Poród wspomagany

Poród wspomagany

W końcowej fazie porodu, by dziecko zdrowo przyszło na świat, często wymagana jest dodatkowa pomoc, zwłaszcza, gdy w grę wchodzi zdrowie mamy i jej malucha. Na czym polega poród wspomagany? Podpowiadamy, jak się przygotować oraz jakie są sposoby na to, by wspomóc poród!

Spis Treści:

  1. Kiedy potrzebny jest poród wspomagany?
  2. Jak można wspomóc poród?
  3. Jak przygotować się do porodu wspomaganego?

Kiedy potrzebny jest poród wspomagany?

Poród wspomagany jest konieczny w wielu różnych sytuacjach. Dodatkowa pomoc może być potrzeba, gdy przyszła mama jest zbyt zmęczona, by przeć lub gdy jej skurcze nie są wystarczająco silne. Poród wspomagany może być konieczny także wtedy, gdy poród się przedłuża i dziecku zaczyna brakować tlenu. Nie ma w tym nic złego, w końcu od tego jest personel szpitalny, by pomóc mamie wydać na świat zdrowego malucha!

Jak można wspomóc poród?

Warto poznać sposoby wspomagania porodu, by być psychicznie przygotowaną na to, co się stanie, jeśli w trakcie porodu wystąpią komplikacje.

Poród można wspomóc poprzez:

  • zastosowanie kleszczy – gdy główka malucha jest już widoczna, lekarz lub pielęgniarka położna może użyć specjalnych kleszczy, by objąć nimi główkę malucha i wspomóc go w pokonywaniu kanału rodnego,
  • zastosowanie próżnociągu – próżnociąg to niewielka przyssawka, którą przyczepia się do główki malucha, następnie za pomocą ssawki wspomaga się przesuwanie malucha wzdłuż kanału rodnego.

Główka noworodka jest elastyczna i przystosowana do tego, by maluch mógł wydostać się na świat. Dzięki miękkim połączeniom kości – ciemiączkom i temu, że kości czaszki nie są jeszcze ze sobą zrośnięte, może się ona dopasować do kształtu kanału rodnego.

Wspomaganie porodu za pomocą kleszczy lub próżnociągu może pozostawić na głowie malucha zniekształcenia, jednak nie ma powodów do niepokoju. Zmiany te są niegroźne i przejściowe – po kilku dniach znikną, a główka noworodka odzyska prawidłowy kształt.

Jak przygotować się do porodu wspomaganego?

Aby dobrze się przygotować do porodu, zaleca się, by ciężarna rozważyła na spokojnie wszystkie możliwe scenariusze, w tym także możliwość wystąpienia komplikacji. Warto wcześniej dokładnie zapytać, na czym polega wywołanie akcji porodowej, a także jakie metody zostaną zastosowane, gdy nastąpi konieczność wspomożenia porodu. Im bardziej przyszła mama będzie świadoma tego, co się stanie w trakcie porodu, tym łatwiej będzie jej zrelaksować się i skoncentrować na tym, co jest najważniejsze, czyli wydaniu na świat zdrowego malucha.

informacjaPAMIĘTAJ: jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z porodem i chcesz się dowiedzieć jak najwięcej o możliwych komplikacjach, znieczuleniu oraz porodzie wspomaganym, nie bój się pytać! Twój lekarz prowadzący oraz pielęgniarka położna to osoby, którym możesz zaufać w tej kwestii!


Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcie: pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 09/01/2020, Data aktualizacji: 22/06/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *