkich Waszych chromosomów.

Także trombofilię wrodzoną wykrywa się w czasie prostego testu DNA, który analizuje konkretne geny pod kątem obecności mutacji. Wady anatomiczne wykrywają badanie ginekologiczne, USG albo laparoskopia, a zaburzenia w gospodarce hormonalnej i odpornościowej – badania krwi.

3. Leczenie poronień nawykowych powinno być dobrane indywidualnie

I to po przeprowadzeniu szczegółowej diagnostyki. Dzięki temu terapia zostanie dopasowana do przyczyny powodującej poronienia nawykowe, co pozwoli szybciej i skuteczniej ją wyeliminować. Czasami może się okazać, że wystarczy jedynie proste leczenie, by móc cieszyć się upragnionym potomstwem.

Przykładowo, przy trombofilii wrodzonej najczęściej konieczne jest tylko przyjmowanie leku, który rozrzedza krew. Leki przepisywane są też przy problemach hormonalnych i autoimmunologicznych, a przy wadach w budowie narządów rodnych – czasami wykonuje się specjalne zabiegi.

4. Bez względu na liczbę poronień wciąż masz szanse na dziecko

Po trzech poronieniach wynosi ona aż 70%! Konieczne są jednak odpowiednia diagnostyka i dobrze dobrana terapia. Pomogą Ci one począć i urodzić w przyszłości zdrowe dziecko, więc pamiętaj, by rozpocząć te działania jak najwcześniej. Ważne jest również nastawienie psychiczne – nie zniechęcaj się i postaraj się zmniejszyć stres.

Zobacz też: Ciąża zaraz po poronieniu. Jak się przygotować?


ciąża po poronieniu, poronienia nawykowe, jak zajść w ciążę po wczesnym poronieniu, jak zajść w ciążę po łyżeczkowaniu, objawy ciąży pozamacicznej, ciąża biochemiczna przyczyny i objawy, poronienia

4 najważniejsze fakty o poronieniach nawykowych
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

16/05/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
położnictwo
Kierunek: położnictwo? Przyszłość zawodu położnej

Artykuł sponsorowany Położne, wraz z pielęgniarkami, znajdują się na trzecim miejscu najbardziej pożądanych na rynku zawodów. Według raportów liczba osób podejmujących pracę w położnictwie jest jednak zbyt niska, by zastąpić obecną kadrę, która wkrótce uzyska...

Zamknij