Pierwsze godziny po porodzie to bardzo intensywny i emocjonujący czas dla każdej mamy. Adrenalina związana z przyjściem Twojego dziecka na świat, mieszające się uczucia i emocje (euforia, zmęczenie, strach, wzruszenie…), nowa sytuacja (szczególnie wtedy, gdy to Twoje pierwsze dziecko). Co będzie działo się z Wami w tym szczególnym czasie i na co się przygotować?
Zaraz po narodzinach (jeśli nie ma żadnych komplikacji i przeciwwskazań) maluszek zostanie położony na Twoim brzuchu. W pierwszej minucie życia lekarz oceni jego stan w skali APGAR – w której ocenia się zabarwienie skóry, puls, odruchy, napięcie mięśni oraz oddychanie. Maksymalnie dziecko może uzyskać 10 punktów.
Między drugą a piątą minutą życia zostanie odcięta pępowina. W piątej minucie kolejny raz ocenia się stan zdrowia dzidziusia. Gdy dziecko uzyskuje mniej niż 8 punktów, jest badane dodatkowo w trzeciej i dziesiątej minucie.
To może Cię zainteresować: Pierwszy miesiąc z noworodkiem – błędy, które popełniają młode mamy
Pierwsze dwie godziny po porodzie są tylko dla Ciebie i Twojego maluszka, który będzie leżał na Twoim brzuchu i poznawał Twój głos, zapach, bicie serca. Jeśli wszystko jest w porządku, również z dzieckiem przy sobie będziesz rodziła łożysko. Zainteresowana maluszkiem być może nawet tego nie zauważysz.
Także w tym czasie – jeśli Twoje krocze zostało nacięte lub pękło podczas porodu – zostanie ono zszyte. Położna będzie kontrolować, czy wszystko jest w porządku, monitorując stan Twój oraz maluszka. W czasie tych dwóch godzin będziesz również przystawiać dziecko do piersi.
Ciekawy artykuł: Poród – jak wygląda i ile trwa?
Jeśli wyniki badania w skali APGAR nie budziły zastrzeżeń i gdy wszystko jest w porządku, maluszek dopiero w trzeciej godzinie zostanie poddany dalszym badaniom, zmierzony i zważony. Później położna ubierze dzidziusia i przewiezie Was na oddział – łóżeczko dziecka powinno znajdować się obok Twojego.
Kilka godzin po porodzie powinnaś oddać mocz, aby przepełniony pęcherz nie utrudniał obkurczania macicy. Możesz zjeść również drobną przekąskę. Później przyjdzie czas na pierwsze przewijanie i kolejne karmienie. Warto poprosić o pomoc położną, która będzie zaglądać do Was co jakiś czas i sprawdzać, czy wszystko jest w porządku.
Wiele mam decyduje się na wykonanie tuż po porodzie szerokiego badania genetycznego u dziecka. Takie dokładne i pewne badania nie są refundowane, ale można je już bez problem u wykonać prywatnie. Dają one bardzo wcześnie szeroką wiedzę o zdrowiu dziecka – i ewentualnych predyspozycjach do rozwoju chorób wrodzonych. Dzięki tak wczesnej wiedzy, większości tych chorób można zapobiec. Oznacza to, ze można zagwarantować normalny, zdrowy rozwój dziecka.
Niestety – brak wczesnej diagnozy może oznaczać poważne konsekwencje dla zdrowia maleństwa. Często oznacza to rozwój niepełnosprawność intelektualnej i fizycznej, objawów ze spektrum autyzmu, czy skłonności do bardzo częstych i ciężkich infekcji. Badanie genetyczne to jedyny sposób aby szybko zyskać wiedzę jak temu zapobiec.
Jeżeli przed porodem zdecydowałaś, ze wykonasz u Twojego dziecka szerokie badanie genetyczne, z pewnością wraz z wyprawką zabrałaś do szpitala zestaw do pobrania próbki.
Już w 2-3 dobie po porodzie, kiedy jeszcze jesteś w szpitalu możesz pobrać próbkę od maleństwa. Taka próbka to wymaz z wewnętrznej strony policzka. Jest to bardzo prosta czynność, a dla dziecka pobranie jest bezbolesne. Możesz to zrobić nawet kiedy maleństwo śpi. Jeżeli jednak obawiasz się samodzielnie pobrać wymaz, poproś o pomoc położną. Po pobraniu próbki, skontaktuj się z laboratorium w którym wykonujesz badanie, aby przysłało po jej odbiór bezpłatnego kuriera do szpitala.
Jeśli dopiero przygotowujesz się do porodu, jest to dobry moment aby zorganizować wykonanie badania DNA u maleństwa. Skontaktuj się z laboratorium genetycznym i zapytaj o badanie genetyczne dla noworodków. Najlepsze badania mają bardzo szeroki zakres i to właśnie takie opłaca się wykonać najbardziej. Na rynku jest już dostępny test NOVA sprawdzający aż 87 chorób wrodzonych (12 000 zmian w genach) oraz zawierający panel farmakogenetyczny – określający które leki i w jakiej dawce są skuteczne i bezpieczne dla dziecka teraz i w przyszłości.
Więcej o informacji znajdziesz na stronie www.badamydzieci.pl oraz uzyskasz dzwoniąc pod numer 576 997 525.
Autor: badaniaprenatalne.pl Artykuł powstał we współpracy z www.badamydzieci.pl
Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
Data publikacji: 09/03/2018, Data aktualizacji: 06/07/2023
Dodaj komentarz