Standardy opieki okołoporodowej wydane przez Ministerstwo Zdrowia określają kryteria opieki medycznej nad ciężarną w szpitalu w czasie ciąży, porodu i połogu oraz pielęgnacji noworodka. Standardy zawierają wszelkie procedury stosowane u kobiet w ciąży.
Powstały one po to, by poprawić opiekę nad matką i dzieckiem we wszystkich polskich szpitalach. Podzielone są na trzy części i obejmują ciążę, poród oraz połóg, opiekę nad noworodkiem i laktację. Warto je znać, ponieważ zawierają one wszystkie prawa przysługujące kobiecie w tym niezwykle ważnym dla zdrowia jej i jej dziecka czasie.
Nie każdy lekarz ginekolog cię o nich poinformuje, więc ważne jest abyś sama wiedziała co ci się należy. W czasie ciąży warto sporządzić wraz z lekarzem prowadzącym plan porodu. W nim zawrzesz wszystkie swoje życzenia dotyczące porodu. Przede wszystkim ustalisz w jakiej pozycji chcesz rodzić, gdzie chcesz rodzić – w domu czy w szpitalu oraz kto ma ci przy tym towarzyszyć – mąż, doula, przyjaciółka. Gdy poród przebiega prawidłowo jesteś pod opieką położnej. Dopiero w czasie ewentualnych komplikacji położna konsultuje się z lekarzem, który decyduje o dalszym przebiegu porodu.
W czasie pierwszych skurczy masz prawo do aktywności fizycznej. Możesz ćwiczyć na piłce, chodzić, przybierać różne pozycje, robić wszystko to, co ci pomaga przetrwać bolesne skurcze.
Personel medyczny powinien rzetelnie informować cię o wszystkich wykonywanych czynnościach oraz o tym, co się dzieje z dzieckiem. Gdy poród przebiega prawidłowo badania wykonywane przez lekarza powinny być ograniczone do minimum i odbywać się nie częściej niż co 2 godziny. Tętno dziecka natomiast powinno być mierzone co 15-30 minut.
Po porodzie dziecko powinno być położone na brzuchu mamy, aby umożliwić kontakt skóra do skóry. Dopiero po 2 godzinach należy wykonać badania noworodkowi, który jest mierzony i warzony. W pierwszej dobie powinien go również zbadać neonatolog lub pediatra. W pierwszym karmieniu dziecka powinna młodej mamie asystować położna, która pokaże jak prawidłowo karmić i udzieli porad laktacyjnych.
Opieka okołoporodowa to także opieka po porodzie, czyli w okresie połogu. Dotyczy ona przede wszystkim profilaktyki zdrowotnej maluszka, który w szpitalu dostaje witaminę K, witaminę D, krople do oczu oraz wszystkie potrzebne mu szczepionki, ma również założoną kartę uodpornienia. W drugiej dobie życia dziecka powinny zostać wykonane badania: przesiewowe w kierunku fenyloketonurii, mukowiscydozy i wrodzonej niedoczynności tarczycy, przesiewowe badanie słuchu oraz badanie serca. Mama od początku powinna mieć zapewnione wsparcie w laktacji. Położna lub pielęgniarka powinna pokazać jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi oraz jakie pozycje przyjmować podczas karmienia.
Po wyjściu ze szpitala położna środowiskowa przejmuje opiekę nad mamą i dzieckiem. Odwiedza ona kobietę w połogu co najmniej 4 razy. W czasie wizyt patronażowych ma obowiązek sprawdzić czy dziecko rozwija się prawidłowo i poinformować cię jak właściwie zajmować się niemowlęciem. Kontroluje ona nie tylko rozwój fizyczny dziecka, ale czuwa także nad twoim zdrowiem i samopoczuciem.
Autor: www.familie.pl portal dla rodziców
.
Data publikacji: 07/12/2016, Data aktualizacji: 06/07/2023
Dodaj komentarz